Reklama

Pod imieniem Ojca Świętego

Niedziela częstochowska 26/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieszkańcy częstochowskiej dzielnicy Wielki Bór licznie uczestniczyli w uroczystości poświęcenia sztandaru Szkoły Podstawowej nr 37 znajdującej się przy ul. Wielkoborskiej. Uroczystość obyła się 24 maja br. Mszy św. odprawionej z tej okazji na boisku szkolnym przewodniczył abp Stanisław Nowak. Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, że na jednej stronie sztandaru widnieje podobizna patrona szkoły Ojca Świętego Jana Pawła II, zaś na odwrocie orzeł biały i słowa: "Bóg-Honor-Ojczyzna-Nauka". Do wartości tych powrócił w czasie homilii podkreślając, że stanowią one najzwięźlej wyrażony program współczesnej szkoły. Bóg i wiara powinny stanowić fundament wszystkich naszych działań, zwłaszcza działań wychowawczych. Pod pojęciem honoru należy rozumieć poszanowanie godności człowieka, dostrzeganie w każdym - nawet najbiedniejszym i chorym - głębokich wartości. Niezwykle ważne w programie każdej szkoły jest również kształtowanie młodych ludzi w duchu miłości Ojczyzny, poszanowania jej kultury, tradycji i historii. Jest to szczególnie ważne obecnie, bowiem godzina, którą Polska przeżywa, jest godziną mobilizacji do miłości Ojczyzny. Dodanie na sztandarze słowa "nauka" jest godnym najwyższej pochwały świadectwem ambicji, bowiem nauka to piękna i święta sprawa. Wzorem w tej dziedzinie, podobnie jak w dziedzinie wiary, honoru i miłości Ojczyzny, może być patron szkoły, wielki Polak Jan Paweł II. Po poświęceniu sztandaru Ksiądz Arcybiskup życzył, aby szkoła nosząca tak godne imię rozwijała się, a jej uczniowie byli chlubą miasta.
Za przybycie na uroczystość, odprawienie Mszy św., poświęcenie sztandaru i serdeczne słowa skierowane do tutejszej społeczności Księdzu Arcybiskupowi dziękowali proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia o. Beniamin Jan Opara OFM, prezydent miasta Tadeusz Wrona oraz dyrektor Szkoły Agata Ledwoń.
Uroczystość była jeszcze jednym świadectwem wzorowej współpracy szkoły i parafii, które od dawna podejmują wiele wspólnych inicjatyw. "Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Ojcu Proboszczowi za pomoc charytatywną na rzecz dzieci, zwłaszcza za zorganizowanie dożywiania. Dzięki niemu w naszej szkole nie ma głodnych dzieci" - podkreśliła Dyrektor Szkoły. Podobną opinię o dobrej współpracy, o otwartości dyrekcji szkoły i nauczycieli, usłyszałam od o. Beniamina, proboszcza parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Zmarł dr dr h.c. Krzysztof Czajkowski

2026-05-22 13:19

Archiwum

20 maja 2026 roku zmarł dr Krzysztof Czajkowski, wykładowca Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Żył 63 lata. Z Uczelnią był związany od 1 października 1990 roku (gdy występowała jeszcze pod nazwą Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie). Był pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologiczno-Historycznego, a następnie po zmianie nazwy Wydziału Humanistycznego (w 2019 roku).

Pełnił różnorodne funkcje, w tym m.in. był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. Przez lata był koordynatorem Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej, która funkcjonowała przy WSP, a następnie Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

Watykan wzywa do pełnego przestrzegania prawa humanitarnego i ochrony ludności cywilnej

2026-05-23 09:27

[ TEMATY ]

Watykan

przestrzeganie

prawo humanitarne

ochrona ludności cywilnej

Vatican Media

Delegacja Stolicy Apostolskiej wygłosiła oświadczenie podczas otwartej dyskusji Rady Bezpieczeństwa ONZ

Delegacja Stolicy Apostolskiej wygłosiła oświadczenie podczas otwartej dyskusji Rady Bezpieczeństwa ONZ

Społeczność międzynarodowa musi zintensyfikować wysiłki na rzecz zapobiegania konfliktom, dialogu i pokojowego rozwiązywania sporów, uznając, że prawdziwy pokój buduje się nie poprzez strach czy zniszczenie, lecz poprzez spotkanie, zaufanie i odpowiedzialność - czytamy w oświadczeniu delegacji Stolicy Apostolskiej, wygłoszonym 21 maja podczas otwartej dyskusji Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat „Ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych”.

Stolica Apostolska przypomniała, że w ostatnich latach ludność cywilna nadal ponosi „tragiczne konsekwencje konfliktów zbrojnych”, prowadzonych na ogromną skalę. Wskazano, że miliony ludzi zostały wysiedlone ze swoich domów, a wiele innych pozostaje narażonych na przemoc, głód, brak bezpieczeństwa i załamanie funkcjonowania podstawowych usług. Pomimo wspólnych wysiłków na rzecz ograniczenia działań wojennych i wzmocnienia ochrony wynikającej z międzynarodowego prawa humanitarnego, „niewinni i bezbronni cywile nadal ponoszą największe koszty konfliktów”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję