Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Apostoł jedności w Kościele

Przez 27 lat był biskupem na stolicy aleksandryjskiej.

2024-02-05 19:29

Niedziela Ogólnopolska 6/2024, str. 20

[ TEMATY ]

święty

Kościół

apostoł

wikimedia.prg

św. Eulogiusz, patriarcha

św. Eulogiusz, patriarcha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty Eulogiusz, patriarcha zm. 13 lutego 608 r.

Eulogiusz, znany jako Eulogiusz Aleksandryjski, pochodził z Syrii. Należał do najważniejszych postaci Kościoła wschodniego w VI wieku. Był serdecznym przyjacielem papieża św. Grzegorza I Wielkiego. Wychował się w klasztorze, został wyświęcony na kapłana w Antiochii. Gorliwie współpracował z patriarchą Antiochii. W 581 r. Eulogiusz został wybrany na patriarchę Aleksandrii. Zgodnie ze zwyczajem, jaki panował wtedy na Wschodzie, udał się do Konstantynopola, by cesarz zatwierdził jego wybór. Złożył hołd oraz obediencję cesarzowi i otrzymał sakrę biskupią z rąk patriarchy Konstantynopola. Tam właśnie poznał się ze św. Grzegorzem, późniejszym papieżem. O tej przyjaźni świadczą zachowane listy św. Grzegorza do Eulogiusza.

Jako patriarcha Eulogiusz czynił wszystko, aby utrzymać jedność w Kościele. Zredagował ponadto wiele pism przeciw nestorianom i monofizytom. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wówczas herezja Eutychiusza – mnicha konstantynopolitańskiego. Twierdził on, że natura Boża całkowicie wchłonęła naturę ludzką Pana Jezusa, podobnie jak morze wchłania kroplę wody. W tym czasie sporo zwolenników miała również herezja Nestoriusza (+ ok. 450 r.), który twierdził, że w Chrystusie Panu są dwie różne osoby – Boska i ludzka – a nie tylko jedna osoba Boska. Błędy te w swoich pismach i kazaniach zwalczał Eulogiusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocena: +28 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostołowie przy grobie Zmartwychwstałego

Niedziela Ogólnopolska 14/2021, str. I-VIII

[ TEMATY ]

apostoł

Giovanni Francesco Romanelli, St. John and St. Peter at Christ’s Tomb

Słowa Ewangelii według św. Jana (J 20, 1-9)

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra oraz do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na „Anioł Pański”: otwórzmy się na światło Jezusa

2024-02-25 12:35

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

„Otwórzmy się na światło Jezusa! On jest miłością i życiem bez końca” - zaapelował papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 9, 2-10), ukazującego scenę Przemienienia Pańskiego. Zaznaczył, że w ten sposób Jezus pragnie objawić uczniom znaczenie tego, co przeżyli razem - odblasku światła Jezusa. Od tej jasności uczniowie nie mogą już nigdy oderwać wzroku, zwłaszcza w chwilach próby. Zatem chrześcijanie są wezwani do tego, aby nigdy nie odrywać oczu od jasności Jezusa - wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Święty „nałóg” pomagania

2024-02-26 12:50

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Materiał prasowy

W sobotę, 24 lutego br., w Domu Pamięci im. Bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie odbył się dzień skupienia dla wspólnot Pomocników Matki Kościoła działających w archidiecezji częstochowskiej. Spotkaniu przewodniczył diecezjalny duszpasterz tych wspólnot Ks. Prałat Marian Szczerba.

Skupienie rozpoczęło się od Mszy świętej, której przewodniczył Bp Andrzej Przybylski. Nawiązując w homilii do wydarzenia przemienienia pańskiego kaznodzieja zwrócił uwagę na obecność przy Jezusie apostołów Piotra, Jakuba i Jana. „Cała ta scena opisana jest jakby z punktu widzenia uczniów Jezusa. – mówił Bp Andrzej – Jezus w ten sposób przygotowuje ich do zadań, jakie powierzy im w przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję