Reklama

Bp Kasyna: niewierność stała się sposobem na życie

2015-07-19 14:52

ks.is / Sianowo / KAI

Klata/pl.wikipedia.org
Matka Boża Sianowska - Królowa Kaszub

Niewierność stała się sposobem na życie, brniemy w niej we wszystkich dziedzinach życia - przestrzegł dziś bp Ryszard Kasyna w sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej, Królowej Kaszub w Sianowie koło Kartuz. Biskup pelpliński przewodniczył tam uroczystościom odpustowym z udziałem ok. 20 tys. wiernych.

Do Sianowa przybyli m.in. pielgrzymi z Kanaday, którzy zabiorą poświęconą dzisiaj kopię Figury Sianowskiej. Na modlitwę dotarły liczne pielgrzymki piesze. Najdłuższą trasę – 116 km – przebyła pielgrzymka z Miastka.

Pieszo przyszło razem prawie 5,5 tys. pątników. Licznie prezentowały się wspólnoty wiernych w strojach kaszubskich.

Burmistrz Kartuz powiedział przed Mszą św., że Kaszubi przychodzą prosić Sianowską Panią, „żeby strzegła jedności Kaszubów”.

Reklama

Język kaszubski pojawił się również w liturgii. W słowach powitania Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego podkreślił, że „na placu jest rzesza grzeszników, ale również rzesza ludzi głębokiej wiary, którzy modlą się tutaj w przekonaniu, że można się poprawić i być lepszym człowiekiem”.

Ks. kan. Eugeniusz Grzędzicki, kustosz sanktuarium nawiązał do trudu tysięcy pątników, którzy przybyli na uroczystości oraz zbliżającego się jubileuszu 200-lecia obecnego kościoła w Sianowie i 50-lecia koronacji Figury MB Sianowskiej.

W homilii bp Kasyna stwierdził, że „niewierność stała się sposobem na życie" a wierność przejawem naiwności, braku inicjatywy a nawet orężem politycznym. Biskup przypominał o potrzebie wierności Bogu oraz Ojczyźnie.

Kaznodzieja a apelował o wierne wypełnianie przykazań dodając, że "przykazania nie podlegają prawom wolnego rynku”. Zachęcał też do wierności Ojczyźnie. „Niewierność nas uśpiła, podzieliła, niewierność prawdzie historycznej wykształciła obywateli, którzy nie pamiętają korzeni Polski” - stwierdził hierarcha. Dodał, że należy sprzeciwiać się poglądom sugerującym początek historii Polski w 1945 roku albo w momencie wstępowania do Unii Europejskiej.

Biskup pelpliński przypomniał o tysiącletniej historii naszej Ojczyzny od momentu jej Chrztu, co „zrodziło związek miłości Boga i Ojczyzny, który rodzi bohaterów a co przez niektórych bywa przemilczane, kwestionowane a nawet ośmieszane”.

W Sianowie czczona jest Matka Chrystusa w łaskami słynącej figurze Madonny z Dzieciątkiem. Od niepamiętnych czasów przybywają tam pielgrzymi, szczególnie młodzież i zakochani oraz osoby pragnące wyprosić dla siebie Boże błogosławieństwo dla życia małżeńskiego i rodzinnego. Figura została ukoronowana koronami papieskimi w 1966 r. Przyszły rok będzie jubileuszowym obchodem 50-lecia od tego wydarzenia w połączeniu z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski.

Tegoroczne uroczystości odpustowe, jak zawsze, trwać będą ponad oktawę i zakończą się 27 lipca. Na wspólnej modlitwie zgromadzą się między innymi rodzice z niemowlętami i małymi dziećmi, narzeczeni, członkowie bractw i stowarzyszeń katolickich, małżonkowie świętujący w tym roku jubileusze małżeńskie, kierowcy i rzemieślnicy.

Tagi:
uroczystość

Reklama

Aby pamięć trwała…

2019-11-05 13:08

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 45/2019, str. 6

Religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające pomordowanych mieszkańców Lipowca Starego odbyły się w niedzielę 20 października br.

Joanna Ferens
Poświęcenia pomnika dokonał ks. Adam Sobczak

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w kościele filialnym pw. św. Jadwigi Królowej w Lipowcu Starym, którą w intencji zamordowanych mieszkańców sprawował wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, ks. Adrian Borowski. Już na wstępie podkreślał on, iż ofiara życia tych cichych bohaterów nie może zostać zapomniana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Żywy Bóg na Dworcu Głównym

2019-11-13 11:47

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 46/2019, str. 1

Delikatna, szklana monstrancja z wizerunkiem Maryi tulącej i całującej Syna – w otwartych ramionach Matki kustodium z białą Hostią: Jezus eucharystyczny – to będzie centrum kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu, której otwarcie zaplanowano na koniec roku

Archiwum
Projekt kaplicy na wrocławskim Dworcu Głównym

Kaplica zostanie wpisana do prowadzonej przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” modlitwy o pokój na świecie.

Autorem projektu kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest biuro projektowe inż. Andrzeja Gacka. Monstrancję wymyślił i wykona gdański artysta Mariusz Drapikowski – znany na całym świecie autor „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Dworcowa kaplica funkcjonowała do stycznia 2010 r., wtedy odprawiono w niej ostatnią Mszę św. Po rewitalizacji dworca, w miejscu po niej urządzono komisariat policji. Starania o powrót kaplicy na dworzec trwały od 2012 r. Ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie i duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej, od siedmiu lat, krok po kroku, nie ustaje w zbudowaniu na dworcu miejsca modlitwy – dla kolejarzy i podróżnych. Dzięki porozumieniu zawartemu w 2016 r. między PKP SA a Kurią Metropolitalną Wrocławską prace na dworcu wreszcie mogły się rozpocząć. – Pomysł jest prosty: wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w nowej kaplicy i konfesjonał z dyżurującymi kapłanami – mówi ks. Jan Kleszcz.

Prace w miejscu przeznaczonym na kaplicę już trwają, a w pozyskiwanie środków na realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób. Aktywnie kwestują młodzi z brochowskiej parafii pod opieką ks. Arkadiusza Krzeszowca.

Chętni do włączenia się w budowę kaplicy mogą kupić cegiełki albo dokonywać wpłat na konto. Inicjatywa jest tak ważna, że warto mieć w niej swój udział, nawet, gdybyśmy swoją wpłatą przyczynili się do sfinansowania choćby kawałka podłogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł abp Juliusz Paetz

2019-11-15 11:04

dg / Poznań (KAI)

Zmarł emerytowany metropolita poznański abp Juliusz Paetz.

wikipedia.org

Ur. 2 lutego 1935 w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 r. 20 grudnia 1982 został prekonizowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1983 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. 11 kwietnia 1996 został przeniesiony na urząd arcybiskupa metropolity poznańskiego. 23 kwietnia 1996 kanonicznie objął diecezję. Złożył rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity poznańskiego, którą Jan Paweł II przyjął 28 marca 2002.

Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego.

Abp Senior Juliusz Paetz urodził się 2 lutego 1935 w Poznaniu.

Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza "Angelicum" w Rzymie, które ukończył doktoratem teologii. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abp. Antoniego Baraniaka w katedrze poznańskiej 28 czerwca 1959 r.

Po święceniach kapłańskich był wikariuszem w Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1967-1976 pracował u boku biskupa, późniejszego kardynała Władysława Rubina w Sekretariacie Synodu Biskupów w Rzymie. Był współpracownikiem Sekretariatu Stanu i Rady ds. Publicznych Kościoła oraz delegacji Stolicy Apostolskiej ds. stałych kontaktów roboczych z rządem PRL. W latach 1976-1982 był prałatem antykamery papieskiej.

20 grudnia 1982 r. został mianowany biskupem łomżyńskim; sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1983 r. w Rzymie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Dnia 11 kwietnia 1996 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go arcybiskupem poznańskim. Kanoniczne objęcie Archidiecezji Poznańskiej miało miejsce w dniu 23 kwietnia 1996 r.

28 marca 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przyjął rezygnację abp. Juliusza Paetza z urzędu metropolity poznańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem