Reklama

Niedziela Świdnicka

Ks. Sebastian Kosecki: Mam plan nie mieć planów, plan ma Pan, ufam Panu

O wykorzystaniu mediów społecznościowych jako narzędzia ewangelizacji mówi ks. Sebastian Kosecki.

Niedziela świdnicka 13/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Sebastian Kosecki

Ks. Sebastian Kosecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Mirosław Benedyk: W jaki sposób media społecznościowe wpływają na podejście Księdza do prowadzenia rekolekcji dla dzieci i młodzieży i jak wykorzystuje Ksiądz te platformy do komunikacji z młodymi?

Ks. Sebastian Kosecki: Gdy chodzi o treści, które przekazuję podczas rekolekcji, to są stałe i niezmienne, oparte przede wszystkim na Ewangelii. Jednak ich forma musi być dostosowana do młodych odbiorców. Dzięki obserwacji świata mediów społecznościowych łatwiej mi dotrzeć do młodzieży i mówić ich językiem. Po rekolekcjach często zyskuję nowych obserwatorów na platformach, takich jak Instagram czy TikTok, co pozwala mi utrzymywać z nimi kontakt.

Jak udaje się Księdzu łączyć tradycyjne wartości katolickie z nowoczesnymi metodami przekazu, aby trafić do serc młodych ludzi?

To jest temat bardzo na czasie, ponieważ stoję przed takim wyzwaniem. Choć treść naszej wiary pozostaje niezmieniona, metody muszą być dostosowane do współczesności. Uważam, że w jakiś sposób udało mi się znaleźć równowagę, jednak dopiero czas pokaże efekty mojej pracy. Pierwszy feedback (informacja zwrotna), jaki otrzymuję, jest pozytywny i wskazuje, że młodzi ludzie rozumieją i doceniają moje przekazy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jakie są największe wyzwania, z którymi się Ksiądz spotyka podczas organizowania rekolekcji dla młodych?

Organizację rekolekcji zwykle przejmują proboszczowie, ja zaś dostosowuję się do gotowego programu. Wyzwanie polega na dopasowaniu różnych harmonogramów, ale dzięki dobrej współpracy i elastyczności zazwyczaj udaje się znaleźć najlepsze rozwiązania.

W jaki sposób internet i media społecznościowe mogą służyć jako narzędzia ewangelizacji wśród dzieci i młodzieży według Księdza doświadczeń?

Świat jest dziś mocno naznaczony przez media, a ja widzę w nich narzędzie do ewangelizacji. Pracując jako katecheta zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej, widzę, jak bardzo młodzi są złączeni z rzeczywistością wirtualną. Moim celem nie jest odciągnięcie młodych od internetu, lecz zachęcenie ich do mądrego korzystania z niego i wybierania dobrych treści. Kościół musi być w internecie, ponieważ tam są ludzie. Media społecznościowe to dla mnie sposób na dotarcie do tych, którzy mogą nie chodzić do kościoła lub na katechezę szkolną, ale mogą trafić na mój profil i treści ewangelizacyjne.

Reklama

Czy ma Ksiądz ulubione metody lub aktywności, które stosuje podczas rekolekcji, aby angażować młodych ludzi i sprawić, by przesłanie Ewangelii było dla nich bardziej przystępne?

Najważniejszą metodą jest dla mnie nawiązanie kontaktu i skrócenie dystansu. Aby skupić ich uwagę, staram się mówić o rzeczach, które ich interesują, jak gry (np. Fortnite) czy media społecznościowe, co pozwala mi zbliżyć się do młodych i sprawić, że bardziej otworzą się na przesłanie Ewangelii. Często słyszę, jak młodzi mówią: „Można go posłuchać, bo on jest z naszego świata”. Często dzielę się swoim doświadczeniem i historiami z tego świata, a to bardzo skraca dystans i pozwala wyczulić na treści, które omawiam i przede wszystkim przekazać to, co najważniejsze, czyli prawdę o kochającym Bogu.

Jakie ma Ksiądz plany związane z pracą ewangelizacyjną w kontekście dynamicznie zmieniającego się świata?

Mam plan nie mieć planów, plan ma Pan, ufam Panu. Ja tej dewizy się trzymam. Moim planem jest ufność Bogu i otwarcie na to, co przyniesie przyszłość. Mam już zaplanowane rekolekcje do 2027 r., ale jestem świadom, że świat się zmienia i rekolekcje mogą wymagać dostosowania. Ważne jest, aby być otwartym na te zmiany i szukać sposobów, by nadal skutecznie dotrzeć do młodzieży z przesłaniem ewangelicznym.

Ks. Sebastian Kosecki – jest zaangażowany w media społecznościowe, gdzie dzieli się fragmentami codziennego życia, odpowiedziami na pytania internautów, naukami Ewangelii, a nawet wspólnym śpiewem i tańcem. Na TikToku gromadzi ponad 315,7 tysiąca obserwujących. Ta popularność ukazuje, że można skutecznie połączyć głoszenie wiary z nowoczesnymi formami komunikacji. Pochodzący z Częstochowy kapłan przyjął święcenia prezbiteratu w 2020 r., posługuje w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu w archidiecezji częstochowskiej.

2024-03-26 12:47

Ocena: +10 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biały Kamień świętuje

2024-05-07 08:47

Niedziela świdnicka 19/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Homilię wygłosił bp Marek Mendyk

Homilię wygłosił bp Marek Mendyk

Parafia św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu obchodzi dwie ważne rocznice. Ich świętowanie wspólnota rozpoczęła Mszą świętą odpustową pod przewodnictwem biskupa świdnickiego.

O dwóch ważnych datach z historii parafii, jeszcze przed rozpoczęciem dziękczynnej Eucharystii, przypomniał ks. kan. Zbigniew Chromy, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Jak działa Duch Święty?

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Przytoczę historię o pewnym chłopcu – trudno powiedzieć, czy wydarzyła się ona naprawdę. Otóż ten chłopiec poszedł kiedyś do spowiedzi. Nie był jednak rozmowny podczas tej spowiedzi, powiedział tylko: „Niech ksiądz mi przebaczy, ponieważ zgrzeszyłem: obrzucałem błotem i kamieniami autobusy i pociągi oraz nie wierzę w Ducha Świętego”. Jak by nie patrzeć na tę historię, jedno wydaje mi się bardzo naiwne, a nawet wręcz głupie: nie wierzyć w Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Papież przypomniał, że Jezus w Ewangelii mówi nam, że Duch Święty powie nam „o wszystkim, cokolwiek usłyszał”. „Są to słowa wyrażające wspaniałe uczucia, jak miłość, wdzięczność, zawierzenie, miłosierdzie. Słowa, które pozwalają nam poznać piękną, jasną, konkretną i trwałą relację, jaką jest wieczna miłość Boga. Słowa, którymi zwracają się do siebie Ojciec i Syn. Są to właśnie przemieniające słowa miłości, które Duch Święty w nas powtarza, i które dobrze nam czynią, gdy je słuchamy, gdyż powodują, że w naszym sercu rodzą się i wzrastają te same uczucia i te same intencje” - wskazał Franciszek. Dlatego ważne jest, żebyśmy się nimi karmili na co dzień, czytając fragment z kieszonkowej Ewangelii, wykorzystując do tego krótkie dogodne chwile.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję