Reklama

Niedziela Świdnicka

Biały Kamień świętuje

Parafia św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu obchodzi dwie ważne rocznice. Ich świętowanie wspólnota rozpoczęła Mszą świętą odpustową pod przewodnictwem biskupa świdnickiego.

Niedziela świdnicka 19/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Homilię wygłosił bp Marek Mendyk

Homilię wygłosił bp Marek Mendyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O dwóch ważnych datach z historii parafii, jeszcze przed rozpoczęciem dziękczynnej Eucharystii, przypomniał ks. kan. Zbigniew Chromy, proboszcz parafii.

Ważne daty

– Historia naszej parafii sięga końca XIX wieku, kiedy to 12 maja 1894 r. we wspomnienie św. Pankracego, kard. Georg Kopp erygował w tym miejscu, w ówczesnej miejscowości Weißstein (Biały Kamień), nieopodal Waldenburga (Wałbrzycha), katolicką parafię pod wezwaniem św. Jerzego. Lata 1894-98 to czas wytężonych prac budowlanych przy kościele – powiedział 25 kwietnia ks. Chromy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomnijmy, że kontynuując dzieło swoich poprzedników, budowę białokamieńskiej świątyni ukończył późniejszy archiprezbiter wałbrzyski – ks. Paul Ganse. Wielkiemu budowniczemu wałbrzyskich kościołów górnicze miasto zawdzięcza także dwie inne świątynie: św. Aniołów Stróżów w śródmieściu oraz św. Józefa Oblubieńca na Sobięcinie.

– Uroczyste poświęcenie neoromańskiego kościoła miało miejsce we wspomnienie świętych Kosmy i Damiana 27 września 1899 r. Dziś, uroczystą Mszą św., rozpoczynamy obchód 130-lecia istnienia naszej parafii i 125-lecie konsekracji kościoła parafialnego. Zwieńczeniem tego jubileuszu będzie Msza święta w uroczystość Matki Bożej Różańcowej 7 października br. – zapowiedział ksiądz proboszcz, witając przybyłych na uroczystości kapłanów na czele z bp. Markiem Mendykiem i dziekanem dekanatu Wałbrzych-Północ ks. prał. Krzysztofem Moszumańskim, a także wiernych i młodzież, która tego dnia otrzymała z rąk biskupa ordynariusza sakrament bierzmowania.

Natura Słowa Bożego

W wygłoszonej homilii biskup świdnicki podjął refleksję nad naturą Słowa Bożego, które jest zawsze czyste, święte, zawsze najzdrowsze. Wyjaśnił, że jest to słowo życia wpływające na nasze myśli i serca, pełniące rolę lekarstwa na zatrute myśli. – Słowo Boga, które słyszymy, przywraca człowiekowi pokój. Człowiek, który słyszy Słowo Boże i przyjmuje je do swojego serca, staje się człowiekiem odważnym, przestaje się lękać. A przechowywane w sercu rodzi uśmiech, przenika głębokości i zamysły naszego serca – podkreślił bp Mendyk, nawiązując do wyzwań, które niesie za sobą życie chrześcijańskie i akcentując, że Słowo Boże może wydawać się czasem trudne do przyjęcia i niezrozumiałe, lecz zawsze jest obecne i skuteczne. Podkreślił, że powinniśmy pozwolić się temu słowu poprowadzić, pozwolić się temu słowu dotknąć, okazując mu posłuszeństwo.

Reklama

Biskup Mendyk odwołał się także do postaci św. Jerzego, przypominając, że jest on patronem tych, którzy zmagają się z życiowymi problemami i broni dobra, nawet wtedy, gdy pod jego pozorami pojawia się zagrożenie. Hierarcha wspomniał również o rozpoczynającym się 18 maja pierwszym synodzie diecezjalnym. Zaznaczył, że synod ma na celu pomóc wiernym lepiej patrzeć na Jezusa, który przewodzi i doskonali ich wiarę.

Na zakończenie młodzież podziękowała bp. Markowi za udzielenie sakramentu bierzmowania, składając także dostojnemu solenizantowi imieninowe życzenia.

2024-05-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzież św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Rodzina Szkół JP2

św. Jan Paweł II

FB @kolegiata.walbrzych

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28, na jasnogórskich Błoniach w czasie Eucharystii, której przewodniczył bp Henryk Tomasik z Radomia

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28, na jasnogórskich Błoniach w czasie Eucharystii, której przewodniczył bp Henryk Tomasik z Radomia

Ponad 5 tys. uczniów, a wśród nich młodzież klas ósmych z wałbrzyskiej Szkoły Podstawowej nr 28, uczestniczyło 7 października br. w XXI Pielgrzymce Rodziny Szkół Jana Pawła II.

Spotkanie było dziękczynieniem za błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. - To wyraz naszej pamięci, szacunku i uznania dla Jego życia i posługi pasterskiej - podkreślali organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Organizatorzy marszu - Centrum Życia i Rodziny - podkreśla, że obrona wartości: życia, rodziny, wolności i suwerenności jest możliwa tylko we wspólnym i zjednoczonym działaniu wszystkich, którym te wartości są drogie, tak w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. Dlatego tego dnia, podobnie jak tydzień temu, marsze dla życia i rodziny przeszły w wielu polskich miastach, a od kwietnia do października przejdą one łącznie w ponad 50 polskich miastach.

CZYTAJ DALEJ

Dyktatura rankingów czy skracanie smyczy? Kontrole kuratoryjne kontra szkoły z misją.

2024-06-18 10:50

[ TEMATY ]

felieton

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

MEN właśnie opublikowało Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. To standardowa procedura. Każdy rok szkolny ma swoje priorytety edukacyjne, które wcześniej ogłasza minister edukacji. Zwykle ich określenie wiąże się z przekazywaniem dodatkowych pieniędzy na programy, które mają wzmacniać wybrane przez ministra zagadnienia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie zapowiedź kontroli nauczycieli ze szkół uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty. Blady strach spadł na szkoły z terenów słabszych społeczno- ekonomicznie oraz na szkoły katolickie, które niejednokrotnie prowadzą zajęcia z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Przysłowia są mądrością narodu...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję