Reklama

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego

Spotkanie w Iłowie

Niedziela toruńska 26/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obraz Jezusa Miłosiernego pod koniec maja rozpoczął peregrynację w dekanacie działdowskim. Miałem szczęście towarzyszyć wspólnocie parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Iłowie w jej przygotowaniach i całym przebiegu peregrynacji.
W niedzielę 25 maja wczesnym rankiem, już po wjeździe do Iłowa odczuwało się podniosłą atmosferę. Wiele domów udekorowanych było obrazami i flagami. Najbardziej wyróżniała się jednak ulica Kościelna, którą następnego dnia w uroczystej procesji wprowadzano obraz do kościoła. Przez całą niedzielę głosiłem kazania poświęcone Miłosierdziu Bożemu. Miałem nadzieję, że Bóg dokona reszty. Parafia jednak żyła tą peregrynacją zdecydowanie wcześniej. Proboszcz ks. Jan Pezara zadbał, aby do każdego domu został dostarczony list biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego napisany z okazji peregrynacji do wszystkich diecezjan. Do listu dołączony był plan adoracji Najświętszego Sakramentu i czuwania przy obrazie. Parafianie iłowscy uczyli się także pieśni o Miłosierdziu Bożym, które całym sercem śpiewali podczas niedzielnych Mszy św. oraz w czasie nabożeństw peregrynacyjnych.
W poniedziałek 26 maja od godzin porannych trwało oczekiwanie. Siostry Józefitki kończyły dekorowanie kościoła i trasy, którą miała przejść procesja. O godz. 17.00 rozpoczęło się nabożeństwo oczekiwania. W czasie modlitwy w kościele rozważaliśmy różne formy kultu Miłosierdzia Bożego, tłumacząc zwłaszcza symbolikę i przesłanie peregrynującego obrazu. Następnie o godz. 17.45 oczekiwaliśmy na przyjazd samochodu-kaplicy z parafii w Białutach. Parafianie iłowscy bardzo licznie przybyli na uroczystość przywitania, obawialiśmy się jednak, czy wystarczy im sił do całonocnego czuwania. W powitaniu brał udział dziekan dekanatu działdowskiego - ks. kan. Henryk Jędrzyński i księża z okolicznych parafii. Wspólnoty parafialne niosły swoje sztandary, grała orkiestra dęta, a obraz nosili na przemian kolejarze i strażacy, którzy przez całą dobę ani na chwilę nie opuścili warty przy wizerunku. Po powitaniach, odczytaniu Ewangelii rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył proboszcz ks. Jan Pezara. Jednym z celów peregrynacji jest ożywienie na nowo kultu Eucharystii, stąd nauczanie w czasie tej Mszy św. poświęciłem właśnie tej tajemnicy. Po Eucharystii rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Czuwały siostry zakonne, parafianie z poszczególnych ulic oraz niezastąpione w takich chwilach Róże Żywego Różańca. O godz. 22.00 odprawiliśmy Godzinę Świętą, a potem kolejne 60 min czuwania miała młodzież. Kapłani przez całą dobę posługiwali w konfesjonale - była to szczególna okazja do skorzystania z sakramentu pokuty, zwłaszcza dla tych, którzy pragnęli duchowej porady lub potrzebowali dłuższego czasu na spowiedź. Ile wtedy dokonało się pięknych spotkań z przebaczającym Jezusem, wie tylko On.
Na pierwszą poranną Mszę św. przybyli ci, którzy nie mogli w ciągu dnia dotrzeć na czuwanie. Przed południem swoją godzinę czuwania miała młodzież szkolna, która przyszła na modlitwę razem ze swoimi nauczycielami. Bardzo wzruszające było spotkanie z chorymi. W czasie Mszy św. sprawowanej dla nich i w ich intencjach rozważaliśmy tajemnicę ludzkiego cierpienia, jakie wypływa z przeżywania choroby i innych dolegliwości. Po Komunii św. wszyscy mogli przyjąć indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na wzór tzw. błogosławieństwa lourdzkiego. Kościół na tym spotkaniu był wypełniony po brzegi, a błogosławieństwo trwało bardzo długo, wszyscy bowiem chcieli być w tej chwili blisko Jezusa Eucharystycznego. Jednym z ostatnich akcentów spotkania parafian Iłowa z Jezusem Miłosiernym była Godzina Miłosierdzia sprawowana w godzinie Męki Pańskiej. Zgodnie z życzeniem Pana Jezusa skierowanym do św. siostry Faustyny odprawiliśmy Drogę Krzyżową z Koronką do Bożego Miłosierdzia. Potem nastąpiło zakończenie Wieczystej Adoracji i pożegnalna Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Józefa Szamockiego, który jako pielgrzym przybył przed wizerunek Miłosiernego Jezusa. Homilię Ksiądz Biskup poświęcił radości. Mówił m. in. że człowiek współczesny stracił zdolność przeżywania radości, bo często gubimy jej źródło, którym jest spotkanie z Bogiem. Peregrynacja jest więc szczególną okazją, by radować się z bliskości z Bogiem. Radość można przeżywać nawet wtedy, gdy po ludzku nie ma się z czego cieszyć. Bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski w czasie pobytu w obozie napisał Hymn o radości.
Peregrynacja zakończyła się uroczystym Te Deum i podziękowaniami ze strony parafian i Księdza Proboszcza. Ksiądz Biskup poświęcił także obraz, który rozpoczął nawiedzenie we wszystkich rodzinach. Już tego samego dnia przedstawiciele pierwszej rodziny zabrali obraz do swojego domu.
Spotkanie z Jezusem Miłosiernym było dla parafian w Iłowie, jak zresztą we wszystkich stacjach peregrynacji, wielkim przeżyciem. To czas refleksji, modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu. Okazuje się, że to, co wydawało się już niemożliwe w dzisiejszych czasach, udaje się jednak spełnić. Przez całą dobę mieszkańcy ani na chwilę nie opuścili czuwania przed Jezusem Miłosiernym. Nawet w najtrudniejszych porannych godzinach ok. 30 osób przebywało w kościele na modlitwie. Te godziny trudu, ofiary i modlitwy na pewno zaowocują szczególnym błogosławieństwem. Cieszę się, że wiernym tej parafii mogłem towarzyszyć w ich spotkaniu z Jezusem Miłosiernym, podziwiać ich wiarę i to, że nie zawiedli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny. Lekarze orzekli, że jest zdrowa. Następnie niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znaleziono w oknie życia w Borowej Wsi.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję