Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 26/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Chełmno

"Majówka Hallerowska" w parafii Sarnowo

Na terenie parafii Sarnowo we wsi Gorzuchowo w latach 1922-39 mieszkał gen. Józef Haller. Przy drodze ze wsi Gorzuchowo do kościoła parafialnego w Sarnowie na Górze św. Jana Błękitny Generał w 1933 r. ufundował Grotę Matki Bożej. Do 1939 r. gen. Haller każdego lata uczestniczył tam w nabożeństwach majowych.
13 sierpnia przypadnie 130. rocznica urodzin Generała. Rok 2003 został ogłoszony "Rokiem Hallerowskim", w którym planowane są różne uroczystości poświęcone wielkiemu Polakowi, a zarazem Honorowemu Obywatelowi Torunia. Z tej okazji proboszcz parafii Sarnowo, ks. kan. Jerzy Pawłowski, w niedzielę 18 maja br. odprawił uroczystą Mszę św. Podczas homilii Ksiądz Kanonik przybliżył sylwetkę Generała jako dobrego parafianina i wielkiego patrioty. Na godz. 15.00 Ksiądz Proboszcz zaprosił wszystkich parafian i gości na uroczyste okolicznościowe nabożeństwo majowe na Górze św. Jana przy figurze Matki Bożej Hallerowskiej.
Z prawdziwą radością informujemy, że do groty Matki Bożej polnymi drogami od strony Gorzuchowa i Sarnowa przybyli liczni mieszkańcy okolicznych wsi i zaproszeni goście. Grota położona jest w wąwozie na terenie pagórkowatym. O godz. 15.00 ks. kan. Jerzy Pawłowski zaintonował Po górach dolinach, następnie odśpiewano Litanię loretańską i wiele pieśni maryjnych. Wszyscy uczestnicy nabożeństwa majowego zgodnie uznali, że należy ponowić spotkania w tym miejscu.
Przed nabożeństwem przedstawiciel Towarzystwa Pamięci gen. Józefa Hallera i Hallerczyków, Tadeusz Zysnarski, przedstawił krótką historię obrazu Matki Bożej Hallerowskiej, który znajduje się w kościele parafialnym w Radziszowie w miejscu chrztu Generała. W czasie ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny Ojciec Święty Jan Paweł II 19 sierpnia 2002 r., jadąc z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej, zatrzymał się w Radziszowie i pobłogosławił obraz Matki Bożej Hallerowskiej.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Roku Hallerowskiego 2003, płk Jan Bruź, podziękował za piękną uroczystość poświęconą gen. Hallerowi, zorganizowaną w dniu 83. urodzin Papieża Jana Pawła II. Niemałą atrakcję uroczystości stanowili Ułani I Oddziału Szwadronu Pomorza Nadwiślańskiego w Toruniu z Klubu Jazdy Konnej w Działowie.

Reklama

Tadeusz Zysnarski

Dekanaty grudziądzkie

Festyn parafialny w Rządzu

W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na osiedlu Rządz w Grudziądzu tradycją stało się organizowanie festynu z okazji odpustu parafialnego. Tegoroczny odpust miał szczególny charakter, gdyż przypadał w Roku Stanisławowskim, w 750. rocznicę kanonizacji Patrona parafii i Polski. Festyn parafialny z okazji odpustu zorganizowano w tym roku już po raz szósty. W niedzielę 11 maja, od godz. 15.00 na placu przy kościele gromadzili się mieszkańcy osiedla, często całymi rodzinami. Dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych przygotowano liczne zawody sportowe i sprawnościowe.
W zorganizowaniu i przygotowaniu festynu bardzo aktywnie uczestniczyli harcerze z 24. Grudziądzkiej Drużyny Harcerskiej oraz członkowie Szkolnego Koła Caritas. Organizatorzy: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i Rada Parafialna dochód z tegorocznego festynu przeznaczyli na sfinansowanie kolonii letnich dla dzieci z rodzin parafii w ośrodku Caritas w Gaju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aleksandra Mrozkowiak

Plener artystyczny przed perłą baroku

XVIII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zaowocował wieloma spotkaniami mieszkańców Grudziądza. 16 maja rozpoczął się plener artystyczny pt. Zespół pojezuicki w Grudziądzu jako perła architektury baroku pod kierunkiem Klary Stolp i Gabrieli Murach-Pyszora. Grupa dzieci i młodzieży z różnych szkół i dzielnic utrwalała ciekawe fragmenty świątyni św. Franciszka Ksawerego. W plenerze uczestniczyło około 35 osób. 18 maja na dziedzińcu ratusza odbyła się wystawa prac wykonanych różnymi technikami. Natomiast 22 maja w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym prace te nabrały blasku na kolejnej wystawie. Najlepsze z nich zostały wystawione w sali posiedzeń Ratusza Miejskiego. Uroczystości podsumowania pleneru przewodniczył prezes Grudziądzkiego KIK-u Sławomir Szymański. Oprócz małych artystów z rodzicami zaproszono wielu gości. Były nagrody i drobne upominki; nie zapomniano też o organizatorach pleneru.

Reklama

Helena Rykaczewska

Dekanaty toruńskie

Majówka na Barbarce

Już od czterech lat toruńscy przewodnicy turystyczni wraz z Urzędem Miasta Torunia organizują dla mieszkańców Torunia majówki do Barbarki. 11 maja zebrała się grupa chętnych (ok. 40 osób), która o godz. 9.00 wyruszyła od końcowego przystanku MZK na Wrzosach i skierowała się przez las w stronę Barbarki. Przy akompaniamencie akordeonu, gitary i mandoliny, śpiewając pieśni maryjne, grupa dotarła do ołtarza polowego wykonanego przez rzeźbiarza Ignacego Zelka w 1933 r. Tam uczestnicy wysłuchali krótkiej prelekcji o życiu i działalności tego rzeźbiarza. Dalsza droga prowadziła do miejsca martyrologii z 1939 r. oraz na "polankę" przy kapliczce w Barbarce, gdzie odbył się m.in. konkurs o św. Barbarze i historii miejscowości. O godz. 13.00 wszyscy uczestniczyli w Mszy św. w kapliczce. Wielu pamiętało powojenne majówki, które w latach 1946-47 organizowała parafia Chrystusa Króla z ks. Piotrem Pawłem Gogą oraz z ks. Janem Jestadtem. Wówczas na majówki jeździło się na wozach drabiniastych ozdobionych gałązkami brzozowymi, a na polanie w Barbarce odbywały się małe festyny.
Przez organizowanie majówek pragniemy wrócić do dawnej tradycji, a tym samym w najpiękniejszym miesiącu poświęconym Maryi podziwiać budzącą się przyrodę.

Benon Frąckowski - prezes Przewodników

IV Zlot Czcicieli św. Michała Archanioła

W dniach 29 kwietnia - 5 maja br. odbyła się 10. Pielgrzymka z okazji 25-lecia nabożeństw fatimskich w Miejscu Piastowym oraz IV Ogólnopolski Zlot Czcicieli św. Michała Archanioła. Trasa wiodła przez sanktuaria maryjne i miejsca związane z osobą sługi Bożego ks. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzeń Sióstr i Księży Michalitów. Rozpoczęliśmy od sanktuarium Bolesnej Matki Ziemi Świętokrzyskiej (Kałków - Godów), następnie odwiedziliśmy Święty Krzyż - sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, gdzie znajduje się relikwiarz, a także doczesne szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. W Nowej Słupi uczestniczyliśmy w Eucharystii. Podczas pielgrzymki rozważaliśmy drogę kapłańską sługi Bożego ks. Bronisława Markiewicza, którą rozpoczęliśmy od Stalowej Woli, gdzie działa prężny ośrodek michalicki. Peregrynację zakończyliśmy w Tuligłowie.
Zwiedziliśmy również Lwów: Operę, Cmentarz Łyczakowski z grobami Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej i innych znanych Polaków, także słynny Cmentarz Orląt i sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, gdzie król Jan Kazimierz złożył śluby narodowe, obierając Maryję za Królową Korony Polskiej. Odwiedziliśmy jeszcze inne szczególne miejsca kultu, które na zawsze pozostaną nam w pamięci. Dotarliśmy także do Przemyśla, gdzie ukończył Seminarium Duchowne i wykładał m.in. ks. Bronisław Markiewicz. Byliśmy w Solinie i wreszcie dotarliśmy do celu naszej pielgrzymki - Miejsca Piastowego, kolebki Zgromadzeń Księży i Sióstr Michalitek, gdzie wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Adama Szala. W nabożeństwie uczestniczyli czciciele św. Michała Archanioła z całej Polski z racji dorocznej pielgrzymki do grobu sługi Bożego ks. Bronisława Markiewicza.
Zatrzymaliśmy się w Dębowcu przed łaskami słynącą figurą Matki Bożej Saletyńskiej, by podziękować Panu Bogu, Matce Najświętszej i naszemu patronowi - św. Michałowi Archaniołowi za opiekę i ubogacenie duchowe oraz za wszystkich, którzy pomogli w organizacji pielgrzymki.

Reklama

Anna Gabor

Pielgrzymowaliśmy, by dziękować...

26 marca br. w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa uczniowie klas III gimnazjum Zespołu Szkół nr 6 w Toruniu przyjęli z rąk bp. Józefa Szamockiego sakrament bierzmowania. Tego dnia Młodym Rycerzom Pana Jezusa towarzyszyła w kościele modlitwa kapłanów, rodziców, nauczycieli, katechetów i przyjaciół. Umocnieni darami Ducha Świętego 13 maja br., w rocznicę objawienia się Matki Bożej w Fatimie, wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak, do Matki Bożej w Licheniu, by tam przed Jej obliczem dziękować za łaski, jakie otrzymaliśmy w sakramencie bierzmowania, i prosić, aby Maryja była nam przewodniczką w drodze do nieba.
W czasie naszej pielgrzymki uczestniczyliśmy we Mszy św., nabożeństwie majowym, Drodze Krzyżowej. Przez cały dzień słońce ogrzewało nas swoimi promieniami, a radość wypełniała serce. Dziękujemy ks. Adamowi Machowskiemu za duchową opiekę, a Krzysztofowi Sobczakowi, właścicielowi firmy pogrzebowej "Sotor", za sponsorowanie naszej pielgrzymki, po której pozostały niezapomniane przeżycia.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 6 wraz z katechetką Moniką Sulecką

Sprostowanie

W numerze 21. "Głosu z Torunia" z 25 maja br. w kronice "Z życia diecezji" zamieściliśmy informację pt. Okolicznościowy program z okazji Wielkanocy, podając niewłaściwe nazwiska autorów. Autorką tekstu jest pani Teresa Kondziela. Za błąd autorkę przepraszamy.

Redakcja

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

[ TEMATY ]

Matka Boża Łaskawa

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Papież Innocenty X ustanowił święto Mater Gratiarum Varsaviensis na drugą niedzielę maja.

CZYTAJ DALEJ

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga, który udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję