Reklama

Kościół

Kultura na swoim miejscu

Katolickie Centrum Kultury będzie pierwszym takim w Polsce.

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 52-53

[ TEMATY ]

pomoc

ks. Franciszek Blachnicki

Archiwum KACK

Powstający budynek pozwoli stowarzyszeniu KACK rozwinąć skrzydła na miarę swoich możliwości

Powstający budynek pozwoli stowarzyszeniu KACK rozwinąć skrzydła na miarę swoich możliwości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest takie miejsce na mapie Gdyni, wobec którego nie sposób przejść obojętnie. Od tworzących tę instytucję ludzi biją niezmierzone dobro, bezinteresowne zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi i wielka miłość do kultury – „nowej kultury” według myśli ks. Franciszka Blachnickiego – którą chcą się dzielić z innymi.

Z plebanii na swoje

Stowarzyszenie KACK, bo o nim mowa, formalnie działa od 2016 r., ale jego korzenie sięgają 2009 r., kiedy to grupa rodziców i nauczycieli – artystów amatorów, uformowanych w ruchu oazowym, przygotowała przedstawienie pasyjne. Potem poszło już z górki: zaistniała Grupa Teatralna Nazaret, która ma na koncie kilkadziesiąt zagranych przedstawień, zrodził się pomysł powołania do życia Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna”, dziś znanego w całej Polsce, o którym pisaliśmy już na łamach Niedzieli. Wreszcie przyszedł czas na otwarcie stowarzyszenia, którego cele statutowe opierają się na dwóch filarach: działalności charytatywnej oraz promocji kultury i sztuki w duchu „nowej kultury”.

Swoje miejsce na ziemi KACK znalazł przy parafii Chrystusa Króla w Gdyni-Małym Kacku, gdzie, jak mówią członkowie stowarzyszenia, „serce, plebanię i kościół otworzył dla nich ks. Zenon Pipka” – proboszcz parafii. Wraz z każdym kolejnym przedsięwzięciem i z rosnącymi ambicjami zaczęło jednak stawać się jasne, że konieczne jest zbudowanie miejsca, w którym KACK będzie mógł rozwinąć skrzydła na miarę swoich możliwości. I tak oto w kwietniu ub.r. ruszyła budowa Katolickiego Centrum Kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 24/2024 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas pomaga na Bahamach: wiele miejsc zrównanych z ziemią

Dziesiątki tysięcy ludzi na Bahamach całkowicie uzależnionych jest od pomocy humanitarnej, o wielu tysiącach wciąż nie ma wieści, niektóre regiony wysp praktycznie zostały zrównane z ziemią. To wciąż prowizoryczny bilans strat, jakie przyniósł ze sobą huragan Dorian. Wspólnota międzynarodowa, wśród niej także Caritas Internationalis, mobilizuje się, aby pomóc potrzebującym.

Na wyspach, przez które przeszedł huragan, obecne są już grupy wolontariuszy, które nie tylko rozdzielają najpotrzebniejsze wsparcie, ale także przygotowują program długofalowej pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał

2024-06-21 07:10

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Mat.prasowy

Czy wiesz, że pszczoły potrafią precyzyjnie wskazać drogę do nektaru tańcem, a gołębie zawsze odnajdują drogę do domu, nawet po podróży na tysiące kilometrów? W tym odcinku odkryjemy niezwykłe historie z natury, które pokazują, jak Bóg jest obecny w każdym aspekcie stworzenia. Zastanowimy się nad tym, jak przyroda świadczy o Jego mądrości i miłości.

- Fascynujące fakty o zwierzętach i ich zachowaniach.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz obecności Jezusa

2024-06-23 00:39

Marzena Cyfert

Jubileusz 25-lecia parafii św. Wawrzyńca w Wołowie i posłanie na misje ks. Michała Olko

Jubileusz 25-lecia parafii św. Wawrzyńca w Wołowie i posłanie na misje ks. Michała Olko

Parafia św. Wawrzyńca w Wołowie obchodzi 25. rocznicę powstania. Na zakończenie Roku Jubileuszowego abp Józef Kupny, metropolita wrocławski przewodniczył uroczystej Eucharystii.

Ksiądz arcybiskup mówił o obecności Jezusa w Eucharystii i o radości, jaka płynie ze świętowania jubileuszu, który jest jubileuszem obecności Jezusa w tej wspólnocie. Na Mszy św. obecni byli kapłani z okolicznych parafii, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe, przedstawiciele szkół i liczni parafianie. Do wspólnoty parafialnej zostały wprowadzone relikwie św. Charbela a na koniec Mszy św. odbyło się błogosławieństwo i posłanie ks. Michała Olko na misje do Papui Nowej Gwinei. Medalami św. Jadwigi Śląskiej zostali też odznaczeni zasłużeni parafianie. Specjalny numizmat z podziękowaniem otrzymał ks. Stanisław Małysa, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję