Reklama

Niedziela Przemyska

Bathos, znaczy głębiej

W domu rekolekcyjnym w Rzepedzi odbyła się II edycja Festiwalu Bathos. Ponad sto osób z całej Polski uczestniczyło w spotkaniach, warsztatach, koncertach i modlitwie, które miały pogłębić ich relację z Bogiem.

Niedziela przemyska 36/2024, str. III

[ TEMATY ]

Rzepedź

Wiktor Dziura

Uczestnicy II Festiwalu Bathos

Uczestnicy II Festiwalu Bathos

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysłodawcą wydarzenia, które odbyło się w dniach 19-23 sierpnia, jest ks. Mateusz Rutkowski. Kapłan zaprasza młodych, aby wchodzili w głębię relacji z Bogiem, ale też głębię relacji z drugim człowiekiem i samym sobą. Służą temu warsztaty odbywające się podczas festiwalu. Jednym z nich była gra terenowa prowadzona przez grupę związaną z logoterapią. Następnego dnia warsztaty relacji międzyludzkich prowadzili Iga i Konrad Grzybowscy. Ponadto uczestnicy mogli spotkać się z Jaśkiem Melą, znanym podróżnikiem.

Być zaproszonym

Jednym z gości festiwalu był metropolita przemyski abp Adam Szal. Pasterz archidiecezji spotkał się z młodymi podczas Eucharystii. W homilii hierarcha mówił o powołaniu i roli każdego człowieka we wspólnocie Kościoła. – Cieszę się, że pod koniec wakacji zdobyliście się na to, aby przyjechać tutaj i uczestniczyć w Festiwalu Bathos, można powiedzieć festiwalu młodości i zaangażowania w życie Kościoła. Chciałbym prosić was, abyście poczuli się zaproszeni, nie przez biskupa, nie przez proboszcza, ale przez samego Chrystusa do pracy w swoim Kościele, w swojej parafii – mówił arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We wspólnocie

Reklama

Jak wskazywali uczestnicy festiwalu, to ważny czas, w którym mogą się na chwilę zatrzymać, lepiej przyjrzeć się swojej relacji z Panem Bogiem i poświęcić więcej czasu na modlitwę. – Myślę że wspólnie przeżywana adoracja Najświętszego Sakramentu była dla mnie najważniejszym czasem tego spotkania. To taki mój czas przeżywany sam na sam z Bogiem. W tym byliśmy razem i bardzo odczułam naszą jedność, że to nie są przypadkowe osoby, tylko Bóg nas tu wszystkich zgromadził, żebyśmy razem przeżywali to i żebyśmy się razem w tym jednoczyli – mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia.

– Najciekawsza dla mnie była gra terenowa Cuder – z osobami, które przyjechały do nas, rozmawiały o logoterapii. Byliśmy podzieleni na grupy z ludźmi, z którymi się nie znaliśmy i to mnie tak poruszyło, że zjednoczyliśmy się razem, że słuchaliśmy siebie nawzajem, co robimy w tej grze, jakie są następne kroki i mimo że nie znałam tych ludzi wcześniej, zjednoczyliśmy się i super się bawiliśmy, złapaliśmy kontakt i to było dla mnie bardzo ważne – podkreśliła przybyła na festiwal.

Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się także swoim relacjom z innymi ludzi. Podczas warsztatów prowadzonych przez Igę i Konrada Grzybowskich odkrywali bogactwo relacji międzyludzkich. – Najbardziej ujęło mnie ich świadectwo miłości. To jak oni się zachowywali względem siebie. Oprócz tego, że mówili o miłości mężczyzny do kobiety, to było widać, jak wzajemnie się kochają i jak ta ich miłość wygląda na co dzień. To było przeurocze i wielkie świadectwo dla nas – mówił Szymon, uczestnik Festiwalu Bathos.

2024-09-03 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokonać osamotnienie

Niedziela przemyska 34/2025, str. III

[ TEMATY ]

Rzepedź

Janusz Krajnik

Uczestnicy rekolekcji z abp. Adamem Szalem

Uczestnicy rekolekcji z abp. Adamem Szalem

Kościół to związek miłości, który gwarantuje, że kto w nim zamieszka, nie będzie sam – powiedział abp Adam Szal.

Metropolita przemyski sprawował Eucharystię na zakończenie rekolekcji formacyjnych dla rodzin Ruchu Światło-Życie odbywających się w domu rekolekcyjnym w Rzepedzi. Rekolekcje prowadzili ks. Zbigniew Suchy i ks. Łukasz Mroczek razem z Haliną i Januszem Krajnik. Tematem rekolekcji była walka z osamotnieniem.
CZYTAJ DALEJ

Wiara mężczyzn umocniona wspólnotą

2026-01-31 19:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

mężczyźni

Amaro

ks. Rafał Witkowski

Wojciech Modest Amaro w Zielonej Górze

Wojciech Modest Amaro w Zielonej Górze

Kilkuset mężczyzn wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Bractwo Świętego Józefa, które miało miejsce 31 stycznia w kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Zobacz zdjęcia: Wiara mężczyzn umocniona wspólnotą
CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: Strzelała do wizerunku Matki Bożej i Jezusa. Radna skazana!

2026-02-02 17:27

[ TEMATY ]

profanacja

Szwajcaria

znieważanie

zrzut ekranu Instagram

Do zdarzenia doszło we wrześniu 2024 roku, gdy Ameti z pistoletu pneumatycznego zaczęła strzelać do reprodukcji XIV-wiecznego obrazu „Madonna z Dzieciątkiem i Archaniołem Michałem” autorstwa Tommaso del Mazza. Według ustaleń sprawczyni oddała strzały z odległości około 10 metrów, celując bezpośrednio w głowy wizerunków Maryi i Jezusa. Zdjęcia zniszczonego wizerunku, w tym zbliżenia otworów po kulach, wywołały natychmiastowe i powszechne oburzenie. Łącznie 31 osób złożyło zawiadomienia o przestępstwie. Zapadł w tej sprawie wyrok - została ukarana przez sąd grzywną w zawieszeniu za „naruszenie wolności wyznania i religii”.

Ameti, która jest urodzoną w Bośni muzułmanką (w wieku 3 lat przybyła w 1995 do Szwajcarii wraz z rodziną uchodźców), uważającą się obecnie za ateistkę, zamieściła zdjęcia zbezczeszczonego obrazu na Instagramie, podpisując je niemieckim słowem „abschalten”, czyli „wyłączyć; odłączyć”. Ale w kontekście strzelania do twarzy Maryi i Jezusa napis ten wielu odczytało jako symboliczny akt „wymazania” lub „eliminacji”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję