Reklama

W wolnej chwili

Przez tor przeszkód

Ferie zimowe to dobry moment, by w kreatywny sposób spędzać czas z dziećmi. Można w tym czasie przygotować tzw. ścieżki sensoryczne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ścieżka sensoryczna to specjalnie stworzony tor przeszkód, który pobudza receptory dotykowe w stopach lub dłoniach dzieci. Pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową najmłodszych, a ta jest potrzebna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko. Istnieją różnego rodzaju ścieżki i maty sensoryczne. Oczywiście, w internecie jest mnóstwo ofert, można kupić taki gotowy produkt. Można je także wykonać własnymi siłami. Gdy dzień jest jeszcze krótki i mamy trochę wolnego czasu, jest to dobra propozycja na aktywne spędzanie wspólnego czasu rodziców i dzieci. Wykonanie ścieżki sensorycznej to zabawa dla zarówno nieco młodszych, jak i starszych dzieci. Wszystko uda się z pomocą rodziców! Od czego zacząć?

• Warto się zastanowić, z ilu pól będzie się składała ścieżka i na jakich materiałach chcemy ją wykonać. Będą się one różniły wielkością, strukturą oraz tworzywem, z jakiego zostały wykonane. Taką ścieżkę zimą można spokojnie wykonać w domu, latem można ją zrobić również na zewnątrz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• Na dobry początek warto skompletować kilka kartonów, mogą też być tekturowe plansze. Z kartonów należy wyciąć dowolną liczbę kwadratów (choć mogą to być również inne figury i kształty) o dowolnych rozmiarach, a następnie skleić je np. taśmą klejącą, by uzyskać ścieżkę o pożądanej przez nas długości.

Reklama

• Na każde z pól przyklejamy dowolny materiał. Można wykorzystać guziki, fasolę, ziarna kawy. Mogą to też być kolorowe kamyczki, grys, łupek, niewielkie szyszki czy świerkowe gałązki. Kamyczki można pokolorować farbami lub pisakami i w ten sposób również zaangażować najmłodszych.

• Wykorzystać można także bąbelkowe woreczki antystatyczne, w które często są zapakowane produkty elektroniczne bądź klocki LEGO. Być może po świętach zostały nam takie w domu, można je więc śmiało wykorzystać. Przydadzą nam się również plasteliny, modeliny, sznury. By je przytwierdzić do naszych plansz, można użyć kleju na gorąco. Liczy się pomysłowość, nie ograniczajcie waszej inwencji!

Przechodząc ścieżkę sensoryczną bosymi stopami, dziecko rozwija zmysł dotyku. Nie ma wątpliwości, że bardzo wiele elementów z otaczającego świata poznajemy właśnie za pomocą tego zmysłu, a stopa jest jednym z jego wrażliwszych przekaźników. Dziecko uczy się też w ten sposób utrzymywania równowagi, a także kontrolowanego balansowania. Dzięki ścieżkom sensorycznym poznaje świat, rozbudza swoją wyobraźnię i pracuje nad ewentualnymi problemami wynikającymi z różnych schorzeń.

Gdy już uda Wam się przygotować taką ścieżkę sensoryczną, wypróbujcie ją wspólnie. Można użyć także kostki do gier, by wyrzucając określoną liczbę oczek, pokonywać określoną liczbę pól na ścieżce sensorycznej. Do poszczególnych pól można przypisać konkretne zadania bądź fanty – osoba, która „wypadnie” ze ścieżki, będzie musiała je wykonać. To dobra zabawa dla wszystkich, także dla dorosłych!

2025-01-14 14:07

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ferie z wartościami

Niedziela świdnicka 8/2025, str. VI

[ TEMATY ]

ferie zimowe

Archiwum prywatne

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwało pięciu wychowawców i pielęgniarka

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwało pięciu wychowawców i pielęgniarka

Zima w Bieszczadach ma w sobie to coś. Śnieżne szczyty, górskie szlaki i przejrzyste niebo, które nocą rozświetlają tysiące gwiazd.

Dla grupy dzieci i młodzieży z Mokrzeszowa i Polanicy-Zdroju ferie w tym zakątku Polski były nie tylko odpoczynkiem, ale także okazją do duchowego wzrostu i budowania przyjaźni. – To już nasza tradycja. Każde zimowisko ma wyjątkowy charakter, ale jedno się nie zmienia – radość dzieci i ich chęć przeżycia sześciu dni wśród rówieśników, kroczących wspólnie ścieżkami życia każdorazowo wybranego patrona. Tym razem towarzyszył nam włoski nastolatek Sługa Boży Silvio Dissegna – podkreślił ks. Marcin Zawada, mokrzeszowski proboszcz i organizator wyjazdu.
CZYTAJ DALEJ

Prababcia Jezusa

Niedziela Ogólnopolska 4/2023, str. 24-25

[ TEMATY ]

Świadek wiary

pl.wikipedia.org

Rut to jedna z czterech kobiet – obok Tamar, Rahab oraz Batszeby – wymienianych w genealogii Jezusa w Ewangelii według św. Mateusza. Możemy zatem określić ją mianem „prababci” Jezusa.

Rut, której historię opowiada starotestamentalna księga zatytułowana jej imieniem, pochodziła z Moabu – historycznej krainy leżącej na wschodnim brzegu Morza Martwego, na terenie dzisiejszej Jordanii. Biblijna historia Izraela pokazuje, że Moab znajdował się często w stanie wojny z Izraelitami, ale notuje też okresy pokojowego współistnienia między tymi dwoma królestwami. Księga Rut świadczy właśnie o takich przyjaznych relacjach.
CZYTAJ DALEJ

Jakie czynniki wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej mieszkania?

2025-09-01 10:18

[ TEMATY ]

składka ubezpieczeniowa

mieszkania

czynniki

Artykuł sponsorowany

Co wpływa na koszt ubezpieczenia nieruchomości?

Co wpływa na koszt ubezpieczenia nieruchomości?

Cena ubezpieczenia mieszkania jest wynikiem dokładnej kalkulacji, w której towarzystwo uwzględnia zarówno cechy nieruchomości, jak i informacje o właścicielu. Na składkę wpływa nie tylko wartość lokalu, lecz także jego położenie, stan techniczny czy rodzaj zabezpieczeń. Istotny jest również zakres ochrony – inaczej wyceniana jest polisa obejmująca wyłącznie mury, a inaczej taka, która dodatkowo chroni wyposażenie lub odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym. Sprawdź, które czynniki mają największe znaczenie i jak wpływają na koszt ubezpieczenia nieruchomości.

Polisa mieszkaniowa może chronić nieruchomość w bardzo szerokim zakresie, a jej podstawą jest zwykle ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych. Taki wariant obejmuje szkody powstałe w wyniku m.in. pożaru, uderzenia pioruna, wybuchu, huraganu, powodzi, gradu, osunięcia się ziemi, lawiny czy zalania z instalacji wodnej. Do tego dochodzą często szkody spowodowane przez upadek statku powietrznego lub uderzenie pojazdu w budynek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję