Reklama

Złoty Jubileusz w Tuszynie

Uroczystości 50. rocznicy święceń kapłańskich ks. prał. Stanisława Wieteski, byłego dziekana i proboszcza tuszyńskiej parafii, odbyły się 14 czerwca br. w kościele św. Witalisa Męczennika. Dostojny Jubilat przewodniczył Eucharystii, w której dziękował za łaski i doznane dobrodziejstwa Boże w ciągu minionych lat kapłańskiego życia. Dawny współpracownik Jubilata, ks. kan. Wojciech Danka, proboszcz parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi, przedstawił życiorys i owocną działalność Księdza Prałata.

Niedziela łódzka 28/2003

Urodzony 3 maja 1925 r. w Konopkach k. Mławy, po latach okupacyjnej młodości naznaczonej udziałem w walce o wolność Ojczyzny, wstąpił do WSD w Łodzi. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1953 r. w Łodzi z rąk bp. Michała Klepacza. Droga kapłańskiego życia wiodła Jubilata poprzez parafie w Rogowie, parafii Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Maz., w Głownie, parafii św. Wojciecha w Łodzi. Był proboszczem w Żeroniach, Sędziejowicach, Buczku. Kolejne 31 lat życia Jubilata to przewodzenie wspólnocie tuszyńskiej na stanowisku proboszcza parafii i pełnienia funkcji dziekana dekanatu tuszyńskiego (przez 28 lat). Ta działalność miała dwa główne wymiary: najpierw to troska o sprawy materialne parafii, którym przewodził, niezliczone remonty, naprawy, konserwacje, a także budowa kaplic czy kościoła (w Tuszyn Lesie). Jednak największy oddźwięk i sympatię wzbudzały w osobowości Jubilata jego pogoda ducha, szczera życzliwość i serdeczny kontakt z wiernymi. To budowało atmosferę wzajemnego zaufania i szczerości. 9 października 1991 r. abp Władysław Ziółek mianował ks. Stanisława Wieteskę kanonikiem honorowym Archidiecezjalnej Kapituły Łódzkiej, a 5 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty Jan Paweł II obdarzył godnością prałata. Dziękczynna Msza św. stała się okazją do wyrażenia przez przedstawicieli parafii, dzieci, młodzież, dorosłych, przedstawicieli władz lokalnych, serdecznych uczuć wdzięczności za tyle dokonań i kilkadziesiąt lat kapłańskiej obecności. Na uroczystość przybyli kapłani dekanatu tuszyńskiego oraz przyjaciele spoza dekanatu. Po uroczystościach w kościele odbyło się przyjęcie w sali OSP w Tuszynie, podczas którego wygłoszono wiele przemówień i podziękowań dla zasłużonego Księdza Prałata. Swoistą wymowę ma fakt, że parafianie, pragnąc by długoletni ich proboszcz mógł nadal zamieszkać wśród nich, w ciągu jednego roku pomogli wybudować niewielki domek w ogrodzie parafialnym jako miejsce rezydencji ich ukochanego proboszcza. Obecnie ks. prał. Stanisław Wieteska na miarę swoich sił uczestniczy w życiu liturgicznym parafii, pomagając swoją radą i doświadczeniem aktualnemu proboszczowi - ks. kan. Henrykowi Leśniewskiemu, który otrzymał zadanie prowadzenia parafii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Niedziela warszawska 51/2002

Dorota Safjan, wiceprezydent Warszawy Wigilię spędza w domu w Aninie w gronie nie tylko rodzinnym. Przy wigilijnym stole zasiadają: mąż, syn, córka z teściami, samotna starsza ciocia, a także przyjaciele i znajomi, m.in. profesor, który pomagał państwu Safjanom zdobywać tajniki wiedzy prawniczej. Czasami są też przyjaciele córki państwa Safjanów, którzy nie założyli jeszcze własnych rodzin. Przy stole zasiada nieraz 12 osób. - Tradycje wyniesione z mojego domu i z domu mojego męża, sprawiają że Wigilia jest dla nas głęboko religijną uroczystością - mówi pani Dorota. W domu jej rodziców w taki sposób obchodzono Wigilię.

Przygotowania do wigilii wyglądają nieco nerwowo, bo wszyscy dziś są zapracowani. Uczestnicy wigilii dzielą się więc pracą i każdy ma swoją specjalność. - Ja przygotowuję zupę grzybową, według receptury mojej mamy. Zupa jest fantastyczna. Kiedy miałam więcej czasu, robiłam pierogi z grzybami i kapustą, piekłam ciasta. Teraz robię kapustę z grzybami, a z ciast tylko sernik wiedeński. Teściowa córki przygotowuje rybę. Magdusia kroi sałatki - opowiada pani Dorota. Dotychczas mąż pani Doroty zajmował się przywożeniem gości. W tym czasie pani Dorota z córką przygotowywały stół. Po wieczerzy długo siedzą przy stole i słuchają kolęd granych na pianinie przez syna państwa Safjanów. - Niestety nie podejmujemy się śpiewania kolęd. Nie mamy zdolności wokalnych - mówi pani Dorota. Potem państwo Safjanowie idą na Pasterkę. - Czasem jedziemy do katedry, ale ostatnio jeździmy do naszych lokalnych kościołów. W tym roku prawdopodobnie pojedziemy do Międzylesia. Mam szczególny sentyment do tamtejszego kościoła, tam braliśmy z mężem ślub - opowiada pani Dorota. W Święta rodzina odwiedza przyjaciół i bliskich znajomych, przyjmuje gości w domu w Aninie. Często chadza na długie spacery, do pobliskiego lasu, gdzie jest dużo ścieżek spacerowych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: młodzi przygotowują VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

2021-07-29 18:09

[ TEMATY ]

młodzi

Łódź

Kongres Nowej Ewangelizacji

Adobe Stock.pl

W Łodzi trwają przygotowania do VI Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się we wrześniu w Łodzi. W organizację wydarzenia zaangażowana jest archidiecezja i liczne środowiska, w tym wielu ludzi młodych, którzy włączą się wcześniej w modlitewne Jerycho modląc się i objeżdżając na rowerach miasto, a także uczestnicząc w biegach wokół Łodzi.

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się w Łodzi od 9 do 11 września. Jego celem jest zarówno refleksja i omówienie narzędzi ewangelizacji w miastach, jak i wyjście do mieszkańców z przesłaniem Ewangelii. Towarzyszy mu hasło: „Miasto - rewitalizacja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję