Reklama

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego przed XVI Światowym Dniem Młodzieży

Stawmy się przed Jezusem!

+ Stanisław Nowak - Arcybiskup Metropolita Częstochowski
Edycja częstochowska 13/2001

Drodzy Młodzi Przyjaciele,

Zwracam się do Was z bardzo gorącym zaproszeniem do udziału w XVI Światowym Dniu Młodzieży. Czynię to sercem Ojca Świętego, który Was szczerze, po ojcowsku i po przyjacielsku kocha, i który na Was liczy. Tyle razy Wam o tym mówi i z pewnością czujecie wraz z milionami młodych katolików, że tak jest naprawdę. Ostatnio przeżył z Wami wielki dzień wiary i objawienia wierności Chrystusowi w Rzymie na Tor Vergata. Niezapomniane to były chwile, godne wielkiego Roku Jubileuszu 2000, i trzeba do nich wciąż nawiązywać. Uczynimy to w czasie XVI Światowego Dnia Młodzieży, który obchodzimy w Kościołach partykularnych, u nas, w Kościele, który jest w Częstochowie.

Ojciec Święty poddał hasło tego Dnia: .Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!. (Łk 9, 23). Tak więc pierwszy rok naszego milenium rozpoczynać będziemy pod znakiem Krzyża. Prawda o Krzyżu, czyli o tym, że Bóg nas wyzwolił z niewoli grzechu i śmierci, umierając za nas z miłości okrutną śmiercią, jest tak ważna, że na niej opiera się całe chrześcijaństwo. Od jej przyjęcia zależy też cały sens naszego życia teraz i w wieczności. Trzeba więc, byśmy wszyscy wyznali wiarę w Odkupienie Chrystusa, w Jego śmierć i zmartwychwstanie. Godzi się, żebyśmy opowiedzieli się za życiem z krzyżem na naszej piersi, z krzyżem przed naszymi oczyma i z krzyżem w naszym sumieniu. Nie zdejmę krzyża z mojej ściany, / choćby mi umrzeć trzeba! / Nie zdejmę krzyża z mojej piersi, / nie wyrwę go z sumienia! / W obronie krzyża stanę...

Rzeczywiście, przychodzą czasy, w których trzeba zdecydowanie stanąć w obronie znaku krzyża. Zdarzają się bowiem przypadki zewnętrznego znieważania przez młodych tego znaku, który jest dla nas największą świętością. Częściej jeszcze znieważa się go przez niegodne życie, gdy żyje się, jakby Boga nie było. Miłością krzyża wynagradzajmy Bogu za to.

Dlatego zapraszam Was wszystkich, Drodzy Młodzi, powtarzam: wszystkich, których polała woda chrzcielna i których namaścił biskup w czasie bierzmowania świętym olejem, czyniąc nim na czole znak krzyża. Jesteście więc Chrystusowi, przynależycie do Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Jesteście dziećmi Krzyża. Zamanifestujmy to zdecydowanie w tym roku, na progu nowego stulecia.

Proszę zatem, abyście odprawili Drogę Krzyżową w piątek 6 kwietnia w Waszych parafiach. Młodzi z Częstochowy i okolic niech przybędą w tym dniu na godzinę 19.00 na wielkie misterium Męki Pana Jezusa, które będzie miało miejsce w Alejach Najświętszej Maryi Panny, na drodze z archikatedry na Jasną Górę. W sobotę będziecie mieli spotkania w swoich parafiach: Mszę św. w godzinach wieczornych w intencji młodych, adorację Najświętszego Sakramentu i wspólną agapę.

Centralną manifestacją wiary w Krzyż będzie liturgia Niedzieli Palmowej. Zapraszam do Częstochowy na plac przed kościołem św. Zygmunta w dniu 8 kwietnia na godzinę 13.00. O godz. 14.00 udamy się w wielkiej procesji z palmami do archikatedry. Z entuzjazmem młodzieżowym wyznawać będziemy naszą przynależność do Chrystusa, Jego Krzyża i Jego Ewangelii. Odprawimy też pasyjną Eucharystię Młodych, przyjmiemy orędzie Jana Pawła II i znaki bycia .stróżem poranka o świcie III Tysiąclecia.. Oczekuję też na prośby niektórych spośród Was o udzielenie sakramentu bierzmowania.

Umiłowani Młodzi archidiecezji częstochowskiej. Wasz biskup w imieniu Ojca Świętego i swoim czeka na Was. Liczę, że przybędziecie tłumnie. Chcę Was okazać Jezusowi jako najpiękniejszą cząstkę naszej archidiecezji. Proszę więc, kto żyw, kto młody, kto może . wszyscy stawmy się w tych dniach przed Jezusem, naszym Panem.

Niech Matka Boża Was przyprowadzi pod Krzyż swojego Syna. Błagam Ją o to, zawierzam Jej Was i na drogę z serca błogosławię.

Wasz Pasterz

Częstochowa, 22 marca 2001 r.

Reklama

Radzymin: rozpoczęła się narodowa nowenna przed 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II

2019-08-19 10:29

mag / Radzymin (KAI)

Z okazji nadchodzącej 100. rocznicy urodzin papieża-Polaka w powstającym w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II rozpoczęła się nowenna narodowa. Każdego 18 dnia miesiąca w świątyni będą polecane Bogu rodziny i Ojczyzna. Do parafii wpłynęło już ponad 3,5 tys. intencji.

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Narodowa nowenna za wstawiennictwem św. Jana Pawła II zakończy się 18 maja 2020 roku, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

- Ludzie proszą zarówno w intencji najbliższych, którzy są chorzy duchowo lub fizycznie, o wyjście z uzależnień zwłaszcza alkoholu i narkotyków jak i całej wspólnoty narodowej. Chcą za wstawiennictwem św. Jana Pawła II wymodlić jedność w narodzie oraz siłę i mądrość dla rządzących. Pojawiają się również prośby za młode pokolenie o życie w łasce sakramentalnej, właściwe rozeznanie powołania. Niektórzy dziękują Bogu za jubileusze małżeńskie czy dar potomstwa – podkreśla proboszcz parafii ks. Krzysztof Ziółkowski.

Modlitwę zainaugurował biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. W podkreślił wartość modlitwy zwracając uwagę, że bez niej nie da się budować wiary. Zwrócił jednocześnie uwagę, że jest ona źródłem mądrości i pozwala podejmować właściwe decyzje, a co za tym idzie - dobrze przeżyć własne życie. –By mieć światło, by nie popełnić błędu, by nie mieć wątpliwości trzeba ważne kwestie, które nas dotykają i absorbują rozwiązywać podczas rozmowy z Bogiem – powiedział bp Kamiński.

Podkreślił, że modlitwa pozwała także właściwie przyjmować i przeżywać trudne i bolesne doświadczenia. - Cierpienie codziennie nas dotyka w mniejszy czy większy sposób. Jeśli złączymy je z Jezusem, jeśli uczepimy się niejako Jego Krzyża, wówczas nabierze ono sensu i będzie miało charakter zbawczy – tłumaczył biskup.

Podkreślił, że warunkiem trwałego pokoju między ludźmi, zgody i miłości jest nawrócenie. – Wszyscy muszą podjąć nawrócenie, a nie tylko jednostki. W przeciwnym razie wciąż będzie dochodziło do konfliktów – ostrzegł hierarcha.

Po liturgii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu i oddano cześć relikwiom św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kielce: pół tysiąca osób wyruszyło rowerami na Jasną Górę

2019-08-20 11:19

dziar / Kielce (KAI)

500 osób – tyle, ile maksymalnie jest to możliwe, wyruszyło dzisiaj z Kielc rowerami w VII Rowerowej Pielgrzymce Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę, która odbywa się pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Jest to prawdopodobnie największa pielgrzymka rowerowa w Polsce. Potrwa do piątku 23 sierpnia.

KD

Pielgrzymów błogosławił i wyprawił w trasę bp Marian Florczyk.

- Jasna Góra i Cudowny Obraz Matki Bożej są pierwszym i głównym celem pielgrzymki, który nie jest łatwo osiągnąć. Potrzebna jest pomoc drugiego człowieka (…). Myślę, że z Bożą pomocą i motywacją wewnętrzną spotkamy się na Jasnej Górze – powiedział bp Florczyk, który będzie tam sprawował Mszę św. dla pielgrzymów.

Pielgrzymka rowerowa wyruszyła sprzed kościoła św. Maksymiliana w Kielcach. - W tradycji było tak, że ludzie szli pieszo. Ta pielgrzymka na rowerach to jednak znak czasu, bo widzimy codziennie, że dużo ludzi jeździ na jednośladach. Stąd też pomysł, aby zorganizować taką modlitewną wędrówkę – dodał biskup.

Pielgrzymi mają przed sobą cztery dni i ponad 250 kilometrów. Jeszcze dziś pielgrzymi dotrą do Kaczyna, żeby przez Pierzchnicę i Chmielnik udać się do Wiślicy. W tamtejszym sanktuarium o godzinie 20.30 wezmą udział w uroczystej Mszy św. Dzisiaj pokonają ponad 70 kilometrów.

Pięciuset pielgrzymom towarzyszy ośmiu księży i pięć sióstr zakonnych, jadą całe rodziny, np. małżeństwo z Buska – Zdroju, z 4-letnim Kubą i 7- letnią Hanią. Z mamą jedzie także zaledwie 3-letnia Ania. Uczestniczą pielgrzymi m.in. z Krakowa i Warszawy.

Popularność wydarzenia jest z każdym rokiem większa – już z ostatnim dniem lipca zamknięto zapisy. Liczba pielgrzymów musi być ograniczona ze względów bezpieczeństwa i logistyki.

Pielgrzymi codziennie pokonują od 50 do 70 km. Trasa jest podzielona na 15-kilometrowe odcinki, pomiędzy którymi są postoje z czasem na modlitwę, gorący posiłek i odpoczynek. Tempo jest dostosowane do możliwości osób w różnym wieku.

Tradycyjnie pielgrzymka odbywa się z wątkiem dobrych uczynków. Na trasie pielgrzymi zaangażują się w pomoc dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Mnichowie. Na postoju w Węgleszynie odbędzie się kiermasz, podczas którego będzie można kupić ręcznie wykonane prace podopiecznych DPS-u, aby wspomóc działanie ośrodka. Prace zostały zamieszczone na stronie internetowej pielgrzymki. Odbędzie się także akcja pomocowa dla dzieci z Kenii, którą zaproponowała wolontariuszka misyjna Monika Motyczyńska.

W ubiegłych latach organizowano akcję pozyskiwania dawców szpiku kostnego lub zbiórkę na tandem dla niewidomego uczestnika, który potem odbył pielgrzymkę na nowym rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem