Reklama

Niedziela Małopolska

Rozpoczął się Kongres Akcji Katolickiej

[ TEMATY ]

Kraków

Akcja Katolicka

kongres

akcja

Ks. Paweł Kummer, Kraków

Kard. Dziwisz do uczestników Kongresu Akcji Katolickiej: „Pasterze Kościoła w Polsce liczą na was. Liczą na wasz zapał, entuzjazm, kompetencję i zaangażowanie”.

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza sprawowaną w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczął się dzisiaj II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej.

Dziękując za wybór Krakowa jako miejsca obrad Kongresu, Metropolita Krakowski przywitał wszystkich przybyłych do papieskiego sanktuarium, w tym szczególnie bp. Marka Solarczyka - Krajowego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej oraz Panią Halinę Szydełko - Prezesa Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

W homilii kard. Dziwisz przypomniał, że Kościół od dwóch tysięcy lat głosi Ewangelię miłosierdzia. Głosi ją w naszym niełatwym świecie, pośród wszystkich napięć i konfliktów, towarzyszących historii człowieka na ziemi. Kościół chce być blisko spraw ludzkich, i - jak wyraził się Sobór Watykański II - „radość i nadzieja, smutek i lęk ludzi w naszych czasach, szczególnie ubogich i wszelkich uciśnionych, są również radością i nadzieją, smutkiem i lękiem uczniów Chrystusa i nie można znaleźć nic prawdziwie ludzkiego, co nie odbijałoby się echem w ich sercach (Gaudium et spes, 1).

Właśnie takie spojrzenie na Kościół i na sprawy człowieka pozwala lepiej zrozumieć jak wielką rolę ma do odegrania Akcja Katolicka - zastęp ludzi świeckich poważnie przeżywających swoją wiarę.

Kościół przez ludzi świeckich chce docierać nie tylko do ich rodzin, ale także do miejsc pracy i nauki, do środowisk kultury, do kręgów decydujących o kształcie naszego życia społecznego i politycznego, gdzie ustanawia się prawa i gdzie podejmuje się decyzje. Kościół pragnie, aby przestrzenie naszego życia przeniknięte były duchem Ewangelii - duchem miłości bliźniego, duchem sprawiedliwości, solidarności i chrześcijańskiego miłosierdzia - mówił kard. Dziwisz.

Reklama

Metropolita Krakowski przypomniał, że podczas wizyty biskupów polskich "ad limina" w 1993 roku papież Jan Paweł II wyraził nadzieję na reaktywację Akcji Katolickiej w Polsce. Mówił wtedy Jan Paweł II: Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce żyła i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna.

Następnie zwracając się do uczestników Kongresu, kard. Dziwisz wyraził nadzieję, że refleksja podjęta podczas tych dni na pewno zaowocuje dobrem, zainspiruje do działania i rozbudzi na nowo zdrowy entuzjazm, by przyłożyć rękę do ważnego dzieła odnowy wiary, pogłębienia nadziei i rozpalania czynnej i społecznej miłości w naszych szeregach.

Wśród wyzwań, które domagają się zaangażowania Akcji Katolickiej Metropolita wymienił szeroko pojętą troskę o rodzinę, która doświadcza trudności, czego wynikiem są rozwody, narodziny dzieci poza małżeństwem, mała liczba dzieci rodzących się w rodzinach. Trzeba przede wszystkim inwestować w rodzinę i pomagać rodzinom w trudzie wychowania potomstwa, rozkładając łączący się z tym ciężar na całe społeczeństwo" - apelował hierarcha.

Mówiąc o problemie obrony życia najbardziej bezbronnych - nienarodzonych, kard. Dziwisz przypomniał, że nie można zaakceptować niemoralnej metody, której ubocznym, ale realnym skutkiem jest niszczenie zarodków albo zamrażanie ich w niskich temperaturach.

Ostatnie miesiące przyniosły nam pierwszą legislację przez polski parlament w tym obszarze - niestety, jedną z najgorszych, najbardziej liberalnych legislacji w Europie w tym zakresie. Nie pomógł głos Kościoła i wielu organizacji i stowarzyszeń broniących życia - ubolewał Metropolita.

Reklama

Spoglądając w przyszłość kard. Dziwisz podkreślił, że przygotowują ją i będą ją stanowić wykształceni ludzie młodzi. Jednak wielkim problemem jest dla brak pracy dla nich, co prowadzi do emigracji, do szukania lepszych warunków życia poza granicami naszego kraju.

Na zakończenie homilii kard. Dziwisz powierzył Bogu prace II Krajowego Kongresu Akcji Katolickiej, by to spotkanie, refleksja, dialog zaowocowały nowym czynem.

Pasterze Kościoła w Polsce liczą na was. Liczą na wasz zapał, entuzjazm, kompetencję i zaangażowanie. Przemieniajmy wspólnie nasz świat. Niech on staje się jeszcze bardziej ludzkim, a więc jeszcze bardziej Bożym - zakończył Metropolita Krakowski.

2015-09-17 20:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krakowska młodzież spotka się z papieżem Franciszkiem w Turynie

[ TEMATY ]

Kraków

Monika Książek

Katedra Metropolitalna Św. Jana Chrzciciela w Turynie

Katedra Metropolitalna Św. Jana Chrzciciela w Turynie

Przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 oraz młodzieży archidiecezji krakowskiej będą obecni podczas wizyty papieża Franciszka w Turynie z okazji 200-lecia urodzin św. Jana Bosko.

Młodzi z Krakowa swoją wizytę rozpoczną w piątek 19 czerwca od uczestnictwa w Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia pod przewodnictwem metropolity turyńskiego abp. Cesare Nosiglia w wigilię uroczystego przyjęcia Krzyża ŚDM i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do dziennikarzy: niech nasza komunikacja będzie wolna, czysta i serdeczna

2023-01-27 16:41

[ TEMATY ]

Częstochowa

Niedziela

dziennikarze

abp Wacław Depo

św. Franciszek Salezy

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 27 stycznia w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Mszy św. w intencji dziennikarzy z okazji przypadającego trzy dni wcześniej wspomnienia ich patrona św. Franciszka Salezego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia Fiat, o. Andrzej Grad – paulin, dyrektor Radia Jasna Góra, ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo, ks. Przemysław Kosior – paulista, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, oraz ks. Mariusz Frukacz, kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, redaktor „Niedzieli” i organizator uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję