Reklama

W hołdzie św. Marcinowi

ZOFIA ROGALSKA
Edycja legnicka 13/2001

Aby upamiętnić Wielki Jubileusz Roku 2000 w parafii św. Marcina w Jeleniej Górze - Sobieszowie, jednej z najstarszych świątyń w Kotlinie Jeleniogórskiej, dzięki staraniom proboszcza ks. Józefa Frąca, wspaniale odrestaurowano barokowy ołtarz główny. Prace prowadził zespół konserwatorów z Krakowa pod kierunkiem Marii Lelek.

Kościół pod wezwaniem św. Marcina, zbudowany w XV w. na miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła, służył przez wieki jako kościół parafialny dla mieszkańców większości miejscowości w Karkonoszach. Do tej parafii należały: Szklarska Poręba, Piechowice, Sosnówka, Podgórzyn, Przesieka, Jagniątków oraz wszystkie pobliskie wsie i osady.

W czasie reformacji, w 1520 r., kościół został przejęty przez protestantów, którzy byli tu do 1654 r. Gdy ponownie w świątyni tej zaczęli się modlić katolicy, budynek wymagał gruntownego remontu. Kościół został przebudowany i wyremontowany w stylu późnego baroku przez ówczesnego właściciela - hrabiego Schaffgotscha. Z tego okresu pochodzi ufundowany przez tegoż hrabiego ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i bogata ambona.

Obecnie kościół św. Marcina pełni funkcję kościoła filialnego w naszej parafii. Niestety od czasów zakończenia wojny nie był poddany żadnym zabiegom konserwatorskim. Bogate wyposażenie barokowe uległo znacznemu zniszczeniu. Według oceny fachowców, tylko szybka interwencja konserwatorska mogłaby uratować cenny ołtarz. Niestety, określone w trakcie badań koszta konserwacji znacznie przekroczyły możliwości finansowe parafii. Dopiero po latach, dzięki usilnym staraniom obecnego proboszcza ks. Józefa Frąca, Urząd Miasta w Jeleniej Górze przychylił się do próśb o przydzielenie dotacji na remont głównego ołtarza. Dzięki uzyskanym funduszom i przy pomocy parafian przystąpiono do renowacji ołtarza. Prace konserwatorskie prowadziła Maria Lelek z Krakowa, znana na naszym terenie jako wykonawczyni renowacji ołtarza głównego w bazylice krzeszowskiej oraz licznych prac w obydwóch krzeszowskich kościołach. Zespół konserwatorski pod kierownictwem Marii Lelek rozpoczął pracę już w czerwcu 2000 r. Zakres robót był znaczny: uzupełnienie i odtworzenie snycerki, usunięcie całości zniszczonych gruntów, rekonstrukcja barokowej marmoryzacji, chemiczne wzmocnienie i dezynfekowanie elementów ołtarza oraz wiele złoceń. Aby upamiętnić Wielki Jubileusz Roku 2000, w dzień patrona parafii św. Marcina, w czasie uroczystej sumy odpustowej, ks. Franciszek Krosman, dziekan dekanatu Jelenia Góra Zachód, poświęcił wspaniale odrestaurowany, błyszczący złotem i marmoryzacją ołtarz główny. W imieniu całej parafii ksiądz proboszcz złożył podziękowania Marii Lelek i całemu zespołowi konserwatorskiemu za tak solidne i pięknie wykonanie prace. Słowa podziękowania ks. Franciszek skierował także do Rady Miasta Jeleniej Góry, którą reprezentował wiceprezydent Bogusław Gałka, za otrzymaną dotację. Dziękował także parafianom i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy dołożyli starań i wysiłków, by sfinalizować to dzieło. Na renowację oczekuje jeszcze wspaniała, barokowa ambona i wiele innych elementów wystroju.

Bp Kaszak: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli

2019-08-25 22:24

jc / Częstochowa (KAI)

"Niestety, z bólem i trwogą musimy stwierdzić, że Maryja, Matka Boga Najwyższego i nasza ukochana Matka, na naszej polskiej ziemi jest obrażana, i to poprzez profanację cudownego, od wieków świętego dla wielu Polaków Jej wizerunku ‒ obrazu Matki Bożej Częstochowskiej" – mówił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak w homilii wygłoszonej na Jasnej Górze w przeddzień uroczystości NMP Częstochowskiej.

M. Sztajner/Niedziela

Odnosząc się do niedawnych wydarzeń biskup podkreślał, że "jesteśmy świadkami podejmowania dalszych akcji przeciwko najukochańszej osobie, jaką Jezus miał na ziemi. Są to działania wyjątkowo haniebne i groźne, niosące ze sobą bardzo konkretne konsekwencje ‒ karę Bożą".

Zobacz zdjęcia: Procesja z Obrazem Matki Bożej z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę

- W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej Ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na rożne sposoby musimy wyrażać swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby - podkreślał.

"Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą ukochaną Matką, którą bardzo szanujemy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie" - pytał bp Kaszak.

Nawiązując do orędzia Matki Bożej z Fatimy, wzywał do praktykowania wynagradzającego nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Podkreślał, że w zaistniałej sytuacji katolikom nie wolno milczeć – muszą stanowczo przeciwstawiać się moralnie złym działaniom oraz brać w obronę tych, którzy w trosce o dobro Polski głoszą prawdę o zagrożeniach ideologii LGBT.

W tym kontekście przypomniał osobę abp. Marka Jędraszewskiego. Zachęcał też rodziców do podpisywania deklaracji sprzeciwiającej się wychowywaniu dzieci zgodnie z ideologią LGBT.

"Jasnogórska Pani, wspieraj nas, abyśmy byli w stanie naszymi modlitwami i ofiarami wynagrodzić Bogu bluźnierstwa, jakich doznaje On od ludzi. Pomóż nam uśmierzyć sprawiedliwy gniew Boży, do którego sami zmuszamy Stwórcę grzechem i nieposłuszeństwem, bo kiedy zapłonie jego ogień, nikt i nic się nie ostoi" – zakończył homilię bp Kaszak.

25 sierpnia w południe na Jasną Górę przybyło ponad tysiąc pielgrzymów z Zagłębia Dąbrowskiego. To druga część diecezjalnej pielgrzymki – 13 sierpnia do Częstochowy weszło prawie 1500 osób z regionu olkuskiego. Obu pielgrzymkom towarzyszył na trasie biskup Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W obronie naszej Matki i Królowej

2019-08-25 21:16

Magda Nowak

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 25 sierpnia głównymi ulicami miasta przechodzi procesja maryjna na Jasną Górę z udziałem duchowieństwa, mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów z terenu archidiecezji. Tradycyjnie procesję poprzedzają nieszpory odprawiane w archikatedrze.

M. Sztajner/Niedziela

– Poprzez macierzyńską obecność Maryi Kościół nabiera szczególnej pewności, że żyje życiem Chrystusa Zbawiciela, że żyje tajemnicą odkupienia i uzyskuje także tę jakby doświadczalną pewność, że jest po prostu domem każdego człowieka – mówił podczas nieszporów abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wskazał również na Maryję jako na znak nadziei, Ona jest Tą, która zachęca by mieć odwagę uwierzyć na nowo Bogu i śmiało spojrzeć w oczy Chrystusa. – Pragniemy w tej właśnie modlitwie i w naszej procesji, która jest zawsze rodzajem świadectwa, podziękować Bogu za dar Matki.

Zobacz zdjęcia: Procesja z Obrazem Matki Bożej z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę

Pragniemy prosić Go, aby postawił Maryję na naszej drodze jako światło, które pomaga nam, abyśmy my stali się światłem dla tych, którzy jeszcze trwają w ciemnościach grzechu – podsumował.

W procesji pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo, uczestniczyli kapłani: z biskupem seniorem Antonim Długoszem, biskupem pomocniczym Andrzejem Przybylskim, kapitułą Bazyliki Archikatedralnej; osoby życia konsekrowanego, duża rzesza wiernych, członkowie ruchów i bractw archidiecezji, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz pielgrzymi.

Uwieńczeniem modlitwy była Msza św. celebrowana na jasnogórskim Szczycie, będąca jednocześnie ostatnią nowennową Eucharystią przed jutrzejszą uroczystością. Kazanie do zebranych wygłosił bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Słowa rozważania skupił na trwających w Polsce aktach profanacji wizerunku Matki Bożej. – W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na różne sposoby musimy wyrazić swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby – mówił.

– Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą Matką, którą bardzo szanujemy i kochamy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie – zaznaczył abp Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem