25 czerwca br. już po raz siódmy w kościele pw. Świętej Rodziny na Czubach w Lublinie rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Organowy. Podobnie jak w latach poprzednich
dedykowany jest on Ojcu Świętemu. Jednak tegoroczna okazja jest szczególna, ponieważ przypada 25. rocznica jego pontyfikatu.
Na pierwszym recitalu został zaprezentowany poemat Jana Pawła II Tryptyk Rzymski. W nastrój refleksji i medytację wprowadził w mistrzowski sposób Krzysztof Kolberger,
aktor dobrze znany lubelskiej publiczności także z wcześniejszych występów w ramach Festiwalu. Recytacje zostały ubogacone śpiewem Magdaleny Idzik oraz grą Georgija Agratiny - wirtuoza
gry na fletni i Roberta Grudnia, organisty i dyrektora Festiwalu. Wśród wykonanych utworów znalazły się dzieła J. S. Bacha, Fr. Schuberta, G. Agratiny oraz E. Torresa.
Festiwal w Lublinie również zakończy się akcentem papieskim. Podczas koncertu, który odbędzie się 16 października, zostanie zaprezentowany spektakl słowno-muzyczny Dar i Tajemnica,
przygotowany przez Jerzego Zelnika i Georgija Agratinę. Ale zanim to nastąpi, w miesiącach wakacyjnych, w każdą środę odbywają się recitale organowe. Przy królewskim instrumencie
zasiadają: Waldemar Krawiec, Przemysław Kapituła, Ewa Bąk, Tomasz Glanca, Jan Szydło, Julian Gembalski, Robert Grudzień, Gail Archer, Vladimir Nevdax, Tom Hoornaert, Fredrik Albertsson. W ramach
koncertów organowych wystąpił także kwartet bandurzystek "Oriana" z Ukrainy. 16 lipca publiczność po raz kolejny miała okazję usłyszeć brzmienie marimby, tym razem w wykonaniu Arkadiusza
Skotnickiego. Atrakcją tego wieczoru było również zaprezentowanie przez Leszka Szarzyńskiego fletu poprzecznego, wykonanego z różanego złota, który charakteryzuje się ciekawą barwą brzmienia.
Wszystkich miłośników dobrej muzyki i śpiewu organizatorzy zapraszają na kolejne koncerty.
6 sierpnia - Marek Szydło (bas-baryton) i Jan Szydło (organy)
13 sierpnia - Tamara Remez (śpiew) i Vladimir Nevdax (organy)
20 sierpnia - Tom Hoornaert (organy)
27 sierpnia - Tarnopolski Kwartet Wokalny i Fredrik Albertsson (organy)
11 września - Julian Gembalski (organy)
24 września - Chór Mieszany "Jubileum" pod dyrekcją Tomasza Orkiewskiego i Angelo Castaldo (organy)
16 października - Dar i Tajemnica - Jerzy Zelnik, Wiesław Ochman (tenor), Georgij Agratina (fletnia Pana), Robert Grudzień (organy)
Wspólny apel o pojednanie Polaków i Ukraińców wystosowali kardynałowie z Polski i Ukrainy obecni na konsystorzu w Rzymie wraz ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. „Z bólem obserwujemy wzrost wzajemnego napięcia i odradzające się nastroje wrogości między Polakami a Ukraińcami” – piszą w przesłaniu. Za Leonem XIV wezwali do rozbrojenia języka, a za Janem Pawłem II do nawrócenia i nie schodzenia z drogi pojednania. Publikujemy pełną treść apelu:
W jedności z Ojcem Świętym Leonem XIV, którego pierwszy rok pontyfikatu naznaczony jest wytrwałą pracą budowania pokoju opartego na dobru wspólnym oraz zdecydowanym sprzeciwem wobec wojny w każdym jej wymiarze - poczynając od relacji między narodami, poprzez konflikty wewnątrz państw, aż do napięć społecznych - zabieramy głos jako kardynałowie pochodzący z Polski i z Ukrainy zwołani na konsystorz, zaproszeni do szczególnej odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła i wsparcie posługi Następcy św. Piotra. Czynimy to razem z naszym bratem Arcybiskupem Większym Kijowsko-Halickim Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, świadomi, że sprawa pojednania Polaków i Ukraińców dotyka nie tylko relacji dwóch narodów, ale także wiarygodności naszego wspólnego chrześcijańskiego świadectwa.
W upalną sobotę w Domu Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Malczycach wydarzyło się coś wyjątkowego. W obecności mieszkańców, pracowników oraz bliskich sakramentalne „tak” powiedzieli sobie pani Irena i pan Leszek – dwoje seniorów, których połączyła miłość.
Choć znali się już wcześniej i – jak sami przyznają – od dawna darzyli się sympatią, to właśnie pobyt w domu opieki stał się czasem, w którym dojrzewała decyzja o wspólnym życiu i zawarciu małżeństwa. – Bardzo cieszy nas ta sytuacja, bo pokazuje, że nasze domy są miejscami pełnymi życia. To życie może płynąć nieco wolniej, w rytmie dostosowanym do potrzeb seniorów, ale pozostaje normalnym życiem – z przyjaźniami, wzajemną troską, chwilami radości, świętowaniem i miłością. Historia pani Ireny i pana Leszka przypomina nam wszystkim, że na miłość nigdy nie jest za późno – mówi Michał Brzezicki, dyrektor Domu Opieki Caritas w Malczycach.
Maja Chwalińska i Austriaczka Sinja Kraus wycofały się z gry podwójnej wielkoszlemowego Wimbledonu - poinformowali organizatorzy. Polska tenisistka w poniedziałek walcząc z problemami zdrowotnymi odpadła w pierwszej rundzie singla.
„Nie taki Wimbledon sobie wyobrażałam, ale taki jest czasem tenis. Dziękuję Wam wszystkim za wsparcie, naprawdę to doceniam” - napisała Chwalińska na Instagramie.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.