Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: 50 kleryków i 36 studentów świeckich rozpoczęło rok akademicki

[ TEMATY ]

seminarium

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski przewodniczył 10 października uroczystej Mszy św. w katedrze świdnickiej z okazji inauguracji roku akademickiego 2015/2016 w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej.

Naukę po letniej przerwie rozpoczęło 50 alumnów WSD w Świdnicy i 36 studentów świeckich w Świdnickim Punkcie Dydaktycznym wrocławskiego Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Reklama

W homilii bp Kiernikowski, nawiązując do księgi proroka Joela o sądzie ostatecznym, zauważył, że człowiek w ciągu życia powinien uczyć się wychodzić z przewrotności i złości ludzkiej i otwierać się na Boga i Jego miłość. – Jeśli tego się nie nauczymy w ciągu życia, jeśli do tego nie będziemy się przyznawać, może się okazać, że w ostatniej chwili nie każdego będzie stać, aby się przyznać, że to jest jedyna Prawda, która sądzi światem. Bo kto, przywiąże się do własnych opinii o świecie, o drugim człowieku i nie wpuści tam przedziwnej Tajemnicy, Tego, który dokonuje sądu nad światem, tj. samego Boga. Ten zatraci siebie i swoje życie – mówił biskup legnicki.

W dalszej części homilii ksiądz biskup podkreślał, że człowiek otrzymał od Boga usprawiedliwienie jako motyw działania i celu życia. – Usprawiedliwienie, które Bóg daje człowiekowi przez wiarę motywuje go do działania. Chrystus, który umarł na drzewie krzyża, abyśmy dostąpili usprawiedliwienia, ukazuje nam cel życia, którym jest niebo – mówił bp Kiernikowski.

Obok bp. Zbigniewa Kiernikowskiego i bp. Ignacego Deca Mszę św. koncelebrowali m.in. bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, przełożeni i wykładowcy świdnickiego seminarium, przedstawiciele władz Papieskiego Wydziału Teologicznego z Wrocławia, księża rektorzy Seminariów Duchownych z ościennych diecezji oraz kapłani różnych stopni i godności.

Reklama

Po Mszy św. dalsza część akademii inauguracyjnej odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, gdzie chór seminaryjny odśpiewał „Gaude Mater Polonia”, po czym ks. dr Tadeusz Chlipała, rektor WSD w Świdnicy, powitał przybyłych gości. Sprawozdanie z dzielności naukowo-dydaktycznej seminarium za rok 2014/2015 wygłosił ks. mgr lic. Andrzej Majka, dyrektor administracyjny WSD. Następnie biskup świdnicki Ignacy Dec podziękował p. Medardowi Plewackiemu za wieloletnią pracę wykładowcy seminarium duchownego. Biskup wręczył również nominacje dla nowych wykładowców WSD, m.in. dla ks. dr. Daniela Marcinkiewicza, wykładowcy prawa kanonicznego, p. Agnieszki Dziedzic, wykładowcy fonetyki, p. Moniki Laskowskiej, wykładowcy języka angielskiego.

Immatrykulacji 8 alumnów I roku świdnickiego seminarium oraz 5 studentów świeckich dokonał ks. prof. PWT dr hab. Rajmund Pietkiewicz, prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ds. naukowo-dydaktycznych. Wykład inauguracyjny pt. „Być z Jezusem" wygłosił bp Zbigniew Kiernikowski, biskup legnicki.

Na uroczystość inauguracji roku akademickiego do Świdnicy przybyli również rektorzy reprezentanci seminariów z Wrocławia, Legnicy, a także rektorzy z uczelni we Wrocławiu, Wałbrzychu, Świdnicy, ks. Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, siostry zakonne, posłowie i senatorowie, władze samorządowe różnych szczebli, służby mundurowe oraz przedstawiciele instytucji wspierających uczelnię i rodziny alumnów.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej zostało powołane do istnienia przez bp. Ignacego Deca w 2004 r. Uczelnia jest afiliowana do Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

2015-10-11 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o rybaków ludzi

Z ks. Leszkiem Stefańskim, wicerektorem ds. wychowania w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu, prezesem Towarzystwa Przyjaciół WSD, rozmawia ks. Paweł Borowski

KS. PAWEŁ BOROWSKI: – 2 lata temu bp Andrzej Suski mianował Księdza wicerektorem WSD. To wielka odpowiedzialność kształtować przyszłych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję