Reklama

Wiadomości

„Maskarada” 2015

[ TEMATY ]

sztuka

Ewa Oset

Barwny Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych „Maskarada”, który odbył się 23 października br. w Hali Sportowej przy ul. Żużlowej w Częstochowie, zakończył czwartą edycję akcji „(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie”, organizowaną przez częstochowską Fundację Oczami Brata. „Maskarada” ma na celu promocję uzdolnionych osób z niepełnosprawnością. Inicjatywę tę zainspirowało odbywające się w Krakowie wydarzenie pod nazwą „Albertiana” będące dziełem Fundacji im. Brata Alberta oraz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

- Przegląd „Maskarada” nie tylko daje możliwość występu na prawdziwej scenie czy skorzystania z profesjonalnie przygotowanego zaplecza technicznego, ale co stanowi o jego wyjątkowości i niepowtarzalności, i co odróżnia go od innych tego typu akcji, pozwala na zaprezentowanie na scenie osób niepełnosprawnych w towarzystwie wolontariuszy - zaznacza Paweł Bliski, prezes Fundacji Oczmi Brata. Przegląd nie ma charakteru konkursowego. Łączy na scenie osoby o różnej sprawności i promuje grupy teatralne, muzyków i piosenkarzy.

W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 14 grup teatralnych, m.in. z Częstochowy, Zabrza, Katowic, Lublińca. Publiczność doskonale bawiła się także przy śpiewie piosenek Roberta Mateuszuka, oraz gości specjalnych - wokalistki Magdaleny Łągiewki i iluzjonisty Bartosza Madeja. Przegląd był podsumowaniem całego projektu „(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie”. Uczestnikom gry miejskiej „Teraz Błeszno” wręczone zostały nagrody. Wystawiony był także ogromny obraz namalowany przez niepełnosprawnych artystów podczas happeningu „Malowanie na Bieganie”. Całość zwieńczył pokaz zdjęć z tegorocznej akcji.

2015-10-22 09:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Dama z gronostajem” i inne cenne zbiory Fundacji Książąt Czartoryskich własnością państwa

[ TEMATY ]

sztuka

Frank Zöllner (2000). Leonardo da Vinci, 1452-1519. Taschen. ISBN 38-22859-79-6

„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta — m.in. takie dzieła zostały zakupione przez państwo. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało umowę z Fundacją Książąt Czartoryskich.

Uroczystość odbyła się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję