W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych w Krakowie odbędzie się pierwsza Krakowska Noc Światła. Wydarzenie, będące odpowiedzią na apel papieża Franciszka o zastąpienie „Halloween” przez „Holly wins”, organizuje Fundacja im. Andrzeja Cudzicha i Wspólnota Nowe Jeruzalem.
„Naszym celem jest przeniesienie akcentu 31 października – z dnia, gdzie na całym świecie obchodzi się Halloween, w dzień będący wigilią Wszystkich Świętych. Chcemy pokazać, że nasza chrześcijańska perspektywa nieba jest bardzo radosna i zaznaczyć, że możemy patrzeć w przyszłość z nadzieją, nie bać się śmierci” – powiedział KAI o idei inicjatywy Mikołaj Budnik, prezes Fundacji im. Andrzeja Cudzicha. Jak podkreślił wydarzenie ma przede wszystkim łączyć, być ekumenicznym, a nawet szerzej – ma to być świadectwo, że można wyjść z mroku do światła, a światłość świata jest możliwa i prawdziwa.
Noc Światła w Krakowie rozpocznie się w sobotę o godz. 16.00 Balem Wszystkich Świętych zorganizowanym dla dzieci i rodziców w Kamieniołomie przy kościele św. Józefa (ul. Zamoyskiego 2) w Krakowie-Podgórzu. Następnie o godz. 18:00, już w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej (ul. Augustiańska 7) na Kazimierzu, odbędzie się uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie biskup Grzegorz Ryś. W krużgankach kościoła będzie można także obejrzeć wystawę „Nietutejsi” Stowarzyszenia Vera Icon – pokazującą świętych w bardzo nowoczesny sposób. Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie Nabożeństwo Intermedialne z udziałem zespołu AmenBand#Reaktywacja oraz uczestników programu "Must be the music": Maciejem Czaczykiem i Piotrem Budniakiem z zespołu "Lemon".
„Jest to novum – przestrzeń, w której będziemy chcieli się modlić za pomocą różnych mediów. Brzmi tajemniczo, ale chodzi nam o połączenie wielu obszarów sztuki, tj. teatru, muzyki, śpiewu, światła, choreografii, a nawet break dance, które pomogą nam mówić o Bogu i spotkać się z Chrystusem” – opisał tę część Nocy Światła Mikołaj Budnik. Nabożeństwo zakończy się uroczystą procesją powrotną do kościoła św. Józefa na wieczorną adorację przygotowaną przez wspólnotę Mężczyzn św. Józefa – organizatorzy proszą o zabranie ze sobą świec. Idea Nocy Światła zrodziła się w Wielkiej Brytanii we wspólnocie życia Cor et Lumen Christi w 2000 r. Dziś istnieje na całym świecie. Jej krakowscy kontynuatorzy planują, aby w przyszłym roku obchody odbyły się w Centrum Kongresowym, a w 2017 r. w Tauron Arenie. Szczegółowe informacje o tegorocznym spotkaniu dostępne są na stronie internetowej www.kns.info.pl.
Jak co roku - w pierwszych dniach listopada - na grobach naszych bliskich zapłoną znicze. W ich blasku będziemy wspominać tych, których imiona zapisane są w księdze naszego serca.
Stojąc nad grobami swoich najbliższych czy nad bezimienną mogiłą, w jakby pełniejszy i głębszy sposób uświadamiamy sobie, że i nasza ziemska wędrówka w wyznaczonej przez Boga godzinie się zakończy. I wówczas wielu o naszej śmierci dowie się z klepsydry zawieszonej na przykościelnej tablicy. A później ktoś zapali znicze i położy wiązankę chryzantem na naszym grobie. Oswajanie się z myślą o własnej śmierci jest zadaniem bardzo trudnym (szczególnie w dzisiejszych czasach), ale jakże bardzo ważnym. Bowiem owa myśl może mieć ogromny wkład w procesie budowania w tym naszym ziemskim, jedynym i niepowtarzalnym życiu hierarchii wartości, na fundamencie której każdego dnia podejmujemy ważne decyzje i dokonujemy ważnych wyborów. A one właśnie w ostatecznym rozrachunku rozstrzygną o tym, czy nasze życie wygramy, czy też przegramy. Nie przegra swojego ziemskiego życia na pewno ten, kto patrzy na nie przez pryzmat Wieczności. Dlatego inwestując w własne zdrowie czy własną emeryturę, którą przecież śmierć może wyprzedzić, należy przede wszystkim zainwestować w Wieczność. A zainwestować w Wieczność to bezgranicznie zaufać Chrystusowi, to - pomimo wielu swoich ludzkich słabości - iść za Chrystusem, to bez względu na czas i okoliczności dawać świadectwo przynależności do Jego owczarni. Nie wolno dać sobie wmówić, że umierają tylko inni. Nie wolno dać sobie wmówić, że nieśmiertelność może zapewnić człowiekowi stanowisko, tytuły, dzieła czy zgromadzony majątek.
Znajdujące się na grobach i mogiłach naszych najbliższych żelazne czy kamienne krzyże są znakiem wiary i nieśmiertelnej nadziei. Dlatego można powiedzieć, że za ich sprawą cmentarze są miejscem nadziei. Mimo że tyle łez spadło na tę uświęconą, cmentarną ziemię. Mimo że tyle razy w tym miejscu można było usłyszeć krzyk rozpaczy.
Stając w tych dniach nad grobami naszych najbliższych, pamiętajmy o tym, że pomimo rozkładu fizycznego ich ciał oni nadal żyją w sposób doskonały, który my nie jesteśmy w stanie ogarnąć zasięgiem naszego rozumu. Może nawet są oni blisko nas. Może nadal odgrywają ważną rolę w naszym życiu. I może bardzo potrzebują naszej modlitwy, za sprawą której będą mogli być bliżej - napełnionego bezgraniczną miłością - Boga.
Ponad 1,5 promila alkoholu we krwi miał noworodek, którego pijana 38-latka urodziła w szpitalu miejskim w Tomaszowie Lubelskim – podała w piątek policja. Służby badają, czy kobieta naraziła swoje dziecko na niebezpieczeństwo.
Oficer prasowy tomaszowskiej policji Aneta Brzykcy poinformowała, że kobietę w zaawansowanej ciąży przewieziono do lecznicy w czwartek. Badanie krwi wykazało blisko 3 promile alkoholu. Ze względu na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia nienarodzonego dziecka lekarz zadecydował o natychmiastowym rozwiązaniu.
W Muzeum Wsi Lubelskiej prezentowana jest unikatowa ekspozycja pt. „Tkaniny – ukryte piękno”.
Kilkadziesiąt z ponad 200 zabytkowych tkanin liturgicznych z okresu od XVI do XX wieku, znajdujących się w zasobach Muzeum Archidiecezji Lubelskiej, można podziwiać w znajdującej się na terenie skansenu galerii wystaw czasowych w ratuszu z Głuska. Wśród prezentowanych eksponatów uwagę przyciągają ornaty szyte z pasów kontuszowych oraz unikatowe kapy, ale też bogato zdobione tkaniny tureckie, francuskie, hiszpańskie, włoskie, a nawet perskie.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.