Reklama

Z życia diecezji

Legnica

Biskup legnicki Tadeusz Rybak obchodził 2 sierpnia złoty jubileusz kapłaństwa. Wraz z 12 innymi księżmi otrzymał on święcenia 2 sierpnia 1953 r. we Wrocławiu. Z racji jubileuszu bp Rybak ufundował stypendium naukowe dla zdolnej osoby z rodziny wielodzietnej. We Mszy św. jubileuszowej, której przewodniczył bp Rybak, wzięli udział licznie przybyli goście: metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, biskup gliwicki Jan Wieczorek. Naszą diecezję reprezentował bp pomocniczy Edward Dajczak. Licznie przybyłe duchowieństwo reprezentowało instytucje diecezjalne i parafie nie tylko diecezji legnickiej, ale i wrocławskiej, z podziału której w 1992 r. powstała diecezja legnicka. Nie zabrakło także delegacji z sąsiadujących z diecezją Niemiec i Czech. Odczytany został list od papieża Jana Pawła II, a także życzenia przysłane przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka i Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Osobiście życzenia złożył kard. Henryk Gulbinowicz. Wręczając kryształowy puchar podziękował bp. Rybakowi za ofiarny trud posługiwania kapłańskiego i biskupiego. Dewizą posługi bp. Rybaka są słowa: „Per Christum - In Spiritus - ad Patrem” (Przez Chrystusa - w Duchu - do Ojca).

Pielgrzymka

Reklama

Biuro pielgrzymkowe przy Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp. organizuje pielgrzymkę do Włoch z okazji 25. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II i beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty. W programie przewidziano także zwiedzanie Włoch, w tym sanktuarium św. o. Pio w San Giovanni Rotondo. Termin: 12-22 października. Bliższych informacji udziela Biuro Pielgrzymkowe w Gorzowie Wlkp. ul. Słoneczna 63, tel. (0-95) 725-05-76.

Pielgrzymka do Wilna

Z okazji jubileuszu 10-lecia Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w dniach 25-29 września zostanie zorganizowana pielgrzymka do Wilna. W programie przewidziano pobyt w sanktuarium maryjnym w Gietrzwałdzie, zwiedzanie zamku książąt litewskich nad jeziorem Galve oraz kościoła parafialnego z obrazem Matki Bożej w Trokach, dwudniowy pobyt w Wilnie, w drodze powrotnej wizytę w Niepokalanowie. Zakwaterowanie u rodzin polskich w Rudaminie pod Wilnem.
Przejazd autokarem turystycznym (wc, barek, wideo). Ubezpieczenie, 4 noclegi w pokojach dwuosobowych, 4 śniadania i 3 obiadokolacje. Opieka pilota na trasie i przewodnik. Koszt: 390 zł, wpisowe 100 zł. Pozostała kwota do 19 września.
Zapisy prowadzi i bliższych informacji udziela (w godz. 9.00-15.00): Oddział Lubuski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”:
- Zielona Góra ul. Krawiecka 7-9 (III piętro) lub pod nr tel. (0-68) 325-31-56 - Zbigniew Żołądziejewski
- Gorzów Wlkp. ul. 30 Stycznia 27 (II p.) lub pod nr tel. (0-95) 722-49-20 - Maria Mroczkowska

Jednym zdaniem

W dniach 4-8 sierpnia w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze s. Marry Uscha z Indii poprowadziła rekolekcje na temat „Uzdrowienie wewnętrzne”. W rekolekcjach wzięło udział ponad 100 osób.

10 sierpnia w Muzeum Etnograficznym w Ochli odbył się festyn „Żniwa w skansenie”. W programie festynu znalazły się zwyczaje żniwne, pokazy narzędzi, młócka oraz wypieki chleba w zabytkowym piecu chlebowym.

12 sierpnia około 2600 pielgrzymów z naszej diecezji zakończyło na Jasnej Górze swoje piesze pielgrzymowanie. Pielgrzymów u Matki Bożej Częstochowskiej przyjął bp Paweł Socha. Poszczególne grupy pielgrzymkowe wychodzą z trzech miast diecezji - Gorzowa Wlkp. Zielonej Góry, Głogowa i łączą się dopiero przed wejściem do Częstochowy.

12 sierpnia zakończyły się na Jasnej Górze Nauczycielskie Warsztaty w Drodze. 120 osób z naszej diecezji, a także m.in. Tarnowa, Łodzi i Zakopanego, pielgrzymując pieszo kontynuowało pracę ogólnopolskiego sympozjum nauczycieli, które odbyło się na Jasnej Górze na początku lipca. Warsztaty przebiegły pod hasłem „O chrześcijańską tożsamość nauczycieli tu i teraz”.

W dniach 28-31 sierpnia w Zespole Szkół Zawodowych PBO przy ul. Botanicznej w Zielonej Górze odbędą się warsztaty charyzmatyczne. Zostaną one poprowadzone przez szkołę posługi charyzmatycznej Wspólnoty Cor et Lumen Christi z Anglii. Organizatorami warsztatów są grupy modlitewno-ewangelizacyjne Odnowy w Duchu Świętym. Pełnych informacji udzielają i zgłoszenia kierowane przez liderów grup modlitewnych przyjmują Agnieszka i Dariusz Kamysowie, tel. (0-68) 385-93 -65.

Katolicki Uniwersytet Lubelski organizuje w dniach 29-30 sierpnia Duszpasterskie Wykłady Akademickie pt. „Kościół - Naród - Rodzina” poświęcone nauczaniu papieskiemu na ten temat. W programie przewidziane jest m.in. wystąpienie bp Edwarda Dajczaka na temat: „Uniwersalizm zbawczy Kościoła. Dialog z młodzieżą na przykładzie „Przystanku Jezus”. Zgłoszenia należy kierować na adres: Sekretariat Duszpasterskich Dni Akademickich, Al. Racławickie14, 20-950, tel. 445-39-36, 532-86-70.

6 września w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wlkp. odbędzie się spotkanie formacyjne dla katechetów.

7 września w Rokitnie odbędzie się XXVIII Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie. W sanktuarium Matki Cierpliwie Słuchającej dziękować będzie służba liturgiczna za dar spotkania z Jezusem przy ołtarzu, a animatorzy i uczestnicy oaz letnich za owoce rekolekcji wakacyjnych. Dwa dni wcześniej, 5 września w Rokitnie spotkają się animatorzy na Diecezjalnym Dniu Wspólnoty Animatorów Ruchu Światło-Życie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

"Pokazaliśmy im" - polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal

2021-07-31 15:38

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim. To drugi wynik w historii tej konkurencji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję