Reklama

Kulturalne lato w stolicy

Niedziela warszawska 34/2003

Lato w stolicy obfituje w kulturalne imprezy.
W ostatni wakacyjny dzień, 31 sierpnia w Łazienkach Królewskich odbędzie się finał imprezy Dni Mazowsza. W Teatrze na Wyspie wystąpią zespoły folklorystyczne oraz tańca nowoczesnego. Zespół Pieśni i Tańca „Mała Warszawianka” Uniwersytetu Warszawskiego i Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki Warszawa pokaże Tańce i Zabawy Kurpiowskie. Zespół Pieśni i Tańca „Przepióreczka” z Zespołu Szkół nr 2 w Konstancinie Jeziornej przedstawi tańce Od Warszawy do Krakowa. Ludowy Zespół Artystyczny „Ciechanów” zaprezentuje Suitę Tańców Kaszubskich, zaś „Łysozianie” - Zespół Szkół w Łysych, Przyśpiewki i Tańce Kurpiowskie.
Taniec nowoczesny zaprezentuje dziewięć zespołów z Mazowsza: Formacja Tańca Nowoczesnego „Fatum” z Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim, Zespół Taneczny „Fanny” z Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, Grupa Taneczna „Hand to Hand” ze Szkoły Podstawowej nr 107 w Warszawie, Zespół Tańca „Rock Step” ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Radomiu, Zespół Tańca „Caro Dance” z Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, Formacja Tańców Latynoamerykańskich „Brawko” z Ośrodka Kultury „Poniatówka” w Błoniu, Zespół Tańca „Brawo” z Ośrodka Kultury „Poniatówka” w Błoniu, Zespół „Metro Bis” ze Studia Artystycznego „Metro” przy Studio Buffo w Warszawie, Zespół Tańca „Avocado” z Węgrowskiego Ośrodka Kultury.
W Amfiteatrze wystąpi „Mazowsze”. Odbędą się także koncerty dwóch zespołów folkowych „Kapeli ze wsi Warszawa i „Zespołu Swoją drogą”. Z repertuarem jazzowym wystąpi „Vistula River Brass Band”. Aktor Stanisław Jaskułka poprowadzi konkursy rodzinne ze znajomości kultury Mazowsza.
Na Scenie pod Lipą odbędzie się spotkanie poetów ze środowisk literackich Mazowsza, którzy zaprezentują tomiki poetyckie. Po koncercie poezji śpiewanej wystąpią laureaci Przeglądu Kabaretowego STOPA.
W Muzeum im. Paderewskiego odbędą się koncerty muzyki poważnej zespołów z Mazowsza oraz koncerty prezentujące ludowe tradycje muzyczne Mazowsza. Przed Pałacem na wodzie dadzą koncert orkiestry dęte.
W Pomarańczarni i w Ogrodzie Zimowym odbędzie się wystawa fotograficzna malarstwa profesjonalnych artystów mazowieckich - Marii Anto, Stanisława Baja, Janusza Dziurawca, prof. Marka Kwiatkowskiego. Tu także będzie miał miejsce przegląd amatorskich filmów Mazowsze moja mała ojczyzna.
Dni Mazowsza Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki organizuje już po raz drugi.
Zainteresowanym teatrem można polecić Warsztaty Teatru Ruchu „Sztuka Mimu”. Odbędą się one w dniach 25-29 sierpnia, w godz. 10.00-14.00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, przy ul. Elektoralnej 12, w sali nr 12. Warsztaty poprowadzi wybitny polski mim Stefan Niedziałkowski.
Mazowieckie Centrum Kultury przygotowało także dwie ekspozycje. W Galerii „Elektor” przy ul. Elektoralnej 12 można oglądać do 31 sierpnia projekt Małgorzaty Bocheńskiej Dobra wiadomość w fotografii. Zaś w Galerii Krytyków Pokaz na Krakowskim Przedmieściu 20/22, ekspozycję Rona Kowalke Chiński Syndrom. Prace przedstawiają żywioły Ziemi. Wystawa czynna będzie do 30 sierpnia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba chłopa, żeby nie pił

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Rozpoczynamy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

Ks. Aleksander Radecki: Alkoholizm niszczy całe społeczeństwo. Zachęta daje zawsze nadzieję na pokonanie tej fali. Pamiętam, a było to bardzo dawno, na Dworcu PKP we Wrocławiu, był taki baner: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości całego narodu”. Potem ten baner niestety zniknął, ale znacznie później dowiedziałem się, że była to koncepcja ks. Franciszka Blachnickiego, którego słuchałem na własne uszy i on w 1980 r. przekonał mnie osobiście do tego, aby zdeklarować taką wolę podjęcia abstynencji ze względu na tych, którym pić absolutnie nie wolno. Podejmując próbę uświadomienia sobie, dlaczego ludzie mają jakieś opory przed abstynencją, odkryłem takie punkty: Pierwszy – to uzależnienie. Człowiek nie jest w stanie odmówić sobie wypicia alkoholu, a także nie jest w stanie się przyznać do tej słabości. Drugi – to strach przed opinią otoczenia (Co powiedzą, gdy nie wypiję?). Przeczytałem kiedyś takie zdanie: „Wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą, ale jak nie pijesz, to pytają, czy jesteś chory”. Pojawia się obawa samotności, odrzucenia i wzięcia za donosiciela. Kolejna rzecz – to potrzeba zagłuszenia sumienia ostrzegającego przed popełnieniem grzechu – na trzeźwo byśmy pewnych rzeczy nie zrobili. Pewnego razu przygotowując się do zastępstwa „Orzecha”, na wykładach dla rodziców narzeczonych na zakończenie przygotowania do małżeństwa otrzymałem plan spotkania. Był tam m.in. punkt: oczepiny. Nie wiedziałem, co to jest i obejrzałem dwa filmiki na YouTubie. Zachowania i zabawa były takie, że na trzeźwo nikt by tego nie zrobił. To pozwoliło mi też zrozumieć, dlaczego po takiej uroczystości mało kto przyjdzie do kościoła na Mszę św. w niedzielę, a do Komunii św. tym bardziej. W takich i podobnych sytuacjach, jak przymus towarzyski („ze mną nie wypijesz?”), osiemnastka, imieniny, awans zawodowy – alkohol służy do zmiękczenia i zagłuszenia sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Marzenie Franciszka: Kościół jeszcze bardziej misyjny

2021-08-03 19:45

[ TEMATY ]

Franciszek

vatichnnwes.va

Tożsamość Kościoła polega na ewangelizacji – przypomina Franciszek w intencji modlitewnej na sierpień, która poświęcona jest Kościołowi w drodze. Papież wyznaje, że jego marzeniem jest jeszcze większe zaangażowanie misyjne wierzących.

„Możemy odnowić Kościół jedynie poprzez rozeznawanie woli Bożej w naszym codziennym życiu. I podejmując przemianę prowadzoną przez Ducha Świętego. Nasza własna reforma jako osób, to jest przemiana” – mówi papież. Modli się, by „Duch Święty, który jest Bożym darem w naszych sercach, przypominał nam o tym, czego nauczał Jezus i pomagał nam wcielać to w praktyce”. „Zacznijmy reformę Kościoła od reformy nas samych” – zachęca Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję