Reklama

Z Maryją ku pogłębionej wierze (23)

Niedziela przemyska 34/2003

Każde spotkanie z Jasnogórską Panią dostarcza niezapomnianych wzruszeń. Tak było i 24 sierpnia 2002 r., kiedy to pielgrzymka z parafii Mchawa pod przewodnictwem proboszcza ks. Stanisława Curzytka pojechała do Przemyśla, by przywitać Maryję rozpoczynającą Nawiedzenie archidiecezji przemyskiej. To wtedy właśnie zaprosiliśmy ukochaną Matkę i Królową do naszej parafii Mchawa. Niewielka to liczebnie bieszczadzka parafia i stosunkowo młoda - liczy sobie dopiero 16 lat, ale ludzie tu z utęsknieniem czekali, by powitać Jasnogórską Panią. Pod przewodnictwem Księdza Proboszcza zostały prowadzone prace, by kościół i jego obejście zyskały ładniejszy wygląd przed przybyciem Maryi. Opracowano wystrój trasy przejazdu Obrazu, kościoła i cmentarza. Udekorowano domy. Poszczególne rejony parafii z wielkim zaangażowaniem pracowały, by jak najgodniej powitać Naszą Jasnogórską Panią. Te zewnętrzne przygotowania nie przysłoniły wiernym parafii Mchawa czegoś, co jest najważniejsze tj. przygotowania naszych serc na spotkanie z Maryją. Na codziennych Mszach św. modlono się o dobre przygotowanie parafii do Nawiedzenia.
W dniach 21-24 czerwca br. odbyły się w parafii Mchawa rekolekcje, które głosił ks. Michał Błaszkiewicz z Sanoka. To On pomógł nam duchowo przygotować się na spotkanie z naszą Ukochaną Matką i Królową.
Wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień. O godz. 17.00 uroczyste powitanie Cudownego Obrazu przez ks. proboszcza Stanisława Curzytka a następnie procesyjne wniesienie do świątyni i umieszczenie na przygotowanym tronie. Tu Ksiądz Proboszcz, a potem przedstawiciele rodzin, młodzieży i dzieci witali Matkę Bożą. Następnie wierni uczestniczyli w uroczystej, koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Stefana Moskwy, który też wygłosił okolicznościową homilię. Kościół wypełniony po brzegi, malujące się na twarzach wzruszenie, łzy w oczach wpatrzonych w oblicze Czarnej Madonny były świadectwem głębokości przeżyć towarzyszących spotkaniu z Maryją. Niezwykle symboliczne znaczenie miała procesja z darami ofiarnymi - oprócz chleba i wina niesiono kwiaty i świecę Nawiedzenia oraz Dary Duchowe mchawskich rodzin dla Matki Bożej.
Po Eucharystii rozpoczęło się czuwanie. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski prowadzony przez ojca paulina z Jasnej Góry.
O północy Pasterka Maryjna. Mszę św. sprawowali: proboszcz ks. Stanisław Curzytek i księża proboszczowie, którzy wcześniej pracowali w parafii Mchawa: ks. Jan Koszałka i ks. Ryszard Królicki, który też wygłosił homilię. Później znów długie godziny czuwania: modlitwy, pieśni i cisza, w czasie której wierni powierzali Matce Bożej trudy i radości swojego codziennego życia, prosili o opiekę i wstawiennictwo Maryi u Swojego Syna Jezusa Chrystusa.
Drugi dzień obecności Matki Bożej rozpoczął się Mszą św. i procesją na cmentarz, którą prowadził rodak ks. Tomasz Zięba. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, następnie pożegnalna Msza św., w czasie której Ksiądz Proboszcz zawierzył Matce Bożej całą parafię.
Kiedy samochód-kaplica odjeżdżał, wzruszenie ściskało gardło, w oczach błyszczały łzy. Długo staliśmy i patrzyliśmy na znikający orszak.
Wierzymy jednak Matko Boża, że Ty zostajesz z nami, w naszej świątyni, a przede wszystkim w naszych sercach. Wiemy też, że od nas zależy, czy tak się stanie. Czy potrafimy dochować danych Ci obietnic? Czy zmienimy swoje życie? Wierzymy, że dzięki Twojej pomocy i wstawiennictwu potrafimy dochować wierności Tobie i Twojemu Synowi. Niech te światełka, które pokazywały nam drogę do świątyni na Pasterkę Maryjną palą się nieustannie w naszych sercach i prowadzą do Ciebie Maryjo! Niech owoce Twojej peregrynacji będą widoczne w naszych rodzinach i całej parafii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brytyjski historyk: Niemcy byli zaskoczeni skalą Powstania Warszawskiego

2021-07-31 09:03

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Wikipedia/Sylwester Braun

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

Niemcy nie byli całkowicie zaskoczeni wybuchem Powstania Warszawskiego, ale jego skalą i zaciętością walk - tak, bo spodziewali się, że dadzą radę je stłumić w ciągu kilku dni - mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse.

W niedzielę mija 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Ignacy z Loyoli (1491-1556)

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

Duszo Chrystusowa, uświęć mnie.
Ciało Chrystusowe, zbaw mnie.
Krwi Chrystusowa, napój mnie.
Wodo z boku Chrystusowego, obmyj mnie.
Męko Chrystusowa, wzmocnij mnie.

(Fragment modlitwy św. Ignacego Loyoli)

CZYTAJ DALEJ

Św. Ignacy otworzył całego siebie na Chrystusa

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

woda św. Ignacego

o. Roman Swoboda

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W prowadzonym przez jezuitów Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli odprawiono uroczystą Mszę św. odpustową z okazji uroczystości św. Ignacego Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył o. Waldemar Borzyszkowski SJ, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. W kazaniu o. Roman Swoboda SJ zwrócił uwagę na fakt, że w tym roku uroczystość św. Ignacego ma szczególny wymiar, gdyż we wszystkich domach i parafiach jezuickich na całym świecie obchodzony jest Rok Ignacjański. Świętujemy 400-lecie kanonizacji i 500-lecie nawrócenia tego baskijskiego żołnierza, jakim był Ignacy. Jego nawrócenie rozpoczęło się po bitwie pod Pampeluną w 1521 r., w której Ignacy brał udział, został ranny i okaleczony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję