Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 34/2003

Dekanaty grudziądzkie

Powrót do tradycji

Z inicjatywy Towarzystwa Upiększania Miasta Grudziądza wybudowano w latach 1934-36 Osiedle Ogródków i Domków im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (pierwotna nazwa) obok Zakładów Przemysłu Gumowego w dzielnicy Tuszewo. Mieszkańcy osiedla w jego centrum wybudowali kapliczkę z figurą Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, którą oddano do kultu maryjnego 12 września 1937 r. Jednocześnie zasadzono dwa dęby, które obecnie potężnymi konarami osłaniają kapliczkę. Kult maryjny ma w tym miejscu swoją tradycję pieczołowicie przekazywaną, począwszy od tamtych pierwszych „osadników”. Dowodzą tego nabożeństwa majowe prowadzone przez mieszkanki osiedla i młodzież. Zaznaczyć należy, iż mieszkańcy stale otaczają opieką nie tylko kapliczkę, lecz także kwietniki wokół niej.
W Dniu Matki nabożeństwu majowemu przy kaplicy przewodniczył ks. kan. Zenon Grządka, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który wygłosił okolicznościowe słowa do licznie przybyłych matek. Następnie odbyło się rodzinne spotkanie przy kawie i ciastkach. Pokolenia się zmieniają, a tradycja nabożeństw majowych przy osiedlowej kapliczce trwa.

Henryk Turski

Święto Policji w Grudziądzu

27 lipca doroczne święto obchodzili grudziądzcy policjanci. Wraz z rodzinami zgromadzili się na modlitewnym spotkaniu w kolegiacie. Na Sumę parafialną o godz. 10.15 przybyli funkcjonariusze policji z komendantem na czele.
Procesję liturgiczną przyprowadził do świątyni poczet sztandarowy i kompania honorowa grudziądzkich policjantów. Rozpoczynając Mszę św., proboszcz ks. inf. Tadeusz Nowicki serdecznie powitał przybyłych, podkreślając fakt, że współcześnie rośnie ranga i autorytet funkcjonariuszy policji. W homilii natomiast mówił o roli i zadaniach policji w codziennym życiu społecznym, pogrążonym w rozmaitych patologiach. Podkreślił również, że praca policjantów jest bardzo trudna i często niebezpieczna, wymagająca profesjonalizmu podczas interwencji. Wymienił też nazwiska grudziądzkich policjantów, którzy w czasie pełnienia obowiązków służbowych stracili życie i osierocili swoje rodziny. W darach ołtarza policjanci przekazali 3 świece oliwne, potem całymi rodzinami uczestnicy Eucharystii przystępowali do Stołu Pańskiego. Po błogosławieństwie Komendant miejski policji wręczył ks. inf. Nowickiemu wiązankę kwiatów z podziękowaniem za sprawowanie Eucharystii. Na koniec uczestnicy uroczystości polecili wszystkie swoje sprawy Matce Bożej Łaskawej i uczestniczyli w ceremonii zasłonięcia obrazu.

Zenon Zaremba

Dekanat Radzyń

Spotkanie Jezusa Miłosiernego z wiernymi w Grucie

Reklama

W środę 23 lipca w gruckiej parafii dało się odczuć niecodzienną atmosferę. Mieszkańcy wiosek ozdabiali domy obrazami, transparentami i flagami. Udekorowaną trasą do kościoła Najświętszej Maryi Panny w Grucie przybył w znaku obrazu Miłosierny Jezus, prowadzony przez kolumnę samochodów osobowych i przez strażackie wozy bojowe na sygnałach dźwiękowo-alarmowych. Stworzyło to podniosłą atmosferę i nastrój powagi dla uwielbienia Jezusa otoczonego swoimi czcicielami. Do kościoła obraz wnieśli procesjonalnie strażacy OSP, a wspólnoty parafialne niosły swoje sztandary, wraz z liczną rzeszą wiernych śpiewając Jezu, ufam Tobie. Jezusa powitały dzieci, młodzież, ministranci, przedstawiciel parafii oraz proboszcz ks. Henryk Szczodrowski. Mszę św. koncelebrowało wielu kapłanów pod przewodnictwem dziekana ks. kan. Stefana Schwabe. Po Eucharystii rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 24.00 została odprawiona uroczysta Pasterka. 24 lipca o godz. 10.00 przy obrazie Jezusa Miłosiernego zgromadzili się chorzy, w intencji których została odprawiona Msza św. zakończona pobłogosławieniem Najświętszym Sakramentem. O godz. 15.00 zgodnie z życzeniem Pana Jezusa przekazanym przez św. s. Faustynę, w godzinie Jego bolesnej męki parafianie odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził ks. Józef Drewek. O godz. 16.00 została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego. W homilii Biskup Józef mówił o miłosierdziu wobec bliźnich, o miłości w rodzinie i we wspólnocie parafialnej. Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w Grucie zakończyła się odśpiewaniem Te Deum oraz wygłoszeniem podziękowań przez młodzież, parafian i Księdza Proboszcza.

Czesław Drzewoszewski

Dekanaty toruńskie

Festyn w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła

W sobotę 28 czerwca, jak zawsze na rozpoczęcie lata, odbył się w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu na Podgórzu doroczny Charytatywny Festyn Franciszkański. Na łące obok kościoła i zabudowań klasztornych ustawione zostały wojskowe namioty, estrada, ławki i krzesła dla uczestników zabawy. Wiele punktów programu przygotowali i zorganizowali sami parafianie: można było wziąć udział w loterii fantowej, posilić się ciastem domowego wypieku lub kiełbaską z grilla, ochłodzić wodą mineralną lub colą. Najwięcej atrakcji było adresowanych do dzieci: konkursy, zabawy, loteria, pokazy sprzętu straży pożarnej. Starsi uczestnicy festynu nucili szlagiery z dawnych lat wraz z zespołem „Podgórski walczyk”. Gościnnie wystąpił młodzieżowy zespół „PAX” ze wspólnoty franciszkańskiej w Miłakowie, bracia Płońscy z Wytomyśla oraz ulubieńcy publiczności - „Greccio”, klerycki zespół z seminarium we Wronkach. Zabawa we wspólnocie parafialnej trwała do późnych godzin wieczornych, a uzyskane podczas festynu środki przeznaczone zostały na wakacyjny wyjazd dzieci ze świetlicy prowadzonej przy parafii.
Następnego dnia uroczystą Sumę odpustową koncelebrowali kapłani z dekanatu III, a homilię wygłosił o. Eryk Katulski, franciszkański misjonarz pracujący w Boliwii, dawny wikary podgórskiej parafii. Na zakończenie Eucharystii uczestniczący w niej wierni mogli uczcić relikwie Świętych Apostołów Piotra i Pawła - patronów parafii.

bc

Niesiemy pomoc Ojcu Świętemu

Pierwsza połowa sierpnia to dla wielu oczekiwany przez cały rok czas pielgrzymowania na Jasną Górę. Nie wszyscy jednak z pątników, którzy pragnęliby wyruszyć na jasnogórski szlak, mogą to uczynić. Niekiedy staje się to niemożliwe z racji wieku, nie najlepszego stanu zdrowia bądź z braku wolnego czasu. Swego rodzaju alternatywę stanowi tzw. minipielgrzymka, która wyruszyła 4 sierpnia na trasę wiodącą po parafiach dekanatów toruńskich. Uczestnicy minipielgrzymki spotykają się w wyznaczonym kościele i po modlitwie podążają ulicami miasta do kolejnej parafii. W drodze modlą się i śpiewają pieśni pielgrzymkowe, by w ten sposób łączyć się w modlitwie i jednoczyć z trudem pielgrzymów podążających do Częstochowy. Minipielgrzymka trwała, tak jak ta duża, do 13 sierpnia i skończyła się wówczas, gdy Pomorska Piesza Pielgrzymka wchodziła na Jasną Górę i składała swój pielgrzymi trud u stóp Matki Bożej. Minipielgrzymkę zainicjowała przed 24 laty Irena Bondarowicz i wielokrotnie potem organizowała ją i w niej uczestniczyła. Obecnie nie może już w niej uczestniczyć bezpośrednio, ale niestrudzenie wspiera pątników swoją modlitwą, choć także czasami na krótko, na ile pozwala stan zdrowia, odwiedza pielgrzymkę na trasie. W ubiegłym roku minipielgrzymka otrzymała podziękowanie z Watykanu dla najstarszej takiej inicjatywy w Polsce. W tym roku również uczestnicy minipielgrzymki przemierzali szlak wiodący przez toruńskie parafie, by „Nieść pomoc Ojcu Świętemu”. Minipielgrzymka zakończyła się wspólnotową agapą w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielawach.

bc

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/żeglarstwo – Myszka: moim zdaniem nie byłem na falstarcie

2021-07-31 16:04

[ TEMATY ]

żeglarstwo

Tokio 2020

PAP/EPA/CJ GUNTHER

Tokio 2020: Piotr Myszka

Tokio 2020: Piotr Myszka

Piotr Myszka utrzymuje, że w sobotnim wyścigu medalowym w klasie RS:X nie popełnił falstartu. „Trzy razy oglądałem tę kontrowersyjną sytuację. Wydaje mi się, że miałem idealny i czysty start” – powiedział żeglarz AZS AWFiS Gdańsk, który ostatecznie był szósty.

Przed podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym z udziałem 10 czołowych zawodników Myszka zajmował czwarte miejsce i miał nawet szansę na srebrny medal. Sędziowie przerwali jednak wyścig Polaka, bowiem uznali, że popełnił on falstart. Ten sam przepis złamali także wyprzedzający go deskarze - drugi Francuz Thomas Goyard oraz trzeci Włoch Mattia Camboni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję