Reklama

Pogłębiliśmy swoją wiedzę

9 czerwca br. w święto Matki Kościoła zebraliśmy się na Mszy św. w kościele w Brańsku, aby podziękować Bogu przez ręce Jego Matki za trzy lata uczestnictwa w wykładach w ramach Katolickiego Uniwersytetu Ludowego diecezji drohiczyńskiej. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił dyrektor Uniwersytetu ks. dr Andrzej Ulaczyk.

Uniwersytet Ludowy istnieje na terenie naszej diecezji od 6 lat. Szkolenia odbywają się w cyklach trzyletnich. W tym roku zakończył swoje spotkania już kolejny rocznik. Ks. Andrzej zapraszał na wykłady fachowców w wielu dziedzinach, specjalistów z ODR, posłów, psychologa i wykładowców z Drohiczyna.
Doradcy z ODR w Szepietowie pogłębiali naszą wiedzę związaną z rolnictwem ekologicznym i warunkami dotyczącymi przystosowania naszego rolnictwa do wymogów Unii Europejskiej, omawiali strukturę UE, mówili o tym, jak kształtowała się i poszerzała Unia, co było celem i głównym zadaniem jej założycieli.
Tematem naszego spotkania z psychologiem był problem akceptacji siebie. Mówiliśmy też o wzajemnej pomocy.
Wykładowcy zwracali naszą uwagę na różne tematy z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej. Zapoznaliśmy się z historią Kościoła, poznaliśmy Doktorów Kościoła, mówiliśmy o herezjach, przyczynach podziałów i rozłamów w Kościele. Dyskutowaliśmy o aktualnych wydarzeniach politycznych i gospodarczych w świetle nauki Kościoła katolickiego.
Myślę, że w ciągu tych trzech lat pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat Kościoła, lepiej zrozumieliśmy przyczyny różnych procesów zachodzących w otaczającym nas świecie. Dostrzegliśmy też klęskę poglądów na skuteczność wspaniałego rozwoju bez odniesienia do Boga i Jego nauki. Rozmawialiśmy o wynikach referendum, zagrożeniach związanych z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i wyzwaniach, jakie muszą podjąć Polacy.
To tylko niektóre tematy, jakie podjęto w ramach zajęć na Katolickim Uniwersytecie Ludowym. Trzy lata wykładów minęły bardzo szybko i nadszedł czas rozdania dyplomów. Spotkaliśmy się w domu parafialnym w Brańsku przy kawie i wspaniałym cieście upieczonym przez słuchaczki z Brańska. Bardzo mile wspominaliśmy wspólnie spędzony czas. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że warto było przyjeżdżać na wykłady, a wielu z nas wyraziło gotowość uczestnictwa w następnych spotkaniach, jeżeli takie będą organizowane.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Bełchatów: Wyśpiewajmy pamięć

2021-07-31 17:53

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Prywatne

O Powstańcach Warszawskich 1944 roku w dniu jutrzejszym odbędzie się wyjątkowy koncert w ogrodach parafii pw. Narodzenia NMP. Podczas uroczystości wyśpiewane będą pieśni patriotyczne oraz piosenki, które towarzyszyły żołnierzom i cywilom walczącym o niepodległość Narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję