Reklama

Wiadomości

Expose Beaty Szydło

Program, który napisali Polacy

Polskie państwo wymaga głębokiej przebudowy. Jest nie tylko organizacją, ale też jakością moralną i to musi być uwzględnione w każdym realnym projekcie jego naprawy - powiedziała w środę w exposé premier Beata Szydło. W swoim wystąpieniu wskazała m.in. główne kierunki i projekty reform w polityce społecznej, oświatowej i gospodarczej.

[ TEMATY ]

polityka

premier

TVP INFO

W środę w Sejmie odbyło się przedstawienie przez premier Beatę Szydło tzw. exposé, czyli programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Dokładnie cztery lata temu, 18 listopada 2011 roku, premier Donald Tusk w swoim exposé poświęcił dużo miejsca kwestiom światopoglądowym i relacjom państwa z Kościołem.

Zapowiedział m.in. włączenie księży - uznając ich za uprzywilejowaną grupę - do powszechnego systemu emerytalnego, a tym samym likwidację Funduszu Kościelnego. Stwierdził też, że wprawdzie nie musimy wszyscy wyznawać tego samego systemu wartości, ale „nie powinniśmy także ani na siłę nikogo chrystianizować, ale też na pewno nie musimy nikogo na siłę laicyzować”.

Reklama

Beata Szydło nie poświęciła podobnym tematom ani jednego zdania. Skupiła się na prezentacji programu społeczno-gospodarczego, z dużym uwzględnieniem problemów dotyczących oświaty.

„Drodzy rodacy, staję dzisiaj przed wami jako jedna z was” - rozpoczęła swoje przemówienie w Sejmie. Przypomniała, że prezentuje program działania swojego rządu w czasie trudnym, kilka dni po zamachach terrorystycznych w Paryżu.

„Obejmuję urząd premiera Rzeczypospolitej w czasie, w którym nasz świat budowany na wartościach wolności, demokracji i tolerancji coraz agresywniej atakowany jest przez tych, którzy nie szanują prawa do wolności innych” - powiedziała prezes Rady Ministrów.

Reklama

„Nie zgadzamy się na taką wizję świata” - podkreśliła premier Szydło.

Dodała, że w tym kontekście priorytetem jej rządu będzie zapewnienie Polakom bezpieczeństwa.

Najistotniejszym wyzwaniem jej ekipy będzie sprowadzenie kraju na drogę rozwoju oraz polityka wyrównywania poziomów życia na wsi, małych i większych miastach. Nowa premier i jej rząd chcą przede wszystkim słuchać ludzi i od nich samych czerpać wiedzę na temat najpotrzebniejszych zmian.

Polityka rodzinna

Jednymi z priorytetów rządu - zapowiedziała Szydło - ma być polityka prorodzinna i pronatalistyczna oraz walka z biedą dotykającą m.in. wiele rodzin wielodzietnych.

„Musimy bowiem przełamać zapaść demograficzną, a wsparcie przez państwo kosztów utrzymania dzieci to poważny krok w tym kierunku” - zaznaczyła Szydło. Jak dodała, „dziecko to nie koszt - to inwestycja”.

Premier powtórzyła propozycję PiS z kampanii wyborczej dotyczącą stworzenia programu wsparcia rodziny. Chodzi o 500 zł na każde drugie i następne dziecko bez względu na dochód rodziny. W rodzinach, w których dochód jest niższy niż 800 zł na jedną osobę, 500 zł przysługiwałoby już na pierwsze dziecko.

„Rodzinom potrzebna jest praca i godna płaca, mieszkania i dobra opieka zdrowotna” - mówiła Beata Szydło. Potrzebne jest zwiększenie popytu na pracę poprzez zwiększenie jej miejsc, likwidacja umów śmieciowych i budowa tanich mieszkań na wynajem terenach będących własnością państwa oraz kontynuacja rozbudowy sieci przedszkoli, bezpłatnych przynajmniej dla rodzin o niższych i średnich dochodach. Trzeba zaprzestać „ekonomizacji” służby zdrowia, szpital nie może być przedsiębiorstwem, a lekarz - księgowym.

Premier wyjaśniła, że środki finansowe na pokrycie wydatków związanych z projektami społecznymi jej rządu mają pochodzić m.in. z tzw. podatków sektorowych - bankowy i od sklepów wielkopowierzchniowych (supermarketów), poprawienie ściągalności podatku VAT oraz lepsze zapobieganie jego wyłudzeniom.

Szydło wskazała także inne priorytety polityki społecznej jej rządu: obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku, bezpłatne leki od 75. roku życia, podwyższenie minimalnej stawki godzinowej za pracę do 12 zł.

„Zdecydowanie odrzucamy tezę, która ciąży nad nami od 25 lat, że w sprawach odnoszących się do interesów społeczeństwa, szczególnie jego gorzej materialnie sytuowanej części, nic nie da się zrobić. Da się” - stwierdziła Beata Szydło.

Oświata i wychowanie

Premier Szydło zapowiedziała także szybkie zmiany w oświacie. Jej zdaniem, zmiany powinny iść w takim kierunku, by umiejętnie wykształceni młodzi Polacy nie wyjeżdżali za granicę, ale ich potencjał mógł być wykorzystywany w rodzimej nauce i gospodarce.

Zdaniem premier Szydło, już w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania jej ekipy trzeba zlikwidować obowiązek posyłania 6-latków do szkoły „wbrew woli rodziców”. - Nasz rząd cofnie te zmiany. Polscy rodzice będą mieli prawo wyboru, bo najlepiej znają swoje dzieci - powiedziała.

Rząd Beaty Szydło chce też powrócić do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letnich liceów i techników, a więc zlikwidować gimnazja. Szydło zapowiedziała też odbudowę szkolnictwa zawodowego. W kwestii kształcenia i egzaminowania planuje likwidację systemów testowych. - Życie to nie test - wyjaśniła premier.

Dalej zapowiedziała, że jej rząd będzie kłaść większy niż dotychczas nacisk na powrót do wychowania młodych Polaków do wartości i patriotyzmu. W tym kontekście „trzeba wrócić do pełnego nauczania historii i klasycznego kanonu lektur” - powiedziała premier Szydło.

Także polityka kulturalna wspierana przez państwo powinna służyć umacnianiu postaw patriotycznych i poczucia państwowości. - Państwo jest nie tylko organizacją, ale i jakością moralną i to musi być uwzględnione w każdym realnym, szeroko zakrojonym projekcie jego naprawy. Musimy uczynić polskie państwo - bo tak kiedyś już było - przedmiotem polskiej dumy. Nie wstydźmy się budować etosu polskich bohaterów, pamiętajmy o nich zawsze - powiedziała premier.

W opinii premier Szydło, uczelnie wyższe powinny być miejscami „konfrontacji różnych przekonań, tez, teorii - miejscem otwartym na spotkanie ze wszystkim, co ma jakieś znaczenie dla rozwoju myśli”.

„Będziemy robić wszystko, by na uczelnie powrócił nastrój wolności badań, wolności wypowiedzi, wolności kontaktów zewnętrznych z ludźmi reprezentującymi różne, także mniej popularne w danym środowisku poglądy” - stwierdziła prezes Rady Ministrów.

Media publiczne

Wspominając o roli mediów, Beata Szydło podkreśliła, że odgrywają one ogromną rolę w życiu społecznym. - Szanujemy i będziemy szanować zasadę, że na media prywatne władza z natury rzeczy nie powinna mieć wpływu - powiedziała.

Inaczej jest w przypadku mediów publicznych. - Tu nasz rząd i większość parlamentarna będzie się kierowała jedną przesłanką - obywatel ma prawo do rzetelnej i obiektywnej informacji - stwierdziła premier.

Dalej wyjaśniła, że media publiczne muszą dysponować środkami, które pozwolą im na rzetelne wypełnianie ich misji. - Podkreślmy to jeszcze raz: misji - dodała Beata Szydło.

Na koniec zaapelowała o merytoryczną współpracę wszystkich sił parlamentarnych, gdyż „wszyscy jesteśmy jedną, biało-czerwoną drużyną”.

Głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania rządowi Beaty Szydło odbędzie się w godzinach wieczornych. Poprzedzi je debata parlamentarna nad exposé.

2015-11-18 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: w najbliższym czasie powołamy fundusz patriotyczny

2020-07-05 17:38

[ TEMATY ]

premier

PAP

W najbliższym czasie powołamy fundusz patriotyczny, który będzie służył budowaniu postaw patriotycznych i będzie wspierał pasjonatów historii, młodych naukowców oraz fundacje i stowarzyszenia - powiedział w niedzielę w Czarnem (woj. pomorskie) premier Mateusz Morawiecki.

"W najbliższym czasie powołamy fundusz patriotyczny, który będzie służył budowaniu postaw patriotycznych, który będzie wspierał pasjonatów historii, pasjonatów, którzy biorą udział w grupach rekonstrukcyjnych" - zapowiedział Morawiecki.

Dodał, że ten fundusz ma wspierać też fundacje i stowarzyszenia o "profilu patriotycznym". "Dodatkowo też chcemy wspierać młodych naukowców, którzy będą szerzyli myśli patriotyczne, którzy będą odszukiwali z przeszłości ślady polskości, ale będą też budowali na tym fundamencie naszą wielką przyszłość" - powiedział szef rządu. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie - lato z Pismem Świętym

2020-07-05 06:43

aspekty.niedziela.pl

Nawet jeśli tego lata rekolekcji będzie mniej, to nie oznacza wakacji bez Pana Boga. Stąd pomysł na Młode Homilie. To nasza wakacyjna propozycja dla młodych i młodych duchem.

Od pierwszej niedzieli lipca na profilu facebookowym Aspektów zamieszczać będziemy co tydzień krótkie rozważania o Ewangelii dnia. W lipcu poprowadzi je dla nas ks. Paweł Mikołajczak – neoprezbiter. Pierwszy odcinek znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

CZYTAJ DALEJ

77 rocznica Rzezi Wołyńskiej uczczona w Legnicy

2020-07-05 22:31

[ TEMATY ]

Legnica

rzeź wołyńska

ks. Piotr Nowosielski

Niedziela 5 lipca, była dniem, w którym w kościele Św. Jana Chrzciciela w Legnicy, została odprawiona Msza św. w intencji pomordowanych na Wołyniu i Kresach Wschodnich, podczas tzw. Rzezi Wołyńskiej. Jej apogeum przypadło na niedzielę 11 lipca 1943 r., stąd mówi się też o tym wydarzeniu, jako „Krwawej niedzieli”, kiedy to oddziały OUN – UPA dokonały ludobójstwa na Polakach.

Modlitwa i wydarzenie, zorganizowane z inicjatywy prezesa Stowarzyszenia "Krajobrazy", Tadeusza Samborskiego, obchodzono pod hasłem: „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.

Mszy św. przewodniczył O. Jan Janus OFMConv z koncelebransem O. Zbigniewem Kluską OFMConv. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe reprezentujące organizacje kresowe, sybirackie, środowiska harcerzy a także lokalnych kibiców. Wśród uczestniczących w modlitwie parafian i rodzin dotkniętych tragedią Wołyńską, byli też obecni przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych, lokalnych, środowisk wiejskich oraz przybyli goście.

- Ta dzisiejsza uroczystość świadczy o tym że Polska nie zapomniała i nie zapomni o swoich rodakach, ofiarach ludobójstwa na Kresach Wschodnich – mówił prezes Stowarzyszenia "Krajobrazy" Tadeusz Samborski. Przypomniał, że w roku 2016, dzień 11 lipca, Sejm ustanowił „Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa” dokonanego przez OUN-UPA na Polakach Wołynia. Witając wszystkich przybyłych, stwierdził że poznał wiele osób, które w jakiś sposób zostały dotknięte tym dramatem: - Ale nigdy nie słyszałem w rozmowach jakiejś nienawiści, czy chęci odwetu czy zemsty. Tak też pisał męczennik Wołynia, poeta-liryk Zygmunt Jan Rumel, na krótko przed śmiercią, w swoim wierszu „Modlitwa”: „I nie wódź nas na pokuszenie, byśmy jutro nie mścili się za to, co cierpieliśmy dzisiaj” - mówił. Zapraszając do modlitwy za dusze wszystkich pomordowanych, prosił także o modlitwę o to, aby przyszedł czas, kiedy wszyscy pomordowani będą mogli mieć swoje mogiły, chrześcijański znak krzyża i godny pogrzeb.

Przewodniczący liturgii proboszcz parafii O. Jan Janus, w sposób bardzo rzeczowy i faktograficzny, przypomniał genezę i przebieg tego wydarzenia, a także jego wpływ na dalsze relacje Polsko-Ukraińskie. Zwrócił też uwagę na odradzający się silny ruch nacjonalistyczny w tym Państwie.

- Nic z tych rzeczy, nigdy nie powinno mieć miejsca – mówił O. Janus – czy w takiej sytuacji wolno nam zapłacić cenę zapomnienia? W takiej sytuacji wracamy do Ewangelii, przypominamy sobie słowa, które nieraz potwierdzał nasza egzystencja: że na tym świecie, trudno o sprawiedliwość. Począwszy od momentu kiedy Kain zabił Abla, trudno o sprawiedliwość. Dlatego Bogu niech będą dzięki, że będzie inny świat, że nie zmierzamy do nicości, ale do Królestwa Miłości, Światłości i Pokoju. A dlaczego ma być pamięć? A choćby dlatego, że krew niewinna woła z ziemi do nieba – ale tak jak to zostało powiedziane na początku – nie ku nienawiści, ale przecierpiana krew, może być ratunkiem ku życiu dla oprawców. Co daj Boże, przecież tak uczył Chrystus – stwierdził O. Jan.

Po Mszy św., tradycyjnie, przez obecnych na uroczystości gości i delegacje, zostały złożone kwiaty, pod pamiątkową tablicą znajdującą się w tym kościele.  


(PS. W fotogalerii, ostatnim kadrem jest obraz dolnośląskiego malarza artysty Andrzeja Boja Wojtowicza pt. "Wołyń", do którego wykonania użył także ziemi przywiezionej z Wołynia)


  

Zobacz zdjęcia: Legnica obchód 77 rocznicy Rzezi Wołyńskiej


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję