Reklama

Niedziela Częstochowska

Katedralne spotkanie chórów

[ TEMATY ]

katedra

chór

Margita Kotas

Mszy św. podczas Katedralnych Spotkań Chórów przewodniczył ks. prof. Kazimierz Szymonik

Mszy św. podczas Katedralnych Spotkań Chórów przewodniczył ks. prof. Kazimierz Szymonik

W niedzielę 22 listopada br. w archikatedrze częstochowskiej miały miejsce Katedralne Spotkania Chórów pod honorowym patronatem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

Reklama

Rozpoczęła je uroczysta Msza św. ku czci św. Cecylii, której przewodniczył ks. prof. Kazimierz Szymonik, muzykolog, dyrygent, wykładowca kilku wyższych uczelni. Liturgię koncelebrowali ks. Marek Cisowski, wykładowca śpiewu liturgicznego w częstochowskim i sosnowieckim Wyższym Seminarium Duchownym i chorału gregoriańskiego w Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej Wyższego Instytutu Teologicznego oraz ks. Łukasz Połacik, wicedyrektor Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, członek archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Podczas Eucharystii zabrzmiały pieśni liturgiczne oraz fragmenty Missa de Angelis w wykonaniu: Chóru Archikatedry i Wyższego Instytutu Teologicznego „Basilica Cantans” pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego i Zygmunta Nitkiewicza, Chóru Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego, Chóru „Dwie korony” z parafii św. Maksymiliana Kolbego pod dyrekcją Marii Klos, Chóru Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski pod dyrekcją Iwony Czarny.

W homilii, zwracając się przede wszystkim do zgromadzonych na Liturgii muzyków kościelnych, ks. prof. Kazimierz Szymonik przypomniał m.in. postać ich patronki św. Cecylii, której wspomnienie obchodzone jest w Kościele 22 listopada. Wskazał, że tożsamość muzyki kościelnej jest tożsamością sakralną. Przypomniał także nauczanie Benedykta XVI zawarte w jego książce „Duch liturgii”. Na koniec Ksiądz Profesor życzył zebranym: - Przez piękno liturgii budujmy z Chrystusem Jego królestwo.

2015-11-23 10:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tradycja zobowiązuje

Niedziela sosnowiecka 45/2019, str. 5

[ TEMATY ]

jubileusz

chór

tradycja

Piotr Lorenc

Chór „Lutnia” z bp. Grzegorzem Kaszakiem i ks. prob. Janem Gaikiem

Chór „Lutnia” z bp. Grzegorzem Kaszakiem i ks. prob. Janem Gaikiem

Ubogacają śpiewem nie tylko macierzystą parafię, ale całą diecezję. I tak już od 115 lat. Chór „Lutnia” z parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu 27 października br. obchodził swój jubileusz

Chórzyści uczcili to bardzo uroczyście. Najpierw uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a następnie dali wspaniały godzinny koncert, który poprowadziła Ewa Konieczna. Był też czas na gratulacje i laudacje. Zadowolenia z istnienia i działalności „Lutni” nie krył ks. Jan Gaik – proboszcz parafii katedralnej, który podkreślił wielką rolę chóru w życiu parafii.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Ku czci św. Filomeny

2021-08-03 18:28

Marzena Cyfert

Sanktuarium św. Filomeny

Sanktuarium św. Filomeny

W sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach trwa nowenna przed wspomnieniem liturgicznym świętej. Nabożeństwo odbywa się o godz. 18.

Sanktuarium w Gniechowicach jest jedyną w Polsce parafią pw. św. Filomeny. Przybywa tutaj wielu pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. Największym wydarzeniem jest sierpniowy odpust. W tym roku odbędzie się on w sobotę 7 sierpnia o godz. 11. Sumie odpustowej przewodniczył będzie i kazanie wygłosi ks. dr Bogdan Michalski, który całe swoje życie spędził na misjach w Peru i na Ukrainie, pełnił funkcję Sekretarza Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, autor książki „Święta Filomena - Patronka Żywego Różańca”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję