Reklama

Historia cudownego obrazu i sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej (3)

O. Sylwester Skirliński
Edycja zamojsko-lubaczowska 36/2003

Nabożeństwa i odpusty

Klasztor od początku swojego istnienia nie tylko duszpastersko opiekował się wiernymi, lecz także prowadził bractwa. Były to: Bractwo św. Anny, Bractwo Szkaplerza Najświętszej Maryi Panny, Bractwo Paska św. Franciszka i Trzeci Zakon św. Franciszka. Zrzeszały one pobożne osoby wszystkich stanów, miały sobie właściwe stroje, swoje ołtarze w kościele i fundusze. W znacznej mierze przyczyniały się do uświetniania nabożeństw w sanktuarium. Członkowie wszystkich bractw opiekowali się swoim brackim kościołem i stawali się stałymi jego dobrodziejami.
W sanktuarium w Sokalu miały miejsce okazałe uroczystości pogrzebowe ze składaniem zmarłych w podziemnych kryptach kościoła. Magnaci i bogatsza szlachta bardzo to sobie cenili, a klasztor przy takich okazjach stawał się ośrodkiem dużego napływu krewnych i przyjaciół zmarłego. Zwykle przy okazji pogrzebu magnata lub szlachcica składano legat na rzecz klasztoru. Dzięki zakupom i otrzymywanym darowiznom, powiększał się teren przylegający do klasztoru. To pozwoliło utworzyć gospodarstwo rolne, które stało się źródłem utrzymania konwentu. Nierzadkie też były legaty i zapisy w gotówce lub w świadczeniach naturalnych.
Największe zgromadzenia wiernych towarzyszyły uroczystościom odpustowym. Najstarszy odpust odbywał się w dniu 2 lipca, dość szybko taką rangę otrzymała również uroczystość Zesłania Ducha Świętego i Narodzenia Najświetszej Maryi Panny 8 września. Odpusty gromadziły dosłownie wszystkich katolików niezależnie od pozycji społecznej i obrządku: magnatów, szlachtę, mieszczan, wieśniaków i nędzarzy. Przybywali kapłani łacińscy i greckokatoliccy. Nabożeństwa odprawiano i głoszono kazania w języku polskim i ruskim. Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej było popularne nie tylko w województwie bełskim, lecz także w Ziemi Chełmskiej, na Podlasiu, Wołyniu, Podolu, a nawet w Wielkim Księstwie Litewskim. Największe pielgrzymki przybywały ze Lwowa, Żółkwi, Lublina, nie mówiąc o bliżej położonych miejscowościach.
Powitanie ważniejszych grup pielgrzymkowych było niezwykle uroczyste. Na ich spotkanie wychodziły sokalskie bractwa z chorągwiami, kapelą klasztorną i oddziałami wojskowymi, jeżeli takie aktualnie obozowały w Sokalu. Znamienne jest porównanie sanktuarium sokalskiego, uczynione przez o. Jana Kapistrana Jurkiewicza w 1680 r., do Loreto we Włoszech, Monserrat w Hiszpanii i Częstochowy w Polsce.
Warto wspomnieć także, że w 1641 r. zostały urządzone w klasztorze apteka i infirmeria. Służyły one nie tylko zakonnikom, którzy w Sokalu często zapadali na zdrowiu z powodu wilgotnego klimatu, ale i miejscowej ludności. Przeznaczono na ten cel odpowiednio przystosowane, osobne pomieszczenia.

Nowy Sącz: jezuita popełnił samobójstwo

2019-06-25 11:02

jezuici.pl/dg / Nowy Sącz (KAI)

Wczoraj po południu w Nowym Sączu o. Piotr Matejski, jezuita, odebrał sobie życie. Miał 51 lat. W 1987 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, gdzie w 2000 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był cenionym historykiem i duszpasterzem. "Wiemy, że jeśli ktokolwiek decyduje się na taki krok, robi to w rozpaczy, nie mogąc poradzić sobie z wewnętrznym bólem lub lękiem. Tymczasem nikt z nas, którzy znaliśmy o. Piotra i którzy z Nim się przyjaźniliśmy, nie podejrzewał, że przeżywa tego typu dramat wewnętrzny" - napisał w oświadczeniu prowincjał jezuitów, o. Jakub Kołacz SJ.

nowysacz.jezuici.pl

Publikujemy oświadczenie prowincjała Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego:

Drodzy Współbracia,

Współpracownicy w Misji i Przyjaciele Towarzystwa Jezusowego.

Wczoraj wczesnym popołudniem odebrał sobie życie o. Piotr Matejski SJ, na stałe pracujący w szkole i parafii w Nowym Sączu przy ul. Ks. Skargi. Ta tragiczna wiadomość jest dla nas wszystkich zaskoczeniem. Przyjęliśmy ją z niedowierzaniem, a nawet z przerażeniem. Wiemy, że jeśli ktokolwiek decyduje się na taki krok, robi to w rozpaczy, nie mogąc poradzić sobie z wewnętrznym bólem lub lękiem. Tymczasem nikt z nas, którzy znaliśmy o. Piotra i którzy z Nim się przyjaźniliśmy, nie podejrzewał, że przeżywa tego typu dramat wewnętrzny.

Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic na temat powodów i motywów Jego czynu. Trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone przez policję, a my musimy poczekać na jego rezultaty.

Ten dramat jest udziałem nas wszystkich, dlatego proszę, wspierajmy się nawzajem życzliwością i modlitwą, oddając Bogu wszystko to, co dla nas jest niezrozumiałe i co nas zasmuca. Prośmy też, aby miłosierny Pan, który zna ludzkie serca, przyjął do siebie o. Piotra.

AMDG Jakub Kołacz SJ Prowincjał

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Drugie życie strajkowego ,,ogórka"

2019-06-26 22:58

Anna Majowicz

W gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej podpisano dziś (26.06) list intencyjny, którego celem jest renowacja zabytkowego autobusu Jelcz 043, zwanego ze względu na swój kształt ,,ogórkiem”.

Archiwum Centrum Historii Zajezdnia
Podczas konferencji w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej

Pojazdem tym 26 sierpnia 1980 r. Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z Zajezdni nr VII we Wrocławiu, co doprowadziło do strajku. Jego uczestnicy solidaryzowali się z robotnikami z Wybrzeża. Tak narodziła się Wrocławska „Solidarność”.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” postanowił przeprowadzić przedsięwzięcie, pt.: „Drugie życie strajkowego Jelcza 043”. Inicjatywę podjęły Politechnika Wrocławska, Jelcz Spółka z o. o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o. o. oraz NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk. Rezultatem współdziałania tych instytucji będzie renowacja autobusu Jelcz 043 oraz przywrócenie jego wyglądu z 1980 r., przy jednoczesnym nadaniu mu cech pojazdu nowoczesnego, odpowiadającego najnowszym standardom. – Mamy nadzieję, że autobus uda się odrestaurować do sierpnia przyszłego roku, kiedy to obchodzić będziemy 40-lecie powstania ,,Solidarności” – mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem