Reklama

Polska

Kościoły Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w archidiecezji warmińskiej

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

wikipedia.org.pl

Katedra warmińska

Katedra warmińska

DEKRET ARCYBISKUPA WOJCIECHA ZIEMBY METROPOLITY WARMIŃSKIEGO O USTANOWIENIU MIEJSC DLA UZYSKANIA ODPUSTU ZUPEŁNEGO Z OKAZJI NADZWYCZAJNEGO JUBILEUSZU MIŁOSIERDZIA

Dnia 11 kwietnia 2015 r. Ojciec Święty Franciszek zapowiedział bullą Misercordiae vultus Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który rozpocznie się w Kościele w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2015 r. i zakończy w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada 2016 r.

Z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia ustanawiam w Archidiecezji Warmińskiej 11 kościołów, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami:

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku,
Bazylika współkatedralna św. Jakuba w Olsztynie
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie
Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym
kościół św. Józefa w Olsztynie
kościół Miłosierdzia Bożego
kolegiata w Dobrym Mieście
kolegiata w Kętrzynie
kolegiata w Lidzbarku Warmińskim
kościół Miłosierdzia Bożego w Nidzicy

W III Niedzielę Adwentu, 13 grudnia 2015 r., otworzone zostaną Drzwi Święte w Katedrze Rzymu, w Bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie w Bazylikach Papieskich. Zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Franciszka w tę samą niedzielę zostanie otwarta Brama Miłosierdzia w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku, która jest Kościołem-Matką dla wszystkich wiernych Archidiecezji Warmińskiej i w Bazylice współkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie oraz w wyznaczonych świątyniach Archidiecezji Warmińskiej.

Otwarcia Bramy Miłosierdzia dokonają Arcybiskupi Warmińscy oraz Kapłani delegowani przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego według następującego programu: Bazylika współkatedralna św. Jakuba w Olsztynie – Abp Wojciech Ziemba i Abp Józef Górzyński, Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce – Abp Edmund Piszcz, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku – Ks. prał. kan. Jacek Wojtkowski, Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie – Ks. inf. J. Górny. Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym – Ks. inf. Adolf Setlak, kościół św. Józefa w Olsztynie – Ks. prał. Bronisław Siekierski, kościół Miłosierdzia Bożego – Ks. prał. Józef Romanowski, kolegiata w Dobrym Mieście – Ks. prał. kan. Stanisław Zinkiewicz, kolegiata w Kętrzynie – Ks. prał. kan. Zygmunt Klimczuk, kolegiata w Lidzbarku Warmińskim – Ks. kan. Stanisław Jasiński, kościół Miłosierdzia Bożego w Nidzicy – Ks. kan. Paweł Rabczyński.

Reklama

Proboszczowie wymienionych kościołów powinni umieścić przy wejściu do świątyni odpowiednią informację, np. : Kościół odpustu zupełnego z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Proboszczowie wszystkich parafii Archidiecezji Warmińskiej powinni ustalić stałe dyżury w konfesjonałach poza Mszą Świętą, aby umożliwić swoim parafianom jak najdogodniejsze spotkanie z Chrystusem miłosiernym, w sakramencie spowiedzi świętej.

Wszystkim duszpasterzom i wiernym Archidiecezji Warmińskiej udzielam pasterskiego błogosławieństwa na drogę nawrócenia, pokuty i pojednania. Niech we wszystkich sercach zapanują, przez orędownictwo Matki Bożej Miłosierdzia, miłość i pokój, nadprzyrodzone owoce świętości Boga, bogatego w miłosierdzie.

Abp Wojciech Ziemba
METROPOLITA WARMIŃSKI

2015-12-14 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Rafał Markowski zamknął Bramę Miłosierdzia

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Wojciech Łączyński/archidiecezja.warszawska.pl

Uroczystego zamknięcia nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia w Archidiecezji Warszawskiej dokonał dziś bp Rafał Markowski podczas dziękczynnej Mszy św. w katedrze św. Janów. Eucharystia połączona była z uroczystym zamknięciem Bramy Miłosierdzia. - Zamykając tę Bramę, pamiętajmy, że Bóg nigdy nie zamyka swego serca na nasze potrzeby i zawsze jest gotów nam przebaczyć – powiedział biskup pomocniczy warszawski.

Bp Rafał Markowski, zastępujący przebywającego w Rzymie z okazji konsystorza kard. Kazimierza Nycza, dokonał zamknięcia Bramy Miłosierdzia w archikatedrze warszawskiej przed rozpoczęciem liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję