Reklama

Polska

Świątynie jubileuszowe w Roku Milosierdzia w diecezji płockiej

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

wikipedia.org.pl

Dekret Biskupa Płockiego ustanawiający świątynie jubileuszowe w Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia

Ojciec Święty Franciszek Bullą Misericordiae vultus z dnia 11 kwietnia 2015 r. ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia 2015 r., w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a zakończy się 20 listopada 2016 r., w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W dniu inauguracji Roku Jubileuszowego (8 grudnia br.) Papież Franciszek otworzy Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra na Watykanie.

W naszej diecezji, uroczyste otwarcie Drzwi Świętych – Bramy Miłosierdzia, będzie miało miejsce w środę 9 grudnia 2015 r. o godz. 10.00, w Bazylice Katedralnej.

Reklama

Mając na względzie zalecenia Ojca Świętego, duchowe dobro wiernych diecezji płockiej oraz godne przeżycie tego świętego czasu, niniejszym ustanawiam następujące miejsca święte związane z odpustem jubileuszowym:


Bazylika Katedralna w Płocku;
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku;
Sanktuarium w Czerwińsku;
Sanktuarium w Oborach;
Sanktuarium w Popowie;
Sanktuarium w Ratowie;
Kościół pw. Chrystusa Miłosiernego parafii pw. św. Piotra w Ciechanowie;
Kościół pw. Miłosierdzia Bożego parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie;
Kościół pw. Miłosierdzia Bożego parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Płocku;
Kościół pw. św. Jakuba i św. Anny parafii pw. św. Stanisława Kostki w Przasnyszu;
Kościół pw. Miłosierdzia Bożego parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Pułtusku - Popławach;
Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego parafii pw. św. Stanisława Kostki w Rypinie;
Kościół pw. Miłosierdzia Bożego parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skępem;
Kościół klasztorny pw. św. Wawrzyńca w Zakroczymiu.

Wierni, którzy nawiedzą te kościoły będą mogli uzyskać łaskę odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego). Niniejszy dekret obowiązuje przez cały okres trwania Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Niech Bóg bogaty w miłosierdzie obdarza łaskami tych, którzy będą nawiedzać te święte miejsca. Wszystkim z serca błogosławię.

† Piotr Libera
Biskup Płocki

2015-12-14 12:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bulla zapowiadająca Rok Miłosierdzia

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

MARGITA KOTAS

W sobotnie popołudnie 11 kwietnia podczas uroczystości w bazylice św. Piotra w Watykanie papież Franciszek przekaże przedstawicielom Kościoła na wszystkich kontynentach egzemplarze bulli „Misericordiae vultus”, zapowiadającej Rok Miłosierdzia. Otrzymają ją czterej archiprezbiterzy rzymskich bazylik papieskich, prefekci trzech kongregacji watykańskich oraz pochodzący z różnych stron świata biskupi kurialni jako przedstawiciele swych kontynentów i katolickich Kościołów wschodnich.

Ceremonia wręczenia dokumentu papieskiego odbędzie się w sobotę, poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia Bożego, obchodzoną – na mocy decyzji św. Jana Pawła II z 2000 r. – w drugą Niedzielę Wielkanocną. Nastąpi to w bazylice watykańskiej podczas Pierwszych Nieszporów Niedzieli Miłosierdzia Bożego, w czasie których przed Drzwiami Świętymi tej świątyni zostaną odczytane fragmenty bulli papieskiej, a cała uroczystość zakończy się udzieleniem przez Ojca Świętego specjalnego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję