Reklama

Z wizytą w parafii

„Ziemia kapłańska i błogosławiona”

Ten króciutki fragment z Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny doskonale charakteryzuje wspólnotę parafialną w Obrytem. Pochodzi z niej bowiem 13 kapłanów i ponad 20 sióstr zakonnych. 4 września tę błogosławioną ziemię odwiedził z wizytacją kanoniczną biskup płocki prof. Stanisław Wielgus. Uroczystość połączona była także z otwarciem nowo wybudowanego Gimnazjum.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Obrytem
Patron parafii: św. Jan Chrzciciel
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej
Dekanat: pułtuski
Miejscowości: Bartodzieje, Ciółkowo, Gródek, Mokrus, Obryte, Płusy, Psary, Sadykierz, Skłudy, Wielgolas
Proboszcz: ks. kan. Andrzej Niesłuchowski
Wikariusz: ks. mgr Jarosław Kowalczyk
Inni kapłani zamieszkali na terenie parafii: ks. kan. Leon Górecki, kapelan Domu Pomocy Społecznej
W parafii działają: Rada Gospodarcza, Rada Duszpasterska, grupa lektorów, ministranci, schola, Dzieci Maryi, Koła Żywego Różańca dorosłych (27 żeńskich, 2 męskie, 3 mieszane), chór parafialny, III Zakon św. Franciszka, Wspólnota Modlitewna dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa
Współpracują z parafią: jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej
Kościół filialny: pw. św. Rocha w Sadykrzu
Kaplice: w domu zakonnym Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Obrytem, w Domu Pomocy Społecznej w Obrytem
Msze św. w niedzielę:
kościół parafialny - 8.30, 11.30, 17.00
kościół filialny - 10.00
kaplica w DPS - 9.00, 17.00

Wczoraj i dziś parafii

Wspólnotę parafialną w Obrytem scharakteryzował witający Księdza Biskupa proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Niesłuchowski. Przypomniał, że miejscowa tradycja zapisana w XVIII w. utrzymuje, iż parafia powstała w 1242 r., zaś pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi z XIV w. Wiadomo, że w 1609 r. istniał drewniany kościół pw. św. Jakuba, zaś w XVIII w. - kościół modrzewiowy pw. Trójcy Świętej. Murowany kościół parafialny zbudował w 1851 r. ks. Antoni Ropelewski, konsekrował zaś bp Kossowski. W 1915 r. świątynia spłonęła w wyniku działań wojennych. Odbudował i powiększył ją w 1924 r. ks. Aleksander Zalewski, zaś konsekrował bł. bp Leon Wetmański. Na terenie parafii istnieje także drewniany XVII-wieczny kościół w Sadykrzu, odrestaurowany staraniem poprzedniego proboszcza ks. kan. Franciszka Salaka.
Ksiądz Proboszcz przypomniał, że parafia Obryte leży na terenie Puszczy Białej, na wschodnim krańcu diecezji płockiej. Wspólnota liczy ok. 3150 mieszkańców, mieszkających w 9 wioskach. Kościół położony jest centralnie, najdalej do świątyni mają mieszkańcy wsi Bartodzieje - ok. 7 km.
Mówiąc o swoich parafianach, Ksiądz Kanonik ocenił ich bardzo pozytywnie. Wśród dobrych cech wymienił m.in. dojrzałą i żywą religijność, szczerość i ofiarność. „Jak wszędzie, także i u nas nie brakuje wad” - dodał ks. Niesłuchowski, wymieniając wśród negatywów plagę pijaństwa, plotkarstwo oraz niezgodę wśród sąsiadów i w rodzinach. Duszpasterz ubolewał też nad tym, że systematycznie zmniejsza się liczba chrztów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kwestie duszpasterskie

Duszpasterskie życie parafii koncentruje się wokół świątyni. W niedzielnej Mszy św. uczestniczy ok. 40% wiernych, wielu z nich przystępuje do Komunii św. W 2002 r. obryccy parafianie przyjmowali Eucharystię ponad 60 tys. razy. Wierni licznie uczęszczają na nabożeństwa pierwszopiątkowe. Bierze w nich udział ok. 200 osób, zaś w czasie przygotowania do sakramentu bierzmowania liczba ta wzrosła do 300. Dobrą frekwencją cieszą się też nabożeństwa okresowe. Na majowe przychodzi regularnie 60-80 osób, wielu parafian modli się również w swoich wioskach - przy figurach lub w domach. Duża liczba wiernych (250-300) uczestniczy też regularnie w wielkopostnej Drodze Krzyżowej, kiedy zaś nabożeństwo odprawiane jest na ulicach Obrytego, uczestników jest o wiele więcej. Dużym zainteresowaniem wiernych cieszą się rekolekcje adwentowe i wielkopostne; tuż po nich kapłani odwiedzają chorych.
Parafianie biorą udział w wielu pielgrzymkach, rokrocznie delegacja z parafii udaje się na dożynki ogólnopolskie na Jasną Górę. Młodzież chętnie bierze udział w akcjach diecezjalnych, na uroczystości ku czci św. Stanisława Kostki w Rostkowie wyjechało w ubiegłym roku ok. 160 osób. Młodzi ludzie wyjeżdżają też na dni otwarte w seminarium, na forum młodzieży w Ciechanowie oraz uczestniczą w wyjazdach ewangelizacyjnych organizowanych przez ks. Jarosława Kowalczyka. Na terenie parafii działa 6 szkół; we wszystkich klasach katecheza realizowana jest w wymiarze 2 godzin tygodniowo.
W duszpasterską pracę na wszystkich niemal płaszczyznach obok kapłanów angażują się także siostry szarytki, mające w Obrytem swój dom zakonny.
Ks. A. Niesłuchowski zaznaczył w sprawozdaniu, że także wiele osób świeckich uczestniczy w duszpasterskiej współpracy. Było to widać zarówno po przebiegu uroczystości, jak również w trakcie spotkania z przedstawicielami grup parafialnych.
W Obrytem działa więc Rada Parafialna, wspierająca kapłanów w ich pracy duszpasterskiej i administracyjnej, są też grupy wzbogacające parafialną Liturgię. Należy do nich m.in. powstała w 2001 r. i licząca 14 osób grupa lektorów, której członkowie nie tylko czytają Pismo Święte podczas Mszy św., lecz także gromadzą się na spotkaniach biblijnych, by lepiej rozumieć i wcielać w życie słowa Biblii. O muzyczną oprawę Liturgii dba 22-osobowy chór oraz 35-osobowa schola dziecięco-młodzieżowa. Do Mszy św. służy natomiast 31 ministrantów. Warto dodać, że członkinie scholi z inicjatywy ks. Jarosława wyjechały na kilkudniową wakacyjną wycieczkę do Bustryka na Podhalu, zaś ministranci obok służby przy ołtarzu biorą udział ze swym opiekunem m.in. w rajdach i meczach.
Od 1972 r. w parafii działa też Zespół Charytatywny, założony z inicjatywy sióstr szarytek. Zespół nosi tradycyjną nazwę „Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia” i skupia ok. 30 wolontariuszek. Modlitewne zaplecze wspólnoty stanowią członkowie i członkinie 32 Kół Żywego Różańca oraz 26-osobowa Wspólnota Modlitewna dla Intronizacji Chrystusa Króla. W parafii działa też Stowarzyszenie Dzieci Maryi, mające za zadanie szerzyć kult Najświętszej Maryi Panny wśród dzieci i młodzieży.
Jak niemal w każdej parafii, tak też i w Obrytem, aktywnie działają strażacy z OSP. Przedstawiciel Straży przypomniał, że jednostkę założył w 1920 r. ks. Aleksander Zalewski, który też został jej pierwszym prezesem. Współcześnie jednostka OSP w Obrytem należy do systemu ratownictwa krajowego i bierze udział w akcjach ratunkowych na terenie całego województwa mazowieckiego.

Reklama

Dokonania materialne

W swoim sprawozdaniu Ksiądz Kanonik przypomniał też najważniejsze prace materialne dokonane od czasu ostatniej wizytacji, jaka miała miejsce w 1997 r. W ciągu 6 lat wybudowano piękną nową dzwonnicę wraz z salą służącą do spotkań poszczególnych grup, zamontowano także elektryczny napęd dzwonów, sterowany komputerowo. Dobudowano 1/4 plebanii, całość budynku pokryto blachą. Wykonano ocieplenie styropianem i kapitalny remont całości, została dokonana także wymiana okien w starej części plebanii. W budynku zmieniono piec centralnego ogrzewania z węglowego na olejowy. Wokół plebanii i na głównej alei cmentarza została położona kostka brukowa. Przed wizytacją dokonano przebudowy prezbiterium, dostosowując je do wymogów odnowionej liturgii, sprawiono nowy ołtarz i ambonę, naprawiono także bramę cmentarza.

Wizyta Księdza Biskupa

Wizytacja rozpoczęła się od modlitwy w kościele filialnym pw. św. Rocha w Sadykrzu, po czym Biskup Stanisław odwiedził najstarszą parafiankę, liczącą 102 lata Stanisławę Prusinowską.
W programie wizytacji znalazło się także otwarcie i poświęcenie nowego gmachu Gimnazjum, które poprzedziła uroczysta Msza św. w intencji nauczycieli, uczniów, rodziców oraz wszystkich, którzy przyczynili się do powstania nowej szkoły.
Na początku Eucharystii Księdza Biskupa przywitali przedstawiciele parafii, pośród których znalazła się młodzież w tradycyjnych strojach kurpiowskich. „Cieszymy się, że żyjemy w takich czasach, w których rodzina, szkoła i Kościół mogą ze sobą współpracować w dziele wychowania” - mówili młodzi ludzie. Pośród witających był także wójt gminy Obryte Jan Mroczkowski. „Jako gospodarz gminy Obryte serdecznie witam na kurpiowskiej ziemi, słynącej z pobożności i pracowitości. Nasza gmina liczy ponad 5 tys. mieszkańców, zdecydowana większość utrzymuje się z produkcji rolnej. W miarę możliwości staramy się wspierać inicjatywy ks. kan. Andrzeja Niesłuchowskiego, który jest nie tylko naszym duchowym przewodnikiem, ale także doskonałym organizatorem i gospodarzem. Troskę o prawidłowe wychowanie młodych przejawia także ks. Jarosław, którego widzimy nie tylko w kościele, ale także w szkole, na rajdach, wycieczkach itd. Dziękujemy naszym księżom i siostrom zakonnym. Dziękujemy także Księdzu Biskupowi za wielkie serce okazane podczas sierpniowego wielkiego pożaru. To z inicjatywy Księdza Biskupa dzieci mogły otrzymać podręczniki, zaś rolnicy zboże. Serdecznie dziękujemy” - mówił Jan Mroczkowski.
Głos zabrała także dyrektor Gimnazjum Danuta Książak, prosząc o odprawienie Mszy św. w intencji wszystkich budujących gimnazjum oraz o błogosławieństwo na nowy rok szkolny. Ksiądz Kanonik prosił natomiast o poświęcenie nowego ołtarza i lektorium.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminy, powiatu pułtuskiego, a także prezes PSL Jarosław Kalinowski oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. W homilii Ksiądz Biskup powiedział m. in.: „Od tego, jak wychowamy naszą młodzież, zależy los naszego społeczeństwa, narodu, kraju i Kościoła oraz miejsce w rodzinie narodów. (…) Kościół zawsze zdawał sobie sprawę z wagi nauczania i edukacji. Chrześcijaństwo nie traktowało nauki hermetycznie, rezerwując ją tylko dla wybranych. Według doktryny chrześcijańskiej każdy człowiek powinien się uczyć i rozwijać swoje talenty. I nie jest prawdą, że wiara i nauka się kłócą - to są dwa skrzydła, na których unosi się duch ludzki. (…) Jest dziś naszą wielką radością, że istnieje współpraca w «złotym trójkącie» - między rodziną, Kościołem i szkołą. Nie uda się żadna edukacja, jeśli tej współpracy nie będzie. Wszystkie te instytucje mają wspólny cel - wychować młode pokolenie. Nie zapominajmy o równowadze między rozwojem intelektualnym i moralnym”.
Bezpośrednio po kazaniu Ksiądz Biskup poświęcił nowe lektorium i ołtarz, wykonane z marmuru, zaś po Mszy św. odbyła się ceremonia otwarcia szkoły, w której obok duchowieństwa wzięli udział przedstawiciele władz administracyjnych, samorządowych i oświatowych. Ksiądz Biskup poświęcił gmach szkoły, a także ufundowane przez ks. Niesłuchowskiego krzyże do sal lekcyjnych.
W programie wizytacji znalazła się również wizyta w domu Sióstr Szarytek oraz odwiedziny działającego w Obrytem Domu Pomocy Społecznej. Ksiądz Biskup udał się także na cmentarz, gdzie modlił się za zmarłych, zaś wieczorem przewodniczył Mszy św. ingresowej, połączonej z udzieleniem sakramentu bierzmowania.
W trakcie homilii Ksiądz Biskup powiedział m.in.: „Jestem przekonany z całodziennej obserwacji, że wasza parafia jest parafią żywą, chrześcijańską, nie spoganiałą; po waszej obecności i zaangażowaniu wnoszę, że wasza parafia należy do lepszych pod względem duchowym w diecezji. Wasz Ksiądz Proboszcz wspomniał też o mankamentach tej wspólnoty: o tych, którzy np. wciąż krytykują kapłanów. Przecież kapłani pochodzą z konkretnych rodzin. Jakie są rodziny - tacy są kapłani. Czasem kapłani upadają, choć nie tak często, jak się im to przypisuje. Trzeba ich wspierać dobrym słowem, a przede wszystkim modlitwą. Dziękuję waszym duszpasterzom - Księdzu Kanonikowi za jego kapłańską postawę i ogrom wykonanej pracy, zaś Księdzu Prefektowi za dynamiczną pracę z młodzieżą” - mówił Biskup płocki.
Na zakończenie Ksiądz Proboszcz podziękował Biskupowi Stanisławowi za pomoc w zniwelowaniu skutków pożaru w Psarach, podczas którego spłonęło kilkanaście stodół i zabudowań gospodarczych wraz z dobytkiem, stanowiącym niejednokrotnie dorobek kilku pokoleń.
Podczas Eucharystii Ksiądz Biskup udzielił bierzmowania 110 osobom, zaś po Mszy św. poświęcił nową część plebanii.

(W chwili oddawania numeru do druku dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci wójta gminy Obryte Jana Mroczkowskiego, który zmarł nazajutrz po opisywanej uroczystości.).

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję