Reklama

Echa Festiwalu

Niedziela przemyska 38/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobiegł końca XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - „Leżajsk 2003”. W czasie tegorocznej edycji imprezy, podobnie jak w latach ubiegłych, w barokowych wnętrzach bazyliki Ojców Bernardynów rozbrzmiewała muzyka na najwyższym poziomie. Ponadto po raz pierwszy, po trzyletniej przerwie spowodowanej gruntownym remontem, melomani mogli usłyszeć pełne brzmienie słynnych leżajskich organów. Myślą przewodnią, wpisaną w tegoroczną edycję festiwalu, było 550-lecie obecności Zakonu Ojców Bernardynów na ziemiach polskich.
Na przestrzeni ostatnich lat Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej urósł do rangi imprezy o zasięgu międzynarodowym, celem której jest propagowanie i kultywowanie kultury muzycznej. Świadczy o tym chociażby zainteresowanie zarówno muzyków polskich, jak i zagranicznych chętnie ściągających do Leżajska, ale także liczba melomanów uczestniczących w festiwalowych wieczorach koncertowych.
Jak podkreśla kustosz i gwardian klasztoru Ojców Bernardynów w Leżajsku, o. Stanisław Komornik, ogromne zainteresowanie towarzyszące festiwalowi świadczy o zapotrzebowaniu na tego typu imprezy.
- Muzyka poważna jest tą szczególną formą wypowiedzi artystycznej, w której człowiek wyraża bogactwo swego wnętrza, a jednocześnie ubogaca odbiorców, do których swą twórczość kieruje. Muzyka jako forma wyrazu artystycznego jest również, a może przede wszystkim, doskonałą formą wielbienia Boga - Twórcy wszelkiego piękna i dobra. (...) Z perspektywy czasu śmiało można powiedzieć, że Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej trwale wpisał się w muzyczny kalendarz regionu, stanowiąc zarazem doskonałą jego promocję. Tym zaś, co przyciąga coraz liczniejszą rzeszę melomanów i twórców muzyki - zarówno z kraju, jak i zagranicy - są jedyne w swoim rodzaju leżajskie organy, pod względem brzmieniowym należące do czołówki tego typu instrumentów i to nie tylko w Polsce - podkreśla Gwardian. Dodajmy tylko, że wybudowane w latach 1680-1682, przez Stanisława Studzińskiego, a następnie w latach 1686-1693 przez Jana Głowińskiego leżajskie organy należą do najstarszych i największych po organach w katedrze oliwskiej. Zdobione bogatą snycerką z lat 1680-1693, stanowią - obok bezsprzecznych walorów muzycznych - niepowtarzalne dzieło kunsztu rzemieślniczego. Podczas tegorocznego festiwalu, po trzech latach zabiegów konserwatorskich po raz pierwszy w historii podczas koncertu inauguracyjnego jednocześnie zabrzmiały instrument główny i dwa boczne odpowiadające trzem świątynnym nawom. Z tej okazji odbyło się światowe prawykonanie Sonaty na troje organów skomponowanej specjalnie na leżajski instrument przez krakowskiego kompozytora Tadeusza Machla. Wykonawcami utworu były studentki klasy organów krakowskiej Akademii Muzycznej: Marta Dramowicz, Bogna Pękala i Agnieszka Radwan, pod kierunkiem dyrektora artystycznego Festiwalu, prof. Józefa Serafina.
W trakcie festiwalowych koncertów melomani mogli ponadto usłyszeć: Improwizację nt. Te Deum Charlesa Tournemirea, Preludium i Fugę Es-dur Jana Sebastiana Bacha, Koncert B-dur G. B. Lucchinettiego i Mszę B-dur Terezjańską Josepha Haydna w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Rzeszowskiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego, Chóru Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie oraz solistów: Iwony Sawulskiej - sopran, Katarzyny Suskiej - mezzosopran, Pawła Skałuby - tenor i Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego - bas. Ponadto podczas cotygodniowych, poniedziałkowych koncertów (23 czerwca do 25 sierpnia), w barokowych wnętrzach bernardyńskiej bazyliki wystąpili artyści polscy i zagraniczni: flecista Kazimierz Moszczyński, Izabela Szota - sopran, Małgorzata Hennig - mezzosopran, Bogumiła Gizbert-Studnicka - basso continuo, Jadwiga Rappe - alt, a także organiści: Joachim Grubich, Jan Vladimir-Michalko, Bernhard Haas, Jarosław Malanowicz, Andrzej Białko i Balys Vaitkus. Utwory polskich poetów recytowała aktorka Anna Dymna. Ostatnim akcentem tegorocznego, XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej - „Leżajsk 2003” był koncert organistowski Andrzeja Chorosińskiego oraz występ zespołu „Affabre Concinui - The Polish Chamber Singers”, który obok tradycyjnych utworów zaprezentował również wiązankę współczesnych szlagierów.
XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - „Leżajsk 2003” przeszedł do historii. I choć w pamięci wielu melomanów jego dźwięki wciąż jeszcze żywo brzmią muzyczną nutą, to na spełnienie kolejnych osobliwych pragnień w tym względzie muszą poczekać do przyszłego roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

26 sierpnia to dzień Częstochowskiej Prowincji Kościelnej oraz święto patronalne Pomocników Maryi Matki Kościoła, ale to przede wszystkim uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej zawdzięczamy staraniom bł. Honorata Koźmińskiego. Po upadku powstania styczniowego pragnął on zjednoczyć Polaków wokół Matki Najświętszej – Królowej Polski. Razem z ówczesnym przeorem Jasnej Góry o. Euzebiuszem Rejmanem wyjednali u papieża św. Piusa X ustanowienie święta Matki Bożej Częstochowskiej. Stało się to w roku 1904. Papież zaś Pius XI w 1931 r. pozwolił, by obchodzono je w całej Polsce. Zatwierdził też tekst Mszy św. i modlitwy brewiarzowej.
CZYTAJ DALEJ

Wizyta Leona XIV we Francji. „Katolicy nie mają powodu, by przepraszać za to, że istnieją”

2026-08-25 11:36

Monika Książek

Od 25 do 28 września Francja będzie miejscem papieskiej wizyty, która - zdaniem Philippe’a Marie piszącego na łamach portalu Tribunne Chrétienne - może stać się dla tamtejszych katolików okazją do odnowienia wiary, przezwyciężenia podziałów i odważniejszego świadectwa. Setki tysięcy wiernych mają zgromadzić się w Paryżu, Saint-Denis i Lourdes.

Autor przypomina, że wizycie papieża Leona XIV będą towarzyszyć kamery, oficjalne wystąpienia i komentarze polityczne. Jednak - jak podkreśla- w centrum wydarzeń znajdą się przede wszystkim katolicy: rodziny, młodzież, księża, osoby konsekrowane, chorzy i starsi, a także ci, którzy być może właśnie dzięki papieskiej wizycie ponownie zbliżą się do Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Pół miliona głosów wołało: „Królowo Polski, przyrzekamy!”

2026-08-25 20:04

[ TEMATY ]

śluby narodu

Vatican Media/Instytut Prymasowski

Jasnogórskie Śluby Narodu nie były tylko aktem maryjnej pobożności. Kard. Stefan Wyszyński wpisał w nie program życia: od wierności Bogu, przez obronę życia i rodziny, po walkę z własnymi wadami, troskę o potrzebujących i Polskę bez nienawiści, przemocy i wyzysku. 70 lat temu jego słowa powtarzało na Jasnej Górze pół miliona ludzi. Dziś wracają z pytaniem, ile z tamtych przyrzeczeń udało się wypełnić.

„Wielka Boga-Człowieka Matko! Bogarodzico Dziewico, Bogiem sławiona Maryjo! Królowo świata i Polski Królowo!” - tak rozpoczynał się tekst napisany w maju 1956 r. przez internowanego w Komańczy Prymasa Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję