Reklama

Duchowość

Znaki święte w Kościele

Bez wody nie ma życia

[ TEMATY ]

modlitwa

Kościół

Pismo Święte

Graziako

Bez wody nie ma życia. Na naszej planecie jest więcej wody niż lądu. Oceany, morza, jeziora i rzeki napełnione są wodą. Wędrowiec jednak najchętniej dociera do źródeł, gdzie woda wydobywa się spod skały. Spotkanie ze źródłem wody bywa dla człowieka zetknięciem się z tajemnicą, co można zauważyć, wędrując ścieżkami w Tatrach.
Biblijna rzeka Jordan ujawnia się pielgrzymom w Cezarei Filipowej nagle, wypływając spod masywu skalnego. To miejsce wybrał Pan Jezus na rozmowę z Piotrem, aby mu wyjawić, jakie ma plany wobec niego. Piotr będzie skałą, ale będzie też ożywicielem wiary swych braci.
Wody Jordanu posłużyły dla dokonania się wielkich znaków zbawienia. Najpierw było obmycie dokonywane przez Jana Chrzciciela na znak pokuty, a potem zanurzenie lub obmycie w imię Trójcy Świętej będzie wejściem przez bramę, aby korzystać ze strumieni wody życia.
O wartości wody żywej mówili prorocy (zwłaszcza Izajasz), ale pełne wyjaśnienie zostawił Chrystus w rozmowie z Samarytanką przy studni Jakubowej: „Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody wytryskającej ku życiu wiecznemu”(por. J 4,14).
Ostatnia księga Pisma Świętego mówi o spełnieniu się tej obietnicy. Baranek Boży pasący swe owce poprowadzi je do źródeł wód życia (por. Ap 7,17).
Tak więc obmycie wodą oznacza oczyszczenie wewnętrzne. Woda chrztu św. oczyszcza duszę człowieka z grzechu. Pokropienie wodą święconą przypomina chrzest, który jest bramą życia sakramentalnego oraz zobowiązanie z niego płynące, zwłaszcza do życia w czystości serca.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Janów Podlaski: Kolegiata Świętej Trójcy ogłoszona bazyliką

[ TEMATY ]

Kościół

http://podlasie24.pl

Kolegiacie Świętej Trójcy w Janowie Podlaskim, miejscu spoczynku m.in. bp. Adama Naruszewicza nadano dziś tytuł bazyliki mniejszej. Decyzję papieską ogłoszono podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio. W Mszy uczestniczył episkopat polski, który w tych dniach obraduje w Janowie Podlaskim.

Stosowny Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odczytano na początku Mszy św. Dokument podpisał prefekt Kongregacji kard. Robert Sarah. Odczytanie dekretu zgromadzeni przyjęli rzęsistymi brawami. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 200. rocznicy istnienia diecezji siedleckiej.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję