Reklama

Nie zakopujcie talentów!

Andrzej Stachowicz
Edycja łowicka 39/2003

„Z was wyrosną ludzie wielcy i wspaniali - tak wierzę - jeśli będziecie pracowici i jeśli będziecie rozwijać te talenty, które włożył w wasze umysły i serca Stwórca. Oby nikt z was nigdy nie usłyszał słów gospodarza, którym przecież jest sam Bóg: « Sługo zły i gnuśny, otrzymałeś możliwość pięknej perspektywy w dążeniu do świętości i zmarnowałeś te talenty!»” - powiedział w homilii podczas uroczystej Mszy św. inaugurującej działalność pierwszego w regionie kutnowskim Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Kutnie ordynariusz diecezji bp Alojzy Orszulik.

Pasterza łowickiej diecezji bp. Alojzego Orszulika serdecznie przywitał w progach kościoła św. Wawrzyńca dziekan kutnowski ks. prał. Stanisław Pisarek. Dziękując za przybycie, przypomniał słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1999 r. w Łowiczu, które były dla niego zarówno drogowskazem, jak i inspiracją do podjęcia trudu organizacji liceum katolickiego w parafii: „Cieszy mnie bardzo, że w Polsce powstaje coraz więcej szkół katolickich. Jest to znak, że Kościół pozostaje obecny w sposób konkretny w dziedzinie szkolnictwa. Szkoły te należy popierać i stwarzać warunki, aby we współpracy z całym szkolnictwem w Polsce mogły przysłużyć się wspólnemu dobru Ojczyzny”. „Odpowiadając na te słowa Ojca Świętego - powiedział ks. Pisarek - dzisiaj z wielką radością pragnę zakomunikować, że w naszej parafii dzięki dobrym ludziom mamy szkoły katolickie”.
W uroczystej, koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Łowickiego modlił się w kutnowskiej świątyni z młodzieżą i rodzicami prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie ks. Stanisław Gancarek. Jak poinformował później na spotkaniu w szkole, katolickie liceum w Kutnie jest pięćdziesiątą szkołą w Polsce prowadzoną przez to stowarzyszenie.
„Macie za swego patrona św. Stanisława Kostkę, polskiego świętego, który w okresie wielkiego zamieszania ideowego, kiedy burzono świątynie, klasztory, wzniecano pożary, kiedy nawet dostojnicy kościelni porzucali swoje stanowiska, swą ideą uczynił życie w czystości i służbie drugim. Dzisiaj także jest ogromne zamieszanie w wartościach. Co jest wartością? Życie? Co jest wartością? Służba? Co jest wartością? Czystość serca? Co jest wartością? Pilność w nauce, w poznawaniu piękna świata stworzonego przez Boga? - pytał retorycznie w homilii Biskup Alojzy. - Każdy człowiek jest zespołem różnych przymiotów, talentów, które trzeba odkrywać i rozwijać, a nie zakopywać. Nie zakopujcie talentów! Rozwijajcie je. Temu służą szkoły różnych stopni i różnych rodzajów. (…) Róbcie tak, abyście byli chlubą naszej Ojczyzny, bo spośród was mają wyjść dzielni ludzie, którzy będą podnosić jej dostatek i wyprowadzać ją wraz z całym społeczeństwem z kryzysu wartości i kryzysu gospodarczego. Niech Pan nasz Jezus Chrystus za wstawiennictwem św. Stanisława błogosławi wam w tym rozwijaniu swoich talentów, poszukiwaniu i pomnażaniu mądrości” - błogosławił młodzieży bp Alojzy Orszulik.
Należy mieć nadzieję, że szkoła będzie kuźnią myśli i nauki chrześcijańskiej, a także chrześcijańskiego wychowania. Będzie to zapewne doskonałe miejsce dla kształtowania najlepszych patriotycznych tradycji, budzących u młodzieży nie kompleksy, a dumę narodową z dokonań minionych pokoleń. Nie idzie o żaden nacjonalizm i ksenofobię, lecz tą zdrową dumę, która właśnie młodym jest potrzebna po to, by mogli uwierzyć w siebie i w sposób autentyczny - tak jak pokolenia króla Sobieskiego czy generała Andersa - wnieść ważny wkład w budowę Europy. Z zakompleksionym, nierozumiejącym siebie i świata człowiekiem, społeczeństwo polskie może być tylko kulą u nogi Europy, czego należy się bać. Konkurencyjna walka toczy się bowiem nie tylko w sferze materii, ale i umysłu, dla niektórych więc Polacy tak samo nie mogą być za bogaci, jak i za mądrzy.
Powstanie katolickiego liceum w Kutnie wskazuje na olbrzymi potencjał nie tylko intelektualny, ale także organizatorski wierzącej części społeczeństwa, przez lata spychanego do kościelnej kruchty. Ta szkoła nie jest przypadkiem, lecz zwieńczeniem organizatorskich działań wielu kutnowskich katolików, pracujących w przeróżnych akcjach katolickich czy też parafialnych stowarzyszeniach. Szkoła nie może o tym nigdy zapomnieć i zawsze musi wsłuchiwać się w ich głosy. Ci ludzie mogą dziś być dumni i niestety muszą być czujni, bo są i tacy w tym mieście, dla których szkoła ta jest wyzwaniem - nie do budowania jednak. Nie można się tym przejmować, ale trzeba o tym pamiętać. Jak słusznie podkreślał ks. Stanisław Pisarek: „Siła szkoły jest w tym, że jest ona nie tylko dziełem Boga, ale za Jego przyzwoleniem, dziełem wielu ludzi”. Nie jest więc wymysłem, demonstracją czy pokazaniem komuś czegoś, lecz owocem Bożej troski i autentycznej potrzeby ludzi, którzy rozumieją już, że żyjąc w wolnym kraju, mają prawo do takiego wychowania swych dzieci, jakie uważają za słuszne i na dodatek potrafią się zorganizować. Dziś możemy powiedzieć, że tych ludzi w Kutnie nie brakuje, a dodatkowo szczęście polega i na tym, że znajdują tu oni kapłanów, którzy przez własny przykład i ogromne zaangażowanie prowadzą ich do osiągania coraz szczytniejszych celów. Od 4 września oświata kutnowska weszła w nowy etap i trzeba tylko uważać na to, by ktoś nie spróbował znowu nałożyć jej jakiegoś ładnie wykonanego, nowego kagańca.
W drugiej części uroczystości w asyście uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości Ksiądz Biskup poświęcił siedzibę pierwszego Katolickiego Liceum im. św. Stanisława Kostki w Kutnie.

Chodząca boso św Jadwiga Śląska

2019-10-16 14:14

wikipedia.org

Święta Jadwiga Śląska to święta Kościoła katolickiego, żona Henryka I Brodatego, księcia wrocławskiego, matka Henryka II Pobożnego, córka hrabiego Bertolda VI von Andechs, księcia Meranii, fundatorka kościołów i klasztorów.

Jędrzej Rams

Według podań Jadwiga była osobą posiadającą cechę wielkiej skromności, a jednocześnie bardzo zaangażowaną w swoje działanie. Cechy te ilustruje legenda, według której Jadwiga, aby nie odróżniać się od reszty swego ludu oraz w imię pokory i skromności, chodziła boso. Irytowało to bardzo jej męża, wymógł więc na spowiedniku, aby ten nakazał jej noszenie butów. Duchowny podarował swej penitentce parę butów i poprosił, aby zawsze je nosiła. Księżna, będąc posłuszną swojemu spowiednikowi, podarowane buty nosiła ze sobą, ale przywieszone na sznurku.

Urodziła się i wychowała w zamku Andechs w Bawarii, jako córka Bertolda VI von Andechs i Agnieszki von Rochlitz z rodu Wettynów. Miała czterech braci, w tym Eckberta, biskupa Bambergu[5] oraz trzy siostry, w tym Agnieszkę (żonę Filipa II Augusta) i Gertrudę (żonę króla węgierskiego Andrzeja II i matkę św. Elżbiety Węgierskiej)[6]. Trzecia z jej sióstr była przełożoną klasztoru benedyktynek w Kitzingen koło Würzburga, dokąd Jadwiga została wysłana w młodym wieku, gdzie zdobyła wykształcenie[7][8].

W wieku 12 lat została wydana za mąż za śląskiego księcia Henryka I Brodatego. Uroczystość ślubna odbyła się najprawdopodobniej w rodzinnym zamku Andechs[d][3]. W 1202 roku Henryk został księciem całego Śląska, a w 1233 został księciem Wielkopolski. W 1229 roku Henryk w wyniku wojny z Mazowszem o ziemię krakowską dostał się do niewoli. Z pomocą przybyła mu Jadwiga. W wyniku rozmów z Konradem Mazowieckim Henrykowi zwrócono wolność w zamian za zrzeczenie się roszczeń do Małopolski[2]. Jadwiga urodziła siedmioro dzieci: Bolesława, Konrada, Henryka, Agnieszkę, Zofię, Gertrudę i Władysława.

Oboje z Henrykiem I byli ludźmi bardzo religijnymi, w 1209 roku złożyli śluby czystości, dbali o rozwój Kościoła i byli fundatorami wielu kościołów, w tym klasztoru sióstr cysterek w Trzebnicy. Prowadziła też działalność dobroczynną, starała się o pomoc chorym i ubogim – zorganizowała działalność wędrownego szpitala dla ubogich, otworzyła szpital dla trędowatych w Środzie Śląskiej, kolejną placówkę leczniczą założyła w Trzebnicy.

Po śmierci męża w 1238 zamieszkała w trzebnickim klasztorze, prowadzonym przez jej córkę Gertrudę. Wkrótce zaangażowała się w ożywienie życia religijnego Śląska, sprowadzając do tamtejszych kościołów duchownych z Niemiec. Wspierała też sprowadzanie niemieckich osadników na słabo zaludnione rejony wówczas zachodniej części Śląska, wspierając tym samym rozwój rolnictwa.

W czasie najazdu tatarskiego w 1241, Jadwiga Śląska schroniła się na zamku w Krośnie Odrzańskim. Od wielu lat w tym właśnie mieście w województwie lubuskim, organizowany jest turniej rycerski „O Pierścień Księżnej Jadwigi” (zwykle we wrześniu), a także wydarzenie muzyczne pod nazwą Festiwal Jadwigensis (zwykle w październiku). Organizatorem obydwu jest Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim.

Jadwiga zmarła 14 lub 15 października 1243 roku w Trzebnicy w opinii świętości i została pochowana w kościele w Trzebnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weekend rodzinny z Jackiem Pulikowskim w Oławie

2019-10-16 21:45

Anna Majowicz

Jacek Pulikowski – autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej, w nadchodzący weekend gościć będzie w Centrum Formacji, przy parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie.

ekai.pl
Jacek Pulikowski

Plan wydarzenia:

Piątek, 18.10.2019 r.:

18.00 Eucharystia – ze słowem Jacka Pulikowskiego

19.00 – 20.30 Wykład dla kobiet: ,,Instrukcja obsługi mężczyzny”

Sobota, 19.10.2019 r.:

9.00 Eucharystia – ze słowem J.Pulikowskiego ,,Dojrzała miłość w dojrzałym wieku”

9.00 – 17.00 Warsztaty dla ojców ,,Ojcostwo a praca”

10.00 – 14.00 Warsztaty dla kobiet ,,Cenniejsza niż perły”

15.30 – 17.00 Wykład dla narzeczonych I małżonków ,,Rodzina. Najważniejsza firma na świecie”

18.00 Eucharystia – ze słowem J. Pulikowskiego ,, Odcinanie pępowiny”

19.00 – 20.30 Wykład dla mężczyzn: ,,Jak rozumieć kobietę? Czy niemożliwe jest możliwe?”

Niedziela, 20.10.2019 r.:

8.00 – 19.30 Eucharystie ze słowem J. Pulikowskiego ,,Relacje rodzinne – wyzwania na dzisiejsze czasy”

13.00 – 19.00 Rejonowy Dzień Wspólnoty (RDW) Ruchu Światło – Życie: ,,Moja wola I moja wolność”.

Więcej informacji i formularze zapisów na stronie Fundacji DlaRodziny: www.dlarodziny.eu

Serdecznie zapraszamy! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem