Reklama

Po raz trzeci na cześć Ojca Świętego

Ks. Paweł Staniszewski
Edycja łowicka 39/2003

Już po raz trzeci cała Polska będzie obchodzić Dzień Papieski. Wypada przypomnieć, iż został on ustanowiony przed dwoma laty przez Konferencję Episkopatu Polski obradującą w czerwcu 2001 r. w Łowiczu. Zgodnie z uchwałą biskupów polskich, Dzień Papieski obchodzony ma być w niedzielę przed 16 października, co w tym roku przypadnie 12 października. W tym roku obchody Dnia Papieskiego przebiegać będą pod hasłem: „Jan Paweł II Apostoł Jedności”.

Również diecezja łowicka pragnie włączyć się w to ogólnopolskie dzieło, a szczególnie Łowicz - stolica diecezji. Koordynatorem Dnia Papieskiego jest ks. Wiesław Frelek.
Obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się dwa dni wcześniej, tj. w piątek 12 października, kiedy to w godzinach południowych w budynku Łowickiego Domu Kultury odbędzie się finał konkursu dla uczniów wszystkich łowickich szkół na temat: Najważniejsze chwile w życiu Jana Pawła II. Kilka dni wcześniej każda szkoła wyłoni na drodze eliminacji po trzech finalistów, którzy w piątek walczyć będą o zwycięstwo.
Drugi etap obchodów Dnia Papieskiego przebiegać będzie w sobotę 11 października. Tego dnia od godzin przedpołudniowych w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu na Korabce rozpoczną się finałowe przesłuchania Konkursu Poezji Religijnej dla uczniów szkół gimnazjalnych naszej diecezji. Udział w nim weźmie po 2 uczniów z każdego gimnazjum naszej diecezji. Można się spodziewać ponad 200 uczestników, bowiem na terenie naszej diecezji jest 116 gimnazjów. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych w łowickim kinie przewidywana jest projekcja najnowszego filmu o Ojcu Świętym pt. Przyjaciel Boga.
W niedzielę 12 października obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się o godz. 10.00 Mszą św. w kościele na Korabce. O godz. 14.00 z miejsca pamiętnej celebry - głazu upamiętniającego wizytę Jana Pawła II w Szkole Podstawowej nr 7 na osiedlu Bratkowice wyruszy bieg z metą przy bazylice katedralnej na Starym Rynku. Około godziny 15.30 przewidywane jest rozpoczęcie w katedrze uroczystego apelu poświęconego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który przedstawią uczniowie łowickich szkół.
Ok. godz. 17.00 w kościele parafialnym na Korabce będzie mieć miejsce ogłoszenie wyników konkursu recytatorskiego i wręczenie nagród dla zwycięzców. O godz. 18.00 rozpocznie się uroczysta Msza św., a po niej koncert laureatów konkursu. Tę końcową część obchodów Dnia Papieskiego swoją obecnością uświetni bp Józef Zawitkowski.
Dodajmy, iż tego dnia prowadzone będą zbiórki ofiar na fundusz stypendialny dla młodzieży gimnazjalnej - uzdolnionej, ale pochodzącej z ubogich rodzin. Obsługą tego funduszu zajmuje się Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jak podkreśla ks. Frelek, jest to budowanie „żywego pomnika Ojca Świętego” - są nim ci zdolni, młodzi ludzie, którzy dzięki stypendiom mają szansę rozwijania swoich talentów. Stypendia przyznawane są uczniom w II klasie gimnazjum i otrzymują je aż do ukończenia studiów - jest to zatem stypendium przypisane do osoby, a nie do szkoły. W naszej diecezji ze stypendiów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia korzysta czternaście osób.

Abp Gądecki: zależy nam na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym

2019-07-18 16:59

Niedziela, dg / Warszawa (KAI)

Zależy nam na dobru dzieci i młodzieży oraz na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym - powiedział abp Stanisław Gądecki w wywiadzie z tygodnikiem katolickim "Niedziela". Przewodniczący Episkopatu Polski porusza m.in. kwestie ataków na Kościół, dialogu ze środowiskami LGBT, lustracji oraz wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży.

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

Abp Gądecki przypomina „akty jawnej profanacji największych świętości”, które miały miejsce w ostatnich tygodniach w Polsce, wymieniając profanację jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej oraz akty bluźnierstwa podczas marszów i parady równości.

Wskazuje, że te inicjatywy walcząc o tolerancję, stają się „miejscem jawnej nietolerancji, obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii Eucharystii, oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych”. Wśród ataków na Kościół przewodniczący KEP wymienia również napaści na świątynie i ataki na księży. - I w tym momencie trzeba jasno powiedzieć: „Dość!” – stwierdza hierarcha.

Pytany o różnice w podejściu Kościoła do lustracji i zjawiska wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży, abp Gądecki rozróżnił najpierw „medialną nagonkę” na Kościół od dążenia do prawdy i zmagania się ze złem.

- Bardzo nam zależy na dojściu do prawdy i wewnętrznym oczyszczeniu Kościoła. Tak było przed dekadą, kiedy podejmowaliśmy konkretne działania umożliwiające przeprowadzenie lustracji w Kościele, tak jest i teraz. Trudno w naszym społeczeństwie znaleźć drugie takie środowisko, które podjęło aż tyle przedsięwzięć, inicjatyw i rozwiązań mających na celu rozliczenie przeszłości i prewencję na przyszłość. Zależy nam bowiem na naprawieniu krzywd wobec osób zranionych grzechem ludzi Kościoła. Zależy nam na dobru dzieci i młodzieży oraz na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym – powiedział poznański metropolita.

Zwraca uwagę, że problem wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży wykorzystywany jest do ataków na Kościół, mających na celu odebranie mu wiarygodności moralnej. Hierarcha przyczynę widzi w tym, że Kościół jest „ostatnim głosem w społeczeństwie, który nie idzie na kompromis ze współczesnymi prądami demoralizującymi, ale nie boi się mówić, że życie szczęśliwe to życie, w którym człowiek stawia sobie jasne wymagania. Siły libertyńskie chciałyby z pewnością ten głos uciszyć i wyeliminować”.

Abp Gądecki wskazuje, że gdy podnoszono kwestię lustracji, Kościół jako jedyne środowisko przeprowadził działania lustracyjne. „Podobnie jest dzisiaj. Wiele osób publicznie wypowiada się o pedofilii w Kościele, a jednocześnie nie interesuje się wcale krzywdą młodych ludzi, która dokonuje się w innych środowiskach” – stwierdził.

Hierarcha pytany o korelację między skłonnościami homoseksualnymi a pedofilią, odpowiada, że „wielu ludzi zaprzecza tego rodzaju zależności. Jednakże wyniki dotychczasowej kwerendy, której dokonaliśmy, mówią o pedofilii homoseksualnej w niemal 60 proc.”, dodając, że organizacje prorodzinne zajmujące się również tą kwestią wskazują na jeszcze wyraźniejszą zależność.

– Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Prawdą jest też to, że Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim, i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny. Także osoby przynależące do wspomnianych środowisk mają to prawo – powiedział przewodniczący KEP pytany o możliwość dialogu ze środowiskami LGBT. Zaznaczył również, że w głoszonej im ewangelii nie może zabraknąć prawdy o grzechu.

Abp Gądecki wyjaśnił m.in. również, że mimo zarzutów stawianych filmowi braci Sekielskich, wciąż uważa za słuszne wyrażone po jego premierze podziękowania: „Mam nadzieję, że wstrząs wywołany przez ten film przyczyni się do wewnętrznego oczyszczenia wspólnoty Kościoła. I w tym sensie ufam, że wyniknie z niego dobro”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: o patriotyzmie na barce

2019-07-19 13:27

Łukasz Gołaś SAC

Jak być patriotą we współczesnych czasach? To temat sierpniowej ewangelizacji na barce, która odbędzie się 14 sierpnia (środa) 2019 r. o godz. 19.00 na statku NIMFA pod Wawelem obok Mostu Grunwaldzkiego. Spotkanie poprowadzą uczestnicy Rejsu Niepodległości. Zapraszamy na niezwykły rejs Wisłą. Koszty związane z organizacją spotkania to 10 zł. Rejestracja na stronie www.pallotti.fm

Pallotti.fm
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem