Reklama

Wiadomości z diecezji


Edycja łowicka 39/2003

19 września w Muzeum w Łowiczu odbył si Wieczór Pieśni i Arii. Przed łowickimi melomanami wystąpili: Monika Kolasa-Hladikova (śpiew) i Arkadiusz Tokarski (fortepian). Artyści zaprezentowali utwory m.in. J. S. Bacha, G. F. Haendla, F. Chopina, J. Bramhsa i A. Dvoraka.

21 września, w 64. rocznicę najazdu Niemiec hitlerowskich na Polskę oraz 64. rocznicę zdradzieckiego napadu na Polskę wojsk sowieckich, dokonujących czwartego rozbioru Polski, w kościele parafialnym św. Jakuba w Głownie odprawiona została uroczysta Msza św. Mszę - w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej oraz pozostałych formacji zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego - odprawił ks. prał. Jerzy Kowalczyk. Organizatorem uroczystości rocznicowych był Zarząd Koła Terenowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Głownie oraz Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec im. Kornela Makuszyńskiego w Głownie. W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe.

19 września odbyła się akademia szkolna Kazachstan i Sybir - więzienie narodów. Akademię przeprowadzono w I LO im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu, pod zaproszeniem podpisali się: Ryszard Piskun - prezes Koła Sybiraków w Łowiczu oraz Krzysztof Jan Kaliński - nauczyciel historii i przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu. W programie akademii po powitaniu znalazły się wspomnienia i modlitwa ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego, część artystyczna i wystąpienia okolicznościowe.

Uroczyste odsłonięcie tablicy, poświęconej Stefanowi Starzyńskiemu, nastąpiło 27 września na ulicy Zduńskiej w Łowiczu. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był Krzysztof Jan Kaliński.

Inauguracja roku akademickiego 2003/2004 w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Skierniewicach nastąpiła 4 października. O godz. 9.30 odprawiona została Msza św. w kościele św. Jakuba, natomiast uroczystości inauguracyjne odbyły się w sali kinoteatru Polonez. W programie inauguracji znalazło się m.in. przemówienie rektor WSE-H prof. dr hab. Józefiny Hrynkiewicz, wystąpienia zaproszonych gości i immatrykulacja studentów. Wykład inauguracyjny wygłosił minister ds. europejskich w rządzie premiera J. Buzka, dr. Jacek Saryusz-Wolski. Wykład zatytułowany był: Polska w Unii Europejskiej: jakie członkostwo, w jakiej Unii.

Reklama

USA: batalia o tożsamość szkół katolickich

2019-07-21 20:22

vaticannews / Indianapolis (KAI)

Osoba żyjąca w homoseksualnym związku nie może być częścią kadry mającej formować młodzież w katolickich szkołach. Zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z nauką Kościoła o małżeństwie, godzi w katolicką tożsamość. Stanowisko to wyraziła archidiecezja Indianapolis w Stanach Zjednoczonych, na której czele stoi abp Charles C. Thompson.

ontrastwerkstatt/fotolia.com

Działania ordynariusza archidiecezji spotkały się z krytyką również w środowiskach katolickich. Jak podają ostatnie statystyki Centrum Badawczego Pew, ponad 60 proc. osób uważających się za katolików, popiera tzw. małżeństwa jednopłciowe. „Prawda nie jest determinowana opinią większości” – powiedział abp Thompson. „Kościół od 2 tys. lat naucza, że małżeństwo z natury jest zaplanowane przez Boga jako związek jednej kobiety i jednego mężczyzny” – dodał hierarcha.

Medialnego impetu nabrała natomiast sprawa Laytona Payne-Elliotta, który po 13 latach pracy został zwolniony z katedralnego liceum. Pozwał on archidiecezję za dyskryminację i ingerencję w kontrakt nauczycielski. Z kolei jego partner, z którym wziął cywilny ślub, wbrew woli biskupa, zachował posadę nauczyciela w innej katolickiej szkole. Prowadzona przez jezuitów Brebeuf Preparatory School, według abp Thompsona, utraciła tym samym swój katolicki status. Władze szkoły uważają jednak taki stan rzeczy za nieuprawniony i zerwały formalną współpracę z archidiecezją.

Archidiecezja Indianapolis od dwóch lat wymaga, aby w kontraktach nauczycielskich znajdował się zapis, że osoby podejmujące pracę w placówce katolickiej są zobowiązane do zachowywania nauczania Kościoła. Na terenie archidiecezji jest prawie 70 szkół, w których w zakończonym niedawno roku szkolnym uczyło się 23 tys. uczniów. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stwierdził, że organizacje religijne dla swoich nauczycieli, doradców zawodowych i innych pracowników, mają prawo definiować jakie postępowanie jest nieakaceptowalne i przeciwne temu, co mówi ich religia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk

2019-07-22 20:36

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Papież Franciszek mianował nowego członka Papieskiej Akademii Nauk. Został nim urodzony w Rumunii niemiecki naukowiec Stefan Walter Hell, laureat Nagrody Nobla.

Krzysztof Hawro

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk doktoryzował się z fizyki na uniwersytecie w Heidelbergu. Następnie pracował w Turku w Finlandii oraz w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii. Od 2002 r. jest dyrektorem Instytutu Maxa Plancka w Getyndze, a od 2017 także w Heidelbergu. W 2014 r. wraz z dwoma innymi uczonymi otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rozwój mikroskopii fluorescencyjnej.

Stefan Walter Hell ma 57 lat, jest żonaty i ma czworo dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem