Reklama

Mała Akademia Wakacyjna

Katarzyna Białkowska
Edycja łowicka 39/2003

Pośród wielu ciekawych wakacyjnych inicjatyw, które zaistniały w wielu parafiach diecezji łowickiej, wyróżnia się z pewnością prowadzona już od lat przez o. Jerzego Chrzanowskiego Mała Akademia Wakacyjna. Jest to „wakacyjny wariant” stałej inicjatywy duszpasterskiej, skierowanej do dzieci i młodzieży z parafii św. Pawła od Krzyża i z innych parafii w Rawie Mazowieckiej. Oddajmy zresztą głos samym dzieciom, najlepiej zorientowanym i zaprzyjaźnionym z „kochanym Ojcem Jerzym”.

W pisanej przez Karolinę Klimek Kronice czytamy pod datą 1 lipca 2003 r.: „Dzisiaj jest pierwszy dzień naszych spotkań pn. Mała Akademia Wakacyjna. W tym roku naszym mottem jest «Odpoczniesz w każdej chwili w Ogrodzie Maryi». Pierwszy dzień jak zwykle zaczęliśmy modlitwą i spisywaniem listy dzieci. Gdy zostały ukończone sprawy organizacyjne, poszliśmy z Ojcem do nowej otworzonej sali sportowej. Bardzo podobała nam się ta sala, ponieważ można tam grać w ping-ponga, i oczywiście graliśmy. Potem poszliśmy do naszej «Cukierenki» na mały poczęstunek. Kiedy jedliśmy, przyszła p. Anna Piotrowska. Pani dała nam kartki, na których musieliśmy napisać wizytówkę dla naszego sąsiada. Następnie przedstawialiśmy się razem z małpką. Potem losowaliśmy guziki i poprzez rozmowę musieliśmy odnaleźć swoją parę. Pani dobrała nas w grupy i bawiliśmy się w dyrygenta. Gdy skończyliśmy tę zabawę, pani czytała zagadki, a my w grupach odpowiadaliśmy na nie. W tym czasie przyszedł Głos Rawy z kamerą. Po zabawie pożegnaliśmy się z panią i kto chciał, został, aby pograć w ping-ponga, posprzątać”.
I tak codziennie: kilka porannych i południowych godzin wypełnionych starannie zaplanowanymi zabawami, dającymi możliwość ciekawie spędzonego czasu, odpoczynku, ale także impuls do rozwoju. Mała Akademia Wakacyjna to inicjatywa, która pojawiła się 5 lat temu w odpowiedzi na letnią nudę i skromne zasoby finansowe wielu rodziców, niezdolnych wysłać swoje dzieci na kosztowne wakacje poza miejscem zamieszkania.
W tym roku w zajęciach organizowanych przez Akademię udział wzięło ponad 50 dzieci, w różnym wieku, od przedszkola po gimnazjum. Większość nie opuściła ani jednego dnia zajęć! O. Jerzemu pomagało aż 12 nauczycielek z rawskich szkół i jedna z mam. Każdy z wychowawców przygotowywał zajęcia o innej specyfice. Dzieci bawiły się i rozwijały w dwóch grupach, młodszej i starszej. Tylko na niektóre zajęcia obie grupy się łączyły i zawsze miało to głęboki sens, na przykład uczyło opiekowania się młodszymi, choćby w „ogródku katechetycznym”. Szybko wytworzyło się między dziećmi silne poczucie wspólnoty, nawet wbrew różnicom wieku.
Rokrocznie Mała Akademia Wakacyjna przebiega pod innym hasłem. Tym razem było ono związane z Rokiem Różańca św. Dzieci „odpoczywały w Ogrodzie Maryi”, co przekładało się na udział w różnorodnych zajęciach, zwanych tutaj ogródkami. Były więc ogródki: plastyczny, rytmiczny, katechetyczny, ogródek Małych Form Teatralnych, ogródek gier i zabaw, literacki ogródek sportowy oraz szkoła śpiewu.
Obok zajęć w ogródkach, odbywających się na terenie przyklasztornym Ojców Pasjonistów, udało się tanim kosztem zorganizować kilka ciekawych wycieczek. Dzieci odwiedziły rawskie Muzeum, basztę na Zamku Książąt Mazowieckich i Bibliotekę Miejską. „Placówki przyjmują nas gratisowo” - podkreśla o. Chrzanowski. Jest to informacja nie bez znaczenia, bo choć trudno w to uwierzyć, to cała Mała Akademia Wakacyjna, łącznie z zajęciami i codziennym poczęstunkiem dla co najmniej 30 dzieci kosztowała organizatorów tylko... 600, najwyżej 700 zł!
„W tym roku dzieci wpłacały symboliczną złotówkę na tydzień, aby czuły się bardziej u siebie - opowiada o. Jerzy. - Oczywiście płaciły tylko te dzieci, które mogły. Karolina, która jest skarbnikiem od kilku lat, od niektórych dzieci nie brała pieniędzy. Zawsze powtarzam, że najważniejsze jest, żeby ludzie coś chcieli zrobić razem, wtedy wszystko jest możliwe! To świadczy o tym, jak wyzwala się dobro w człowieku”. Od dwóch lat Małą Akademię Wakacyjną sponsoruje także Janusz Wróbel, który zawsze daje ofiarę ze słowami: „Dla dzieci, na spotkania wakacyjne”. „Marzę, aby przynajmniej raz w miesiącu wyjechać autokarem do Warszawy, do teatru, ale na to potrzeba 1000 zł. Więc nas nie stać. Dobrze, że wyjeżdżamy w ciągu roku szkolnego, mniejszymi grupami, ze szkoły albo z Dziecięcą Radą Pedagogiczną. Może kiedyś uda się wyjechać z Małą Akademią Wakacyjną - to marzenie na przyszłość” - zwierza się o. Jerzy.
A w nowym roku szkolnym znowu ruszają zajęcia dla dzieci i młodzieży przy parafii św. Pawła od Krzyża w Rawie Mazowieckiej. „Mam pewne pomysły - przyznaje o. Jerzy Chrzanowski. - Mała Akademia Wakacyjna jest takim zaczynem do pracy na cały rok. Można śmiało powiedzieć, że my w duszpasterstwie dziecięcym zaczynamy sezon od wakacji!”.

Reklama

Pielgrzymka Kobiet do sanktuarium Królowej Rodzin w Rajgrodzie

2019-07-17 12:42

rr / Rajgród (KAI)

W najbliższą sobotę w sanktuarium Królowej Rodzin w Rajgrodzie odbędzie się Diecezjalne Spotkanie Kobiet. Do udziału w tym wyjątkowym dniu zaproszone są matki i żony, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny Rajgrodzkiej Pani – Królowej Rodzin, która jest wzorem zawierzenia, ufności i wierności Bogu.

Krzysztof Świertok

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura poprzedzi konferencja „Kościół wobec gender”, którą wygłosi ks. dr Paweł Tarasiewicz – wykładowca WSD w Ełku, oraz modlitwa różańcowa. Zakończeniem spotkania będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej po ścieżkach Kalwarii Rajgrodzkiej.

Sanktuarium Pani Rajgrodzkiej – Królowej Rodzin, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej, jest szczególnym miejscem Jej kultu, a parafia od początku zaistnienia nosi tytuł Narodzenia NMP. W 1999 roku, Papież Jan Paweł II, 8 czerwca podczas Mszy św. w Ełku, pobłogosławił korony i w jubileuszowym 2000 roku wizerunek Matki Bożej Rajgrodzkiej Królowej Rodzin został przyozdobiony koronami papieskimi. Obok kościoła na obszarze 2 ha powstała kalwaria z kamienia. Świątynia cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród pielgrzymów.

Rajgród jest położony na Szlaku Papieskim „Tajemnice Światła”, nad malowniczym jeziorem Rajgrodzkim, nad którym kilkakrotnie spędzał wakacje ks. Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II. W roku bieżącym rajgrodzka parafia obchodzi 500 lecie istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Raport ONZ wskazuje na ciągły wzrost liczby głodujących na świecie

2019-07-17 19:37

(KAI/VaticanNews) / Rzym

Najnowszy raport ONZ na temat bezpieczeństwa żywnościowego wskazuje, że 820 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu niedożywienia. Podkreślono, że choć wspólnota międzynarodowa stawia sobie ambitne cele, zakładając, że do roku 2030 plaga głodu całkowicie zniknie, to jednak statystyki pokazują, że tendencja jest wręcz odwrotna. Od trzech lat ludzi niedożywionych stale przybywa.

billycm/pixabay.com

Ofiarą głodu najczęściej padają dzieci. Co siódme rodzi się ze zbyt niską wagą. Wśród dzieci do 5. roku życia niemal 150 mln cierpi na chroniczne niedożywienie, a 50 mln – na ostry stan niedożywienia. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ks. Fernando Chica Arellano podkreśla, że dane te wskazują na poważne zaniedbania wspólnoty międzynarodowej. Liczby te, a przede wszystkim ludzie, którzy kryją się za nimi, muszą nas skłonić do działania – dodał kapłan.

"Ten raport mówi nam, że ludzkość nie spełniła swych obowiązków względem naszych najuboższych braci. Głód nadal rośnie. W tym kontekście widzimy, jak trudnym wyzwaniem jest realizacja jednego z celów zrównoważonego rozwoju, który zakłada likwidację głodu do 2030 r. Trzeba robić w tym celu dużo więcej" – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Arellano. Zwrócił uwagę na bardzo niepokojące dane: 513 mln głodnych w Azji, 256 mln w Afryce, 42 mln w Ameryce Łacińskiej.

"Ale raport pokazuje nie tylko okrucieństwo głodu. Wskazuje też inny aspekt problemu: otyłość. Otyłych jest 13 proc. dorosłych, 672 mln osób. A zatem problemem jest nie tylko niedożywienie, ale również złe odżywianie. Wspólnota międzynarodowa musi robić więcej. Brak jednak woli politycznej, aby zlikwidować przyczyny głodu, które zależą od człowieka: konflikty, kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne. To są trzy główne czynniki, które powodują tę klęskę" – oświadczył stały obserwator watykański przy FAO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem