Reklama

Serwis

Ks. Krzysztof Żero
Edycja podlaska 39/2003

8-9 września w Zakopanem odbyło się II Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Diecezję drohiczyńską reprezentował ks. dr Zbigniew Rycak - dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej w Drohiczynie.

10 września, w ramach podziękowania za 25-lecie pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, 55 pielgrzymów z Ciechanowca i okolic uczestniczyło na Placu Świętego Piotra w Rzymie w audiencji ogólnej z Ojcem Świętym. Z tej okazji burmistrz Ciechanowca, Stanisław Łapiak oraz księża proboszczowie ks. prał. Kazimierz Siekierko i ks. Zbigniew Jaroszewski wręczyli Ojcu Świętemu Honorowe Obywatelstwo Miasta Ciechanowiec, przekazali klucz z herbem Ciechanowca oraz tekst uchwały Rady Miasta wyryty na srebrnej płytce. Kapłani poprosili o błogosławieństwo dla mieszkańców i parafian oraz przypomnieli, iż wszyscy pamiętają uroczystość zakończenia Nawiedzenia Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Ciechanowcu, której przewodniczył obecny Ojciec Święty. Jan Paweł II odpowiedział na to: „Pamiętam to miasto”.

12 września w Kosowie Lackim, z udziałem władz oświatowych, wojewódzkich i samorządowych, odbyła się uroczystość otwarcia nowego gimnazjum. Mszy św. przewodniczył, słowo pasterskie do zebranych skierował i pobłogosławienia placówki szkolnej dokonał bp Antoni Dydycz.

14 września, podczas Diecezjalnego Spotkania Młodzieży na Kalwarii Podlaskiej w Serpelicach, rozpoczęła się peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji drohiczyńskiej. W programie znalazło się m.in.: zawiązanie wspólnoty przed kościołem parafialnym, powitanie Obrazu Jezusa Miłosiernego przez ks. inf. Eugeniusza Borowskiego, Droga Krzyżowa, podczas której Obraz był niesiony przez młodzież z poszczególnych dekanatów, stowarzyszeń i ruchów katolickich oraz Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza z obrzędem rozdania różańców młodzieży. Po błogosławieństwie końcowym czterech kapłanów dokonało pobłogosławienia zebranych Obrazem Chrystusa Miłosiernego. Po uroczystościach w Serpelicach, które były transmitowane przez telewizję TRWAM, Radio Maryja i Radio Podlasie, Obraz Chrystusa Miłosiernego został przewieziony do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, skąd rozpoczęła się peregrynacja po wszystkich parafiach naszej diecezji.

15 września w Repkach (par. Szkopy) podczas uroczystości otwarcia gimnazjum bp Antoni Dydycz przewodniczył Mszy św. i poświęcił nową szkołę.

15-18 września bp Antoni Dydycz przewodniczył ćwiczeniom duchowym podczas kolejnej tury rekolekcji kapłańskich w Grodnie na Białorusi.

16 września 7 alumnów I roku rozpoczęło zajęcia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Kurs wstępny będzie trwał przez tydzień - do przyjazdu pozostałych alumnów (23 września). Sześciu studentów pochodzi z naszej diecezji: Krzysztof Cieszyński i Marek Sobisz - z par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, Karol Grabowski z par. Liw, Daniel Obzejta z par. Platerów, Mariusz Szymanik z par. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim oraz Mariusz Woltański z par. Łochów. Siódmy kleryk jest obrządku greckokatolickiego z Ukrainy.

17 września, z inicjatywy ks. Romana Kowerdzieja - dyrektora Wydziału ds. Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, w Diecezjalnym Ośrodku Młodzieżowym w Czartajewie odbyło się spotkanie diecezjalnych duszpasterzy ruchów i stowarzyszeń katolickich, rejonowych duszpasterzy młodzieży oraz sióstr zakonnych ze wszystkich zgromadzeń z terenu naszej diecezji pracujących w duszpasterstwie młodzieżowym. Spotkanie poświęcone było opracowaniu programu duszpasterstwa młodzieży w diecezji drohiczyńskiej w bieżącym roku szkolnym łącznie z wakacjami 2004 r.

18 września w Węgrowie odbyło się spotkanie dekanalnych Zelatorek Kółek Różańcowych z naszej diecezji. Zostało ono poświęcone opracowaniu programu zbliżającego się Kongresu Maryjnego, który odbędzie się w dniach 10-11 października br. w Ostrożanach. Spotkaniu przewodniczył ks. Roman Kowerdziej - diecezjalny duszpasterz wspólnot maryjnych.

Żywy Bóg na Dworcu Głównym

2019-11-13 11:47

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 46/2019, str. 1

Delikatna, szklana monstrancja z wizerunkiem Maryi tulącej i całującej Syna – w otwartych ramionach Matki kustodium z białą Hostią: Jezus eucharystyczny – to będzie centrum kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu, której otwarcie zaplanowano na koniec roku

Archiwum
Projekt kaplicy na wrocławskim Dworcu Głównym

Kaplica zostanie wpisana do prowadzonej przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” modlitwy o pokój na świecie.

Autorem projektu kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest biuro projektowe inż. Andrzeja Gacka. Monstrancję wymyślił i wykona gdański artysta Mariusz Drapikowski – znany na całym świecie autor „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Dworcowa kaplica funkcjonowała do stycznia 2010 r., wtedy odprawiono w niej ostatnią Mszę św. Po rewitalizacji dworca, w miejscu po niej urządzono komisariat policji. Starania o powrót kaplicy na dworzec trwały od 2012 r. Ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie i duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej, od siedmiu lat, krok po kroku, nie ustaje w zbudowaniu na dworcu miejsca modlitwy – dla kolejarzy i podróżnych. Dzięki porozumieniu zawartemu w 2016 r. między PKP SA a Kurią Metropolitalną Wrocławską prace na dworcu wreszcie mogły się rozpocząć. – Pomysł jest prosty: wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w nowej kaplicy i konfesjonał z dyżurującymi kapłanami – mówi ks. Jan Kleszcz.

Prace w miejscu przeznaczonym na kaplicę już trwają, a w pozyskiwanie środków na realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób. Aktywnie kwestują młodzi z brochowskiej parafii pod opieką ks. Arkadiusza Krzeszowca.

Chętni do włączenia się w budowę kaplicy mogą kupić cegiełki albo dokonywać wpłat na konto. Inicjatywa jest tak ważna, że warto mieć w niej swój udział, nawet, gdybyśmy swoją wpłatą przyczynili się do sfinansowania choćby kawałka podłogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wolontariusze SKC z wizytą u „duchaków”

2019-11-22 16:23

ks. Wojciech Kania

Z racji na obchodzony III Światowy Dzień Ubogich wolontariusze Caritas wraz ze swoimi opiekunami odbyli wizytę studyjną w Towarzystwie Ducha Świętego pod wezwaniem Świętego Krzyża w Dąbrowie koło Krakowa. Uczestniczyli tam w spotkaniu i rozmowach z „duchakami” pod hasłem: „Posługa ubogim w duchu bł. Gwidona z Montepellier”.

Caritas DS

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa. Uczestnicy mieli możliwość usłyszenia o życiu i działalności bł. Gwidona oraz wysłuchać opowieści ks. Łukasza o losach zakonu „duchaków” kiedyś oraz współcześnie. Po spotkaniu w kaplicy i wspólnej modlitwie wolontariusze oraz ich opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek. Z wielkim zainteresowaniem słuchali o codziennym życiu ojców, natomiast ojcowie z zainteresowaniem wysłuchali o przedsięwzięciach Szkolnych Kół Caritas oraz dzieł prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Błogosławiony Gwidon odznaczał się wielką pobożnością oraz wrażliwością na cierpienia bliźnich. Gdy otrzymał od rodziców majątek, na przedmieściu rodzinnego miasta Montpellier wybudował szpital. Gromadził w nim porzucone dzieci, ubogich, chorych, którym osobiście posługiwał. Przykład Gwidona, przenikniętego duchem ewangelicznej miłości, pociągnął innych. Tak powstał szpitalniczy Zakon Ducha Świętego, jego gałąź męska i żeńska, oddany służbie chorym, ubogim i dzieciom. Założyciel oddał swe dzieło pod szczególny patronat Ducha Świętego. Polska prowincja braci istniała do 1783 roku, kiedy uległa kasacie. Ostatni polski duchak zmarł w 1820 roku w Krakowie. Towarzystwo Ducha Świętego zostało ponownie powołane w 2003 r. na podstawie dekretu metropolity gdańskiego. W 2010 roku do postulatu wstąpiło 7 braci. Obecnie wraz z neoprezbiterami w TDŚ jest kilku kapłanów. Oprócz nich wspólnotę tworzą klerycy i nowicjusze. Razem 13 członków. Ich charyzmat to niesienie pomocy najbardziej potrzebującym.

Zobacz zdjęcia: Wizyta studyjna u duchaczy
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem