Reklama

Edukacja

Abp Gądecki poświęcił windę dla niepełnosprawnych dzieci

- Nie jest to jedna z wielu szkół, ale szkoła, w której pielęgnowana jest podstawowa prawda o godności człowieka. Trwa Rok Miłosierdzia, papież często apeluje o czyny miłosierdzia. Ta szkoła jest obrazem miłosierdzia - powiedział abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości poświęcenia windy dla niepełnosprawnych dzieci w Niepublicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum „Zawsze Razem” w Poznaniu. Pieniądze na ten cel przekazali m.in. papież Franciszek i archidiecezja poznańska.

[ TEMATY ]

szkoła

Artur Stelmasiak

Pracownicy szkoły i członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Zawsze Razem” o windę ułatwiającą przemieszczanie się dzieciom i małym pacjentom między parterem a pierwszym piętrem starali się od 2005 r., kiedy zaczęli wynajmować budynek na os. Jana III Sobieskiego w Poznaniu, należący do Szpitala Klinicznego im. Krysiewicza.

- Ten dzień jest szczególny. Możemy powiedzieć, że spełniły się nasze marzenia. Przez całe lata staraliśmy się, by zapewnić dzieciom bezpieczne, wygodne warunki dotarcia na zajęcia - mówiła podczas uroczystości Maria Warda, dyrektor szkoły. Przyznała, że był to dla pracowników szkoły, członków stowarzyszenia i samych uczniów ogromny wysiłek, bo wszyscy zbierali pieniądze. Dzięki ofiarności i wrażliwości wielu ludzi udało się zbudować windę. Na zewnątrz placówki został dobudowany specjalny szyb, dostosowany do potrzeb podopiecznych placówki.

Reklama

Metropolita poznański podkreślił, że ośrodek ten umożliwia rozwój młodego człowieka i przynosi ulgę w cierpieniu rodziców, którzy mogą załatwić różne sprawy, podczas gdy dziecko pozostaje tutaj pod dobrą opieką. - Trzeba docenić wrażliwość pracujących w tej szkole osób. Tym bardziej dziś, gdy obrona godności człowieka jest trudniejsza niż kiedyś, bo priorytetem są względy ekonomiczne. Człowiek jest wart o tyle, o ile może coś wnieść w życie społeczne, dlatego tym trudniej o szacunek dla ludzkiego życia - zauważył przewodniczący KEP.

Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały fragmenty widowiska „Dom słońca”, przygotowanego podczas warsztatów teatralnych w ramach projektu „Otwarty świat” zrealizowanego przez Fundację „Apja”. Reżyserem spektaklu był Janusz Andrzejewski, aktor Teatru Nowego w Poznaniu.

W uroczystości wzięli także udział: ks. kan. Henryk Ogrodnik, proboszcz pobliskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego, Dariusz Wechta, generalny wykonawca inwestycji, Tomasz Markiewicz, regionalny dyrektor Lasów Państwowych, Hanna Rajcic-Mergler, wielkopolska kurator oświaty, Jacek Profaska, dyrektor Specjalistycznego Zespołu Opieki nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Obecny był również najmłodszy ofiarodawca - 7-letni Franek. Chłopiec rok temu przyniósł do szkoły pieniądze z własnej skarbonki na windę dla dzieci uczących się w tej placówce.

Reklama

W szkole Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Zawsze Razem” na os. Jana III Sobieskiego w Poznaniu uczy się 39 uczniów z niepełnosprawnością ruchową i o różnym stopniu upośledzenia intelektualnego, z Poznania i z okolicznych gmin. Większość z nich porusza się na wózkach inwalidzkich, które kilka razy dziennie, po wąskich schodach, wnosili dotąd na piętro trzej panowie, pracownicy placówki. Sale lekcyjne i sale przeznaczone na rehabilitację znajdują się na wyższej kondygnacji. Równolegle z nauką szkolną dzieci objęte są bowiem kompleksową rehabilitacją w mieszczącym się w tym samym budynku Ośrodku Leczniczo-Rehabilitacyjnym „Zawsze Razem”.

Z nowoczesnego sprzętu do rehabilitacji ruchowej i fizykoterapii korzystają nie tylko uczniowie, ale i 150 niepełnosprawnych dzieci. Wśród nich są też niemowlęta zagrożone niepełnosprawnością.

Dyrekcja szkoły i członkowie stowarzyszenia sprawę budowy windy nagłośnili w mediach. Jeden z programów telewizyjnych poświęconych temu problemowi obejrzał abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski i przedstawił sytuację papieżowi Franciszkowi, a ten polecił przekazać na rzecz stowarzyszenia 20 tys. zł.

Archidiecezja poznańska dodała do tej kwoty 30 tys. zł. Wsparcia udzieliły też Lasy Państwowe. Po geście papieża tysiące anonimowych darczyńców również wsparło budowę windy dla dzieci.

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum „Zawsze Razem” to placówki niepubliczne, nie pobierają czesnego od wychowanków, utrzymują się z dotacji na wychowanie, opiekę i kształcenie.

2016-01-15 17:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ile waży uczniowski tornister?

Odpowiedź na zadane w tytule pytanie brzmi: najczęściej za dużo.

Na przestrzeni lat w szkołach zmieniały się programy, podręczniki i listy lektur. Nie zmienił się natomiast nadmierny ciężar zeszytów, książek i pomocy szkolnych dźwiganych przez uczniów w plecakach, teczkach i torbach. Problem, który znany był za czasów dziadków, potem rodziców, dotyczy również kolejnego pokolenia dzieci i młodzieży. Kilka lat temu minister edukacji narodowej zainaugurował w jednej z warszawskich szkół akcję edukacyjną Ogólnopolski Dzień Tornistra, której celem jest zwrócenie uwagi na ciężar plecaków noszonych przez uczniów do i ze szkoły. Nie skończyło się na akcji – zostały wydane rozporządzenia obligujące dyrekcje do zapewnienia uczniom w szkole miejsca na pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych, np. szafek lub półek do indywidualnego użytku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #68

2021-09-26 07:39

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #68

Tym, co najbardziej niszczy życie każdej wspólnoty, jest pycha. Ona sprawia, że koncentrujemy się na sobie, na tym, co nasze, i tylko w naszym sposobie działania i myślenia widzimy dobro. A jak na to wszystko patrzy Pan Jezus? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXIV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję