Reklama

Wakacyjny odpoczynek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć do wakacji jeszcze dwa miesiące warto pomyśleć o wypoczynku naszych dzieci. Z pomocą przychodzą nam organizacje i ruchy kościelne, które za przystępną cenę organizują atrakcyjne turnusy zarówno nad morzem, jak i w górach.

Caritas Diecezji Sosnowieckiej przygotowuje wakacyjne kolonie dla około 1000 dzieci. "Jesteśmy w stanie zorganizować około 10 turnusów nad morzem i w górach. Będą to takie miejscowości jak: Sarwinowo, Zalesie, Szczawa, Zakopane" - powiedział Niedzieli ks. Stefan Wyporski. Zapisy przyjmowane będą do końca maja w siedzibie Caritas w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Cena dwutygodniowego wypoczynku waha się od 550 zł do 750 zł nad morzem. Dla rodzin, które udokumentują swoją trudną sytuację ekonomiczną, Caritas przewiduje dopłatę do kosztów wyjazdu.

Duszpasterstwo Ruchu Dzieci Maryi już po raz dziewiąty organizuje wakacyjny wypoczynek w czasie, którego realizuje program formacyjny.

"Z tej formy wypoczynku mogą skorzystać dzieci ze szkoły podstawowej, które pragną odczuć bliskość Boga w drugim człowieku i przyrodzie oraz przyjąć za wzór Niepokalaną Maryję" - powiedziała Niedzieli s. Milena Widlińska, od lat zajmująca się Dziećmi Maryi. Co roku w okresie wakacji Ruch organizuje dla swych podopiecznych kilkunastodniowe rekolekcje, odbywające się w atrakcyjnych miejscowościach górskich i nadmorskich. W 1992 r. uczestniczyło w nich ok. 60 dzieci, w roku 1993 było ich już 160. Rok 1994 przyniósł kolejny wzrost liczby uczestników, w rekolekcjach wzięło wtedy udział 300 dzieci, a w roku 1995 było ich już ok. 450. W roku 1998 na wakacyjny wypoczynek z Bogiem wyjechało ok. 800 dzieci, a w roku 1999 z tej formy wypoczynku skorzystało już 900 dzieci. Podobnie było w 2000 roku. "W tym roku duszpasterstwo przygotowało około 800 miejsc i proponuje 10 turnusów - 4 nad morzem i 6 w górach". Wolne miejsca pozostały już tylko na II turnus do Wisełki, do Gdańska i na Słowację. Zaliczki w kwocie 200 zł wraz z kartą uczestnictwa są przyjmowane w Kurii Diecezjalnej w Wydziale Duszpasterstwa Młodzieży. Zgłoszenia przyjmuje również s. Milena Widlińska pod telefonem (0-32) 265-17-50 lub 0604 80-87-09 oraz Anna Kondracik - tel. (0-32) 299-15-05. Za poszczególne turnusy odpowiedzialni są kapłani, siostry zakonne, katechetki, klerycy oraz odpowiednio wyszkoleni animatorzy Ruchu Dzieci Maryi.

Na wakacyjne rekolekcje pragnie również zaprosić duszpasterstwo Ruchu Światło-Życie. "Wakacyjna oaza jest formą rekolekcji odnowy życia chrześcijańskiego i budowania żywego Kościoła. Program oazy przewiduje także pewną część czasu na wycieczki, wypoczynek i rozrywkę, zasadniczym celem jednak jest pogłębienie życia wewnętrznego i formacji biblijno-liturgicznej. Bardzo prosimy o należyte przygotowanie się, aby przyjechać na oazę z właściwym nastawieniem i ekwipunkiem" - mówi ks. Janusz Bochenek, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie.

Poszczególne oazy odbędą się w następującym czasie: I turnus 27 czerwca - 13 lipca 2001 r., II turnus 14-30 lipca 2001 r., III turnus - 1-17 sierpnia 2001 r. w ośrodkach w Krakowie, Rabie Niżnej, Skrzypnym, Przyłękowie, Wojakowej, Ryczowie, Koninie. Koszty powinny zamknąć się w kwocie 400 zł. Ale dojazd do ośrodka i powrót do domu pokrywają uczestnicy z własnych pieniędzy. Sami także muszą płacić za przejazdy pociągiem, autobusem, bilety wstępu do Parków Narodowych, skansenów itp. Z reguły te wydatki nie przekraczają 35-40 zł.

Ze względu na realizowany w oazach program wychowawczy należy przestrzegać granic wieku. Po I klasie gimnazjum wysyłamy zarówno dziewczęta, jak i chłopców na 0 stopień ONŻ - podstawowy, po skończonej II kl. gimnazjum na I stopień ONŻ. Po skończonej klasie I szkoły średniej i po przeżyciu I stopnia ONŻ wysyłamy na II stopień ONŻ. Po przeżyciu II stopnia ONŻ i po kl. II szkoły średniej wysyłamy na III stopień ONŻ.

Organizatorzy nie zalecają wysyłać dzieci z klasy III szkoły podstawowej i młodszych, którzy nie są w stanie podołać wymaganiom rekolekcyjnym. Koniecznie trzeba też upewnić się, czy dziecko wytrwa 2 tygodnie poza domem. Na I stopień zapisujemy po klasie IV szkoły podstawowej, na II stopień zapisujemy po V klasie, na III stopień zapisujemy po klasie VI. Po III stopniu, w ciągu klasy I gimnazjum zapisujemy na stopień podstawowy (0 stopnia ONŻ) dla młodzieży. Na rekolekcje można się zapisać przekazując księdzu opiekunowi dokładnie wypełnioną kartę rekolekcyjną i zaliczkę w wysokości 250 zł.

Każdy wyjeżdżający na rekolekcje powinien zabrać ze sobą Pismo Święte. Potrzebny będzie także śpiwór, poduszka, okrycie przeciwdeszczowe, ciepły sweter, kurtka, dres, obuwie do chodzenia po górach, odświętny strój do kościoła. Chłopcy powinni zabrać ze sobą alby. Przydadzą się przybory toaletowe, latarkę, śpiewniki, materiały na pogodne wieczory. Konieczna jest także świeca.

"W czasie rekolekcji staramy się bardziej poznać siebie, dostrzegać dobroć i miłość Boga, zatrzymać się i głębiej zastanowić nad ważnymi sprawami, nad którymi na co dzień nie medytujemy, dlatego staramy się odsunąć od zalewu codziennych informacji", charakteryzuje wyjazd ks. Janusz Bochenek.

Bliższe informacje można uzyskać pod numerem tel./fax 294-93-75, 0602 11-03-62 lub osobiście udając się na ul. Kościelną 1 w Sosnowcu, Dom Katolicki I piętro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: Posyłam was, byście byli błogosławieństwem dla ludzi

2026-06-23 10:49

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Łukasz Głowacki

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

- Posyłam was dzisiaj w imieniu Jezusa. Posyłam was, byście mieli Jego logikę. Byście mieli logikę Ewangelii. Byście szukali wszędzie dobra. Tak jak Jezus. Dobra w drugim człowieku – mówił kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. posłania sprawowanej w archikatedrze łódzkiej. W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej.

Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski a wraz z nim modlili się biskupi pomocniczy: bp Piotr Kleszcz OFMConv. i bp Zbigniew Wołkowicz. W liturgii uczestniczyli także kapłani, którzy odebrali nominacje do nowych zadań duszpasterskich.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję