Reklama

Słowo Redaktora Naczelnego

Głos wołającego na pustyni?

Ks. Ireneusz Skubiś
Niedziela w Chicago 41/2003

Ojciec Święty wielokrotnie do nas przemawia, przy różnych okazjach: w czasie modlitwy na Anioł Pański, na audiencjach środowych itp. Widzimy, jak entuzjastycznie przyjmują jego słowa polscy pielgrzymi. Ale tak naprawdę - czy wnikamy w głęboką treść tych słów i czy staramy się realizować je w życiu?
Przemówienia Ojca Świętego i jego działalność to przede wszystkim ogromna praca wychowawcza. Widzi on drugiego człowieka w całej jego wielkości i barbarzyństwie, widzi jego potrzeby i determinację w ich zaspokajaniu. Jest to jednak patrzenie na człowieka od strony celu jego stworzenia, od strony Bożej. Ojciec Święty wie i ciągle to podkreśla, że życie ludzkie tylko tyle jest warte, ile dobra może przynieść, że spełnienie człowieka tym właśnie będzie mierzone. Mając to na uwadze, Jan Paweł II patrzy na świat i wszelkie zjawiska społeczne w nim zachodzące i jeżeli coś doradza, sugeruje, o coś prosi - to ma na celu tylko jedno - dobro człowieka umiłowanego przez Boga, dobro ludzkości. Stąd bierze się cała etyczno-moralna praca Ojca Świętego. Praca zakotwiczona w Bogu, ale także w filozofii człowieka, w ujęciu człowieka jako kogoś bardzo ważnego w historii i w dzisiejszej rzeczywistości.
Ojciec Święty głosi orędzie nadziei i życia. Takie jest przesłanie Ewangelii Jezusa, taka jest cała służba Kościoła, który stara się pokazać współczesnemu człowiekowi, jak ma się znaleźć w dzisiejszej rzeczywistości.
Jan Paweł II zwraca się do ludzi pozostawionych często samym sobie, ale przemawia także do sumień tych, którym jest łatwiej żyć, którzy mają pieniądze, większe możliwości i mogą pomóc biedniejszym braciom.
Ojciec Święty zajmuje się także całokształtem spraw, którymi żyje ludzkość. W nich także dostrzega zastosowanie Ewangelii. Sugeruje więc pewne rozwiązania, kierując się przykazaniem miłości.
Może w mediach - nawet tych katolickich - za mało zastanawiamy się nad tym, co Ojciec Święty nam mówi? Za mało jest głębokiego wnikania w jego myśli, komentarze, refleksje. A przecież tyle w nich zamyślenia i miłości do ludzi. Do tej wartości Papież ciągle nawiązuje, uszczegółowiając ją.
Pragnę zachęcić, byśmy wsłuchiwali się w głos Papieża, byśmy żyli orędziem nadziei. Teksty encykliki Jana Pawła II Evangelium vitae, wnikają w głębię życia i są bardzo potrzebne ludziom XXI wieku. Głos Ojca Świętego jest zbyt ważny by go nie znać, bo dotyczy samej istoty naszego życia.

Reklama

Zmarł uczestnik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2019-08-08 11:07

Ojcowie Marianie

Podczas pierwszego dnia pielgrzymki, w grupie 10 biała WPP, zmarł nagle jeden z pielgrzymów, który przez wiele lat był związany z grupą - Zygmunt Chodźko Zajko. Prosimy o modlitwę za niego i jego bliskich.

Niech słowa, które pielgrzymi usłyszeli w czasie porannej Eucharystii będą pocieszeniem i umocnieniem, bo naszą obietnicą jest życie wieczne. Chrystus Zmartwychwstał.

„Pan Bóg może stawiać ciebie wobec doświadczenia spraw, które ci się nie mieszczą w głowie i nie wiesz, jak pogodzić to, że Pan Bóg sobie poradzi z tym, z czym nikt nie może sobie poradzić. Jesteś bezradny zupełnie. I dzisiaj Słowo mówi – módl się. Bo mocny jest Ten, który udzielił obietnicy i godzien jest, aby Mu uwierzono. Czytaj Słowo i słuchaj tego, co On ci mówi. Wołaj i milcz słuchając odpowiedzi.” — z: Zygmunt Chodzko-Zajko

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: kolejne dwie osoby zabite w strzelaninie

2019-08-17 16:33

vaticannews.va / Waszyngton, Rzym (KAI)

W ubiegły czwartek 15 sierpnia w Montgomery w stanie Alabama w wyniku ran postrzałowych zmarło dwóch studentów, a 3 inne osoby zostały ranne. Z kolei w Filadelfii w dwóch osobnych incydentach rannych zostało 6 policjantów i 5 cywilów.

summerphoto/fotolia.com

Nieznane są motywy strzelaniny w Alabamie. Dwie ranne osoby wciąż znajdują się w szpitalu w stanie krytycznym, życie trzeciej nie jest zagrożone. W Filadelfii ranni zostali funkcjonariusze oddziału prowadzającego operację antynarkotykową, podczas której doszło do wymiany ognia. Kilka ulic dalej nieznany napastnik zranił 5 osób, w tym 16-letniego chłopca.

Temat łatwego dostępu do broni staje się ważnym elementem politycznej kampanii w Stanach Zjednoczonych. Jak wygląda ten problem w praktyce, wyjaśnia w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Mattia Diletti, wykładowca nauk politycznych na uniwersytecie Sapienza w Rzymie.

- Temat powrócił w centrum debaty politycznej w ostatnich kilku latach nie tylko dlatego, że masakry zdarzają się cyklicznie, ale także dlatego, że zmieniło się podejście opinii publicznej. Bardziej niż kiedykolwiek istnieje tendencja do żądania reformy przepisów zarówno na szczeblu federalnym, jak i stanowym oraz zapewnienia, że przynajmniej niektóre rodzaje broni nie będą dostępne w publicznej sprzedaży – mówi Mattia Diletti. – Mamy rok wyborów, więc oczywiście dla Donalda Trumpa kwestia ta jest delikatna, ponieważ z jednej strony w swoim obozie ma potężne lobby zajmujące się bronią, które finansuje jego kampanię wyborczą oraz kampanie wielu amerykańskich kongresmenów, a z drugiej strony jest też kwestia związana z kulturą amerykańską. Część elektoratu wierzy w wartość samoobrony, dlatego kupuje broń i jest to niemal kwestia ich tożsamości. Naprzeciw mamy pozbawiony konkretnej formy, ale dość szeroki ruch wzywający do konkretnych reform, który w większości przypadków wspiera kandydatów z Partii Demokratycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem