Reklama

Z życia diecezji


Edycja kielecka 41/2003

25 lat pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II

Program obchodów Dnia Papieskiego w diecezji kieleckiej

12 października 2003

1. W kościele Trójcy Świętej o godz. 18.00 odbędzie się koncert Chóru Politechniki Świętokrzyskiej. Występ dedykowany Ojcu Świętemu nosi tytuł Tu es Petrus. Chór poprowadzi Małgorzata Banasińska Barszcz.
2. Czuwanie modlitewne w kaplicy studenckiej. (Duszpasterstwo akademickie).
3. Homilie i kazania głoszone w tym dniu przez księży będą poświęcone promocji nauczania papieskiego. Stosowne pomoce zostały zamieszczone na stronie internetowej diecezji kieleckiej.
4. Przed kościołami i na ulicach naszych miast odbędzie się kwesta na rzecz Fundacji Nowego Tysiąclecia, która zajmuje się promowaniem nauczania papieskiego, a także pomaga najbiedniejszym, uzdolnionym dzieciom w rozwijaniu ich talentów.
5. We wszystkich szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich zostaną przeprowadzone katechezy o tematyce papieskiej (propozycje katechez zostały zamieszczone na stronie internetowej diecezji kieleckiej).
6. Referat katechetyczny przygotował propozycje akademii poświęconych tematyce papieskiej. Druk: Wydawnictwo „Jedność”. Uroczyste akademie i apele zostaną przeprowadzone we wszystkich szkołach diecezji.
7. Redakcja Obecnych planuje w auli seminaryjnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach przeprowadzenie konferencji poświęconej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Tematem kolejnego numeru pisma kleryckiego Obecni będzie promocja nauczania papieskiego.

Pamiętają o Papieżu

Ks. Andrzej Biernacki - proboszcz parafii Gorzków gościł na audiencji prywatnej u Papieża Jana Pawła II z parafialną pielgrzymką, liczącą 45 osób - m.in. z Gorzkowa i okolic, z Kielc, Kazimierzy Wielkiej i Proszowic. Pielgrzymka była zorganizowana z okazji 25-lecia Papieskiego Pontyfikatu. Ks. Biernacki wyjazdy do Rzymu organizuje praktycznie co roku. Ma na swoim koncie 15 pielgrzymek, które udało mu się osobiście doprowadzić do Ojca Świętego - na audiencję prywatną.
Uczestnicy tegorocznej pielgrzymki - wśród nich para nowożeńców w ślubnych strojach, spotkali się z Janem Pawłem II w przeddzień Jego wyjazdu na Słowację, przy imponującym akompaniamencie ok. 20 orkiestr dętych. Pielgrzymka odbyła się pod patronatem Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II Kazimiersko-Kieleckiej Ziemi w Gorzkowie.
Ks. Biernacki od lat z energią i zapałem kieruje powołanym przez siebie Zespołem Pieśni i Tańca „Gorzkowianie”. Na jubileusz Pontyfikatu Zespół przygotowuje wielką, świetnie zapowiadającą się inscenizację słowno-muzyczną, w której weźmie udział blisko 60 osób. Reżyser i scenarzysta w jednej osobie - ks. Biernacki, wytrwale przegląda wszelkie publikacje na temat Papieża, poszukuje oryginalnych pieśni, projektuje stroje do kolejnych przedstawień. Nie udało się wypożyczyć z Watykanu kostiumów szwajcarskiej gwardii papieskiej - więc trzeba je szybko uszyć. W inscenizacji została wykorzystana osobista kaseta ks. Andrzeja z głosem Ojca Świętego, nagranym podczas Mszy św. inauguracyjnej i jego Pontyfikat przed 25 laty.
Prapremiera widowiska została zaplanowana na 12 października br. w kościele św. Małgorzaty w Gorzkowie.
16 października „Gorzkowanienie” wystąpią w Busku Zdroju, 19 października - w Kazimierzy Wielkiej (skąd inscenizację będzie transmitować Telewizja Kraków i Polonia), 27 października - w Proszowicach, 14 listopada - w Kielcach.

A. D.

Jan Paweł II Honorowym Obywatelem Kielc

Owacjami na stojąco kieleccy radni przyjęli projekt uchwały nadającej honorowe obywatelstwo Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Uroczysta sesja odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury. Wzięli w niej udział m.in. zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło bp. Mariana Florczyka, przedstawicieli parlamentu oraz samorządu wojewódzkiego, oraz licznej rzeszy kielczan.
O szczególnych związkach Ojca Świętego z Kielcami mówił rektor Akademii świętokrzyskiej prof. Adam Massalski. Przypomniał on kolejne wizyty Karola Wojtyły w diecezji kieleckiej, m.in. Jego uczestnictwo w pogrzebie bp. Czesława Kaczmarka. Wspomniał również o pamiętnej wizycie Ojca Świętego podczas pielgrzymki w 1991r., kiedy to na lotnisku w podkieleckim Masłowie Papież odprawił Mszę św. dla przeszło 400 tys. wiernych.
Z kolei bp Marian Florczyk, zwracając się do uczestników uroczystości, mówił jak wielką atencją Ojciec święty darzy Kielce. „Gdy w ostatnich latach miałem zaszczyt być bliżej Ojca Świętego, zawsze pytał: „A co tam w Kielcach” i każdą rozmowę kończył „Kielce wyzwoliły Strzelce. Ksądz Biskup podziękował kieleckiej Radzie Miasta za podjęcie tej uchwały. Wyraził przekonanie, że każdy, kto ma choć delikatne wyczucie historii, zaliczy ten dzień do wielkich dla naszego miasta.

Reklama

Władysław Burzawa

Nowe Centrum

W jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przy ul. Sandomierskiej zostało oddane do użytku jedno z najnowocześniejszych Centrów Powiadamiania Ratowniczego. Uroczystość inauguracji rozpoczęła Msza św. odprawiona na terenie jednostki przez bp. Mariana Florczyka, który poświęcił Centrum.
Dzięki najnowszej technologii i stałym łączom komputerowym straż pożarna i pogotowie ratunkowe odbierają jednocześnie to samo zgłoszenie. W znakomity sposób skróci to czas interwencji poszczególnych ekip ratunkowych. Dystrybutor może natychmiast wysłać ratowników do akcji.
Budowa Centrum Powiadomienia Ratowniczego kosztowała 650 tys. zł. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu gminy Kielce, Ministerstwa Zdrowia oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Władysław Burzawa

Reklama

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2019-09-21 22:35

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami na temat zmian personalnych w Biurze Prasowym Archidiecezji Krakowskiej, Kuria Metropolitalna w Krakowie informuje, że podjęte działania dotyczą zakończenia współpracy jedynie z koordynatorem Biura, panią Joanną Adamik, i jej dwiema najbliższymi współpracowniczkami, które są osobami niezamężnymi.

Artur Stelmasiak/Niedziela

Należy zaznaczyć, że pani Joanna Adamik w dniu 10 sierpnia br. w piśmie skierowanym na ręce Księdza Arcybiskupa stwierdziła, m.in.: „(…) wyrażając szczerą wdzięczność za ostatnie lata i miesiące pracy i służby dla Księdza Arcybiskupa, także za wszystkie gesty i słowa osobistej życzliwości wobec mnie i moich bliskich, proszę o zwolnienie mnie z obowiązków”. Ta prośba została ostatecznie przyjęta w dniu 19 bm., przy zachowaniu umownego (miesięcznego) trybu wypowiedzenia i wynagrodzenia, pomimo rezygnacji ze świadczenia pracy.

Natomiast dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Syria: nie widać końca wojny, bomby wciąż spadają

2019-09-22 21:47

(KAI/Vaticannews) / Aleppo

Wojna w Syrii ciągle jeszcze trwa, a embargo gospodarcze, nałożone na ten kraj, przysparza jego mieszkańcom kolejnych cierpień, ponieważ sankcje najbardziej dotykają najbiedniejszych. Wskazuje na to wikariusz apostolski dla katolików obrządku łacińskiego w Aleppo bp Georges Abou Khazen, który po raz kolejny wezwał wspólnotę międzynarodową do zniesienia embarga i do podjęcia konkretnych działań na rzecz zakończenia konfliktu.

Archiwum Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Krajem, w którym rozgrywa się największy dramat humanitarny ostatnich lat, jest Syria

Biskup zwrócił uwagę na dramatyczne warunki życia Syryjczyków. Są oni pozbawieni pracy, brakuje żywności, na wielu obszarach nie ma elektryczności i nie działają wodociągi. Wciąż trwające walki sprawiają, że nikt jeszcze nie myśli o odbudowie. Wikariusz apostolski Khazen przypomniał, że Turcja miała doprowadzić do rozbrojenia rebeliantów, tymczasem jeszcze bardziej ich uzbroiła, dlatego tak bardzo zaciekłe walki toczą się o znajdujący się w rękach islamskich dżihadystów Idlib i nasiliły się ataki w innych częściach Syrii.

Zdaniem mieszkającego w Aleppo hierarchy wojna nie tylko spowodowała wiele ofiar i ogromne straty, ale jednocześnie pokazała, że współistnienie chrześcijan i muzułmanów jest możliwe. „Kiedy fundamentaliści weszli do naszego miasta, poderżnęli gardło miejscowemu imamowi, który krytykował ich działania, a jego głowę zawiesili na minarecie. Wielu wyznawców islamu mówiło mi wówczas, że to nie jest religia, jaką wyznają” – podkreślił syryjski biskup. Wskazał, że miejscowi muzułmanie często apelują, by chrześcijanie nie wyjeżdżali i zostali w Syrii.

„Przez lata wojny poruszyło ich świadectwo chrześcijańskiego miłosierdzia. Doświadczyli, że nieśliśmy pomoc wszystkim bez względu na wyznawaną wiarę. Pomagaliśmy nawet żonom i dzieciom rebeliantów” – przypomniał biskup. Przyznał, że dialog życia z islamem jest możliwy i może się stać zaczątkiem nowej Syrii. „Nie możemy się łudzić, że kiedykolwiek będzie możliwy dialog dogmatyczny. Możliwe jest jednak wzajemne spotkanie wokół wartości dotyczących osoby ludzkiej, rodziny czy spraw bioetycznych” – zaznaczył wikariusz apostolski Aleppo. Podkreślił zarazem, że dialog zawsze oznacza otwarcie się na drugiego przy zachowaniu własnej tożsamości i dawaniu świadectwa temu, w co się wierzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem