Reklama

Sybiraków dzień pamięci

Wanda Sybiraczka
Edycja rzeszowska 41/2003

Może Duch Wasz, tak czuły na Polskę... usłyszy szept wspólnych naszych modlitw?... I siła ich sprawi, że tu - pod naszym Krzyżem, pośród nas się zjawi...”
/Sybiraków apel zaduszny - Mariana Jonkajtisa/

17 września - rocznica napadu sowieckiego na Polskę - jest Dniem Sybiraków. Od tego dnia 1939 r. zaczęło się prześladowanie Polaków na ziemiach wschodnich przez reżim sowiecki.
17 września br. oddział rzeszowski Związku Sybiraków zorganizował uroczystość w katedrze rzeszowskiej. Modliliśmy się za wstawiennictwem bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa zesłańca, o wieczne zbawienia dla tych, co tam pomarli i o pomoc Bożą dla tych, co ocaleli.
Ks. prał. Stanisław Mac, duszpasterz Sybiraków, wzywał nas, byśmy byli świadkami prawdy historycznej, która długo nie mogła być ujawniona, a i teraz jest zamazywana.
Każdy z nas przyniósł przed ołtarz Pański, przy którym stanął sztandar Sybiraków, pamięć tamtych okrutnych lat i obraz cierpień swoich bliskich. Modliliśmy się za dzieci zmarłe w czasie deportacji i wyrzucane z pociągów, za niemowlęta grzebane w lodowatej ziemi przez niedorosłych braci, za matki umierające na rękach bezradnych dzieci, za dzieci wyrywane matkom skazywanym na więzienie i katorżniczą pracę, za ojców oddzielanych od rodzin, umierających z głodu, chorób i pracy ponad siły, za osierocone dzieci, rozproszone po całym świecie, które dotąd się szukają, za zmarłych na Kołymie, za utopionych w Morzu Białym, za wszystkich, którzy stali się bezbronnymi ofiarami okrucieństwa naszych wrogów.
Niech bezmiar męki i krzywd naszych braci i sióstr, której doznawali, przyjmie Bóg sprawiedliwy jako ofiarę dla Polski i niech ją ochroni od podobnych nieszczęść w przyszłości.

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem