Reklama

Świętością żyć w każdy nowy dzień, ocierać łzy ludzkiej niedoli... (1)

Ks. Jacek Zieliński
Edycja zamojsko-lubaczowska 43/2003

Często skarżymy się, że na drogach naszego życia spotykamy mało ludzi dobrych, a o świętych nawet nie ma co marzyć. Przyzwyczailiśmy się, że tak już musi być, że świętość należy do przeszłości, którą miło powspominać, ale która tak naprawdę nie istnieje. Siadając do napisania artykułu, zadawałem sobie to pytanie, które często słyszy się wśród wiernych wychodzących z kościoła po zakończonej Mszy św. Jak to się stało, że my, chrześcijanie, straciliśmy entuzjazm dla życia?
To prawda, narzekamy na wszystko i wszystkich. Przygnębieni trudnościami tracimy wiarę nie tylko w człowieka, ale też zapominamy o Bogu ponad naszymi głowami i żyjemy byle jak. Ulegamy sączącej się w nasze serca bezsilności, która okrada nas z uśmiechu i prostego poczucia radości z uczciwego życia. Czy rzeczywiście świętość opuściła nas, kiedy byliśmy tak bardzo zajęci wieloma ważnymi sprawami?
A jednak świętość jest nam potrzebna. Potrzebujemy jej jak powietrza. Pragniemy świętych przyjaciół. Szukamy świętych kapłanów. Są nam potrzebni święci dobroczyńcy, święci lekarze, nauczyciele, politycy... I oni naprawdę istnieją, choć w dziennikach telewizyjnych i radiowych świętość gości rzadko. Tak często słuchamy o katastrofach, o wojnie, o zabójstwach i o starciach z policją, że nie potrafimy sobie wyobrazić innego świata. A on przecież istnieje w potencjale naszych najszlachetniejszych pragnień i czeka na swoją realizację. Budowanie pięknego i dobrego świata każdy powinien zacząć od wiary w świętość siebie. Ludzie święci istnieją. Ich świętość nie jest krzykliwa i nie nadaje się do świata mediów, bo miłość nie szuka poklasku i jest pokorna. By nie być gołosłownym w moich rozmyślaniach o świętości, postanowiłem odnaleźć takich ludzi, o których śmiało można by powiedzieć, że są wzorem do naśladowania, a więc są święci świętością swoich czynów.
W ostatnich dniach sierpnia miałem szczęście gościć u Państwa Andrzeja i Bronisławy Momot w Józefowie. Ich dom, na pierwszy rzut oka, wcale nie różni się od innych. Ot, zwykła kamienica, podwórko i brama... W drzwiach przywitał mnie uśmiech i radosny głos Pani Bronisławy. Po krótkiej wymianie uścisków usiedliśmy przy stole, aby odbyć naszą rozmowę. Jadąc tutaj, miałem wiele wątpliwości, czy może być coś ciekawego, wartego opisania, w miejscowości, która niczym się nie różni od wielu innych.
Pani Bronisława i Andrzej co roku organizują w swoim domu letni wypoczynek dla dzieci z rodzin wielodzietnych i dla dzieci, które stają się ofiarami nieszczęścia nałogów i ubóstwa polskich rodzin. Dzieci są najcenniejszym skarbem i darem, jakim Bóg obdarza rodziców. W swej miłości do dzieci rodzice często jednak pozostają osamotnieni. Niestety, instytucje społeczne pozostają obojętne lub bezradne wobec dramatów, które swymi konsekwencjami dotykają dzieci. Ponadto należałoby zadać pytanie, w jaki sposób jakakolwiek instytucja może dać dzieciom ciepło rodzinnego domu? Pomimo najszczerszych intencji żadna organizacja nie może obdarzyć uczuciami dzieci potrzebujących przecież miłości. Człowiekowi koniecznie potrzebny jest drugi człowiek - mówi Pani Bronia. Moim dzieciom potrzebni są prawdziwi przyjaciele, ludzie z krwi i kości, ludzie z wielkim sercem, którym pragnęliby bezinteresownie się podzielić.
Powoli zaczynam rozumieć, dlaczego ogromna większość wpisów do księgi pamiątkowej w domu Państwa Momotów pełna jest słów o miłości i cieple rodzinnym, o czułości i trosce. Po przeczytaniu tych, często niedokończonych listów wdzięczności odnoszę wrażenie, że dzieci, które przybywają do domu Pani Broni, stają się jej dziećmi, ich kłopoty stają się jej kłopotami. Nie mogę wyjść z podziwu dla ogromnej troski Pani Bronisławy o wychowanie religijne dzieci, które zostały jej powierzone. - Moje dzieci - mówi - muszą mieć na czym budować swoje życie, muszą uwierzyć, że komuś na nich zależy, że jest ktoś, kto je kocha. Tym kimś na pewno jest Bóg i na nim się nie zawiodą. Stąd też cały program wypoczynku dzieci zbudowany jest na podstawie prawd wiary i przykładzie życia różnych świętych.
- Moi młodzi przyjaciele bardzo chętnie przyjmują taką formę radosnego spędzania czasu z Bogiem - mówi pani Bronisława - bo ona wydobywa z każdego z nich to, co najpiękniejsze i najlepsze, a Bóg uczy nas dzielić się tym wszystkim z innymi. To właśnie Jezus Chrystus jest siłą sprawczą dzieła pomocy dzieciom, które staram się wypełniać. To on uczy mnie sumienności w organizowaniu dla dzieci „Wakacji z Bogiem”. Jezus jest najwspanialszym nauczycielem cierpliwości i szacunku, na jaki zasługuje każdy człowiek, a zwłaszcza dziecko. Byłoby wiele mniej tragedii rodzinnych, gdyby rodzice umieli wsłuchać się w rady ewangeliczne. Wiele trudnych spraw na pewno udałoby się rozwiązać, gdybyśmy częściej spoglądali w niebo i patrzyli na każdego oczyma Chrystusa.
- W gospodarstwie agroturystycznym opodal kamieniołomów, które stworzyliśmy razem z mężem - mówi z dumą pani Bronisława - chcieliśmy stworzyć jak najlepsze warunki dla naszych gości, aby mogli spotkać Boga w pięknie natury i w ciszy. Gości mamy jednak mało. Ludzie nie mają czasu na to, by zatrzymać się na chwilę i odnaleźć siebie, odnaleźć Boga, który jest przecież źródłem najpełniejszej radości.
I tą radością dzielą się z państwem Momotami ich przeróżni goście. Najczęściej są nimi różne grupy religijne, które upatrzyły sobie to miejsce na chwilę wytchnienia i zadumy nad własnym życiem. I rzeczywiście Józefów ze wszech miar zasługuje na uwagę turystów ze względu na piękno krajobrazu, który nastraja do długich spacerów i wycieczek rowerowych. A że można gościć u tak miłych i dobrych ludzi, to warto spędzić tutaj kilka dni z pożytkiem dla zdrowia duszy i ciała, a groszem wesprzeć dobroczynne dzieła państwa Momotów.

Reklama

Mateusz Morawiecki i Jakub Błaszczykowski w Truskolasach

2019-07-22 18:17

PAP

– Moim marzeniem jest, żeby młodzież mogła trenować, żeby odciągnąć ją od głupstw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Truskolasach, który w poniedziałek odwiedził Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia, gdzie zainicjował budowę boiska sportowego.

Twitter.com

Morawiecki w Truskolasach spotkał się z piłkarzem, reprezentantem Polski, byłym zawodnikiem m.in. Borussi Dortmund, a obecnie Wisły Kraków, pochodzącym z Truskolasów Jakubem Błaszczykowskim.

Według premiera trzeba się zastanowić nad systemem szkolenia młodych piłkarzy i nowatorskim podejściem do piłki nożnej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągnąć ich od tych głupstw, głupotek i większych jakiś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach – powiedział Morawiecki.

Premier oznajmił, że „droga do sukcesu jest usiana ciężką pracą”. – Nie wolno się załamywać. Trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach – oznajmił.

Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy – ocenił premier...

– Trzeba iść do przodu w ramach pewnej dyscypliny. Taką drogę przebył nasz piłkarz. Chciałem podziękować Kubie Błaszczykowskiemu za wspaniałą postawę, postawę patriotyczną i naukę patriotyzmu w praktyce – dodał.

Jakub Błaszczykowski stwierdził, że jest to dla niego „bardzo ważny dzień”. – Jak wspomniałem panu premierowi, od 2010 r. starałem się, żeby takie wydarzenie miało miejsce, żeby powstało boisko, akurat tu, bo tutaj wykonywałem pierwsze kroki – powiedział.

Budowa boiska w Truskolasach jest częścią finansowanego przez rząd Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Katedra polowa WP: Msza św. w intencji poległych policjantów

2019-07-23 19:39

kos / Warszawa (KAI)

Biskup Józef Guzdek sprawował w katedrze polowej WP Mszę św. w intencji poległych na służbie policjantów oraz ich rodzin. W homilii bp Guzdek, który z ramienia Konferencji Episkopatu Polski jest delegatem ds. duszpasterstwa Policji, przypomniał, że służba policjanta ma charakter rodzinny. – Najbliżsi identyfikują się z wartościami, jakim on służy, ale dotykają ich także konsekwencje podjętych zobowiązań – powiedział.

Gagorski/pl.wikipedia.org

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Komendy Głównej Policji. Liturgię słowa oraz asystę liturgiczną przygotowali funkcjonariusze i pracownicy policji.

W homilii bp Guzdek, podkreślał, że częścią życia każdej rodziny policyjnej jest oczekiwanie na powrót męża i ojca, żony i matki. – Stąd rozstania zawsze łączą się z niepokojem, obawami i ostatecznie nadzieją na szczęśliwy powrót do domu po zakończeniu służby. Należy ponadto podkreślić, że policjantem jest się zawsze, także poza służbą, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia – powiedział bp Guzdek. Delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Policji przypomniał, że wielu policjantów zapłaciło za próby ratowania innych najwyższą cenę. – Misja policjanta ma charakter rodzinny. Najbliżsi identyfikują się z wartościami, jakim on służy, ale dotykają ich także konsekwencje podjętych zobowiązań – powiedział.

Zdaniem bp. Guzdka „dźwiganie krzyża samotności po stracie męża i ojca, żony i matki domaga się niezwykłej odwagi”. Wyraził wdzięczność członkom Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, za dwadzieścia lat służby wobec potrzebujących. – Z pełnym uznaniem i wdzięcznością odnoszę się do tego, co przez ponad dwadzieścia lat czyni Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Budujące są wsparcie i pomoc, o jakie zabiegają Komenda Głowna Policji oraz poszczególne garnizony rozsiane w naszym kraju. Jestem wdzięczny kolejnym Komendantom Głównym Policji za każdy gest pomocy i zrozumienia, za serdeczną bliskość i modlitwę – powiedział.

Zwracając się do wdów po poległych policjantach życzył im sił i odwagi. – Wychowujcie wasze dzieci w poszanowaniu wartości, którym służył i za które oddał życie wasz mąż. Jesteśmy z Wami. W miarę naszych możliwości chcemy Wam towarzyszyć i wspierać Was na różne sposoby w dźwiganiu krzyża cierpienia po stracie najbliższej osoby. Chcemy wlewać w Wasze serca nadzieję, że Bóg docenił i nagrodził niebem ich poświęcenie w służbie drugiemu człowiekowi – powiedział. Słowa pociechy skierował także do dzieci. – Życzę Wam, abyście przez naukę i pracę pomnażali swoje talenty. Pamiętajcie, że życie ludzkie ma o tyle sens, o ile jest służbą Bogu i bliźnim. Niech Wam Bóg błogosławi – zakończył.

Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego: ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Ordynariatu Polowego i ks. kpt. Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego oraz kapelan Policji ks. Jan Kot SAC, kapelan Komendy Głównej Policji.

We Mszy św. uczestniczyli funkcjonariusze Policji, pracownicy formacji, członkowie i podopieczni Fundacji. Obecna była Irena Zając, prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach oraz przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nadinsp. w stanie spoczynku Władysław Padło.

Przed błogosławieństwem bp Guzdek odznaczył gen. insp. Jarosława Szymczyka, Komendanta Głównego Policji medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, ustanowionym z okazji setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem