Reklama

III Festiwal Pieśni Religijnej - Kurów ´ 2000

Inwazja Bożej Miłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kurów 18 czerwca br. przeżył prawdziwą inwazję. Liczba 22 zespołów przybyłych na III Festiwal Pieśni Religijnej była jak najbardziej adekwatna do festiwalowego hasła: "Inwazja Bożej Miłości" . Tegoroczna impreza wykroczyła swym zasięgiem poza obszar naszej archidiecezji - do Kurowa przybyła schola z Warki (arch. Warszawska) i zespół "Logos" z Trąbek (diec. Siedlecka). "Powyższe fakty wpłynęły na zmiany organizacji - mówią organizatorzy; członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży - ale taż przyczyniły się do atrakcyjności Festiwalu".

Zanim się zaczęło

Reklama

Od godz. 12 sala GOK-u powoli się zapełnia, na scenę wchodzą kolejne zespoły, aby odbyć próbę przed konkursem. W wystroju pomieszczenia wzrok przyciąga umieszczone na ciemnym tle hasło festiwalowe oraz znak Roku Jubileuszowego. Zapewne organizatorzy chcieli zaznaczyć w ten sposób szczególny charakter tegorocznego Festiwalu. Na razie jednak dokonują ostatnich gorączkowych przygotowań. W biurze festiwalowym pracują Asia i Monika, mają bardzo odpowiedzialne zadanie. Każdy z 22 zespołów udziela im odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie - o nazwę zespołu, liczbę uczestników, osiągnięcia, ilość występów i inne. Najwięcej problemów sprawiają te "inne", a ankieta musi być rzetelnie wypełniona, gdyż od tego zależy, czy prezenterzy na scenie nie popełnią jakiejś gafy. Na zapleczu przygotowywana jest chyba już sześćsetna kanapka, może tym, którzy je robią uda się obejrzeć choć jeden zespół? Na szczęście nagłośnienie jest bardzo dobre.

Wśród uczestników wzrastają emocje, odbywający próbę zespół przerywa w połowie piosenkę, gdyż nadszedł ważny moment - losowanie kolejności. Na szczęście zespół z Poczekajki nie jest pierwszy. Obawiali się tego, gdyż ostatnio zdarzyło im się to dwa razy po kolei. "Pierwszemu najtrudniej"- mówią. Wyrazy zadowolenia okazują członkowie zespołu, który wylosował siedemnastkę, jedna członkini zdaje egzamin i jeszcze nie dojechała na Festiwal, więc szanse na to, że z nimi zaśpiewa zwiększają się. Chwile do rozpoczęcia Festiwalu dłużą się, niektórzy niecierpliwią się, tylko kilkumiesięczne dziecko na ręku mamy - jednej z wykonawczyń, śpi spokojnie.

Gdzie dzisiaj można świętych zobaczyć?

Po godz. 15.00 prowadzący Festiwal: Ewa Paprocka i Grzegorz Kuna - studenci KUL-u, witają wszystkich zebranych. Zapraszają do oficjalnego otwarci ks. proboszcza E. Kozakiewicza. Podają również skład jury, które dokona wyboru zwycięzców: E. Skrzypek - muzykolog, ks. kan. E. Kozakiewicz, wójt S. Wójcicki, W. Rysiewicz - muzykolog, paulin o. M. Polak, dyr. Gimnazjum Wł. Żurkowski.

Rozpoczęła się część konkursowa. Słowa piosenki "Jezus jest pośród nas" jako pierwsze zaśpiewane na Festiwalu przez zespół z Warki nabrały symbolicznego charakteru. Zaraz po wykonaniu utworu przez zespół z Niedrzwicy na scenie pojawił się gość honorowy - ks. Mieczysław Puzewicz, wikariusz biskupi do spraw młodzieży. Zwrócił się do zgromadzonych ze słowami: "Wyprzedziliście ´Inwazję´, które organizuje inne środowisko. Na pewno trzeba wiele wysiłku, aby zorganizować festiwal, ale przy wzorowej współpracy, takiej jak w Kurowie, między GOK-iem, Gminą a KSM takie przedsięwzięcie może dojść do skutku. Każdy taki głos zwiększa chwałę Bożą, należy się wam za to podziękowanie. Należy zachęcić inne środowiska do takiej formuły, skoro tutaj się to udaje. Życzę wam, aby był czwarty, piąty i.... kolejny festiwal" .

Wraz z kolejnymi wystąpieniami atmosfera wśród publiczności stawała się iście festiwalowa. Na scenie pojawiły się zespoły, które reprezentowały szeroki przekrój pokoleń - od zespołów dziecięcych do dorosłych uczestników; różnorodność zaznaczała się wśród liczebności grup - od kilku do kilkudziesięciu osób oraz w aranżacji utworów - od bogatej oprawy muzycznej do śpiewu a capella. Jednym słowem można było zaspokoić najbardziej zróżnicowane gusta muzyczne. Jednogłośnie natomiast publiczność opowiedziała się za świętością. Zespół "Aniołki" śpiewał znaną piosenkę "Arki Noego" w sposób tak przekonujący, że wyjątkowo, na życzenie publiczności właśnie, pozwolono mu bisować.

Po prezentacji dwunastu wykonawców odbył się koncert gościa honorowego - zespołu "Arcybractwo Muzyczne". Wykonawcy występowali już w Kurowie we wrześniu ubiegłego roku. Znani są dość dobrze publiczności również ze względu na koncerty w czasie niedawnych Spotkań Młodych m.in. w Puławach i Nałęczowie. Członkowie zespołu śpiewają znane piosenki. Szybko nawiązali dobry kontakt z publicznością, której młodsza część opuściła swoje miejsce, gromadząc się pod sceną, śpiewając, tańcząc, bawiąc się razem z zespołem.

W drugiej części konkursu zaznaczył się zespół "Soulcore" grający muzykę rockową z przesłaniem chrześcijańskim, zyskując aplauz zebranej na widowni młodzieży. W trakcie festiwalu odbyła się promocja książki S. Boreczka pt.: "Gmina Kurów - powstanie, organizacja, funkcjonowanie" . Redaktorzy kwartalnika "Nasz Czas" rozprowadzali ostatni numer tego pisma, które wydawane jest od dwóch lat przez KSM.

Późnym wieczorem zakończyła się część konkursowa III Festiwalu Pieśni Religijnej. Nie wszystkie zespoły doczekały momentu ogłoszenia wyników, ze względu na późną porę część z nich musiała wyjechać. Obecni zaś byli zwycięzcy, których przestawił W. Rysiewicz: I miejsce zajął zespół "Wiejadło" z Ludwina, II miejsce zespół z parafii pw. św. Józefa w Lublinie oraz trzy wyróżnienia dla: zespołu "Aniołki" z parafii pw. św. Józefa w Puławach, zespołu "Dysonans" z Ludwina i scholi z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach.

Wykonawców oceniano za dykcję, aranżację, emisję głosu i ogólne wrażenie. Można też pokusić się o ocenę samego Festiwalu, szczególni w porównaniu z poprzednimi. W. Żurkowski był jurorem po raz trzeci: "Pierwsze co się narzuca - to zwiększająca się z roku na rok ilość zespołów. Poza tym prezentują się wykonawcy o bardzo zróżnicowanych umiejętnościach muzycznych, wokalnych. Jednym z najcenniejszych zjawisk dla mnie osobiście, jest istnienie zespołów śpiewających a capella. Zwiększa się również liczba zespołów dziecięcych, w związku z tym w przyszłości należałoby zastanowić się nad kategoriami, gdyż w zespołach dziecięcych przeważa element emocjonalny, u dorosłych - umiejętności. Nowym akcentem festiwalu jest pojawienie się zespołów próbujących naśladować styl gry zespołów takich jak "Armia". Za osiągnięcie organizacyjne uważam fakt, że co roku w jury są osoby kompetentne w dziedzinie muzykologii. Interesującym może być to, że jury, w skład którego wchodzą trzy pokolenia, często jest jednogłośne. Mam nadzieję, że Bóg dopomoże ludziom, którzy tworzą Festiwal przy jego organizacji za rok i w latach następnych".

O organizacji

W tegorocznym Festiwalu wzięły udział zespoły występujące już w Kurowie oraz nowopowstałe grupy, z czego można wywnioskować, że forma chwalenia Boga poprzez śpiew zyskuje swoje miejsce w naszej rzeczywistości i rozwija się. Potrzeba więc jeszcze tylko organizatorów, którzy zachcieliby zebrać wykonawców w jednym miejscu. O organizacji Festiwalu mówi ks. Andrzej Jachimek asystent KSM w Kurowie: "Festiwal organizowany jest przez członków KSM-u przy współpracy z przedstawicielami GOK-u i Gminy. Z roku na rok grupa tych ludzi zwiększa się, a dzięki poprzednim doświadczeniom organizacja przebiega coraz sprawniej. Najwięcej obaw budził problem pomieszczenia w sali GOK-u 250 samych uczestników oraz licznej publiczności. Ze względu na dużą ilość zespołów przedłużona została część konkursowa, mimo iż zmniejszyliśmy liczbę prezentowanych piosenek do dwóch z przewidzianych trzech, a ogłoszenie wyników nastąpiło dopiero o 21.30. Szczególnym rysem tego Festiwalu jest jego ´inwazyjność´. Otóż na dwa tygodnie przed terminem imprezy zgłosiło się już 10 zespołów. Biorąc pod uwagę obawy dotyczące frekwencji, jakie nasunęły mi się przy oglądaniu ostatnich tego typu imprez - liczba zespołów jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Z pewnością dużą rolę odegrała dość intensywna reklama Festiwalu w masmediach. Poza tym myślę, że Kurów dzięki różnym imprezom, które tu się odbywają, jest pozytywnie kojarzony i ludzie chcą tu przyjeżdżać. Odbieram to również jako szczególną łaskę od Boga w przeżywanym przez nas Roku Jubileuszowym. Uważam, że tegoroczny festiwal był na dość wysokim poziomie pod względem umiejętności muzycznych, wokalnych wykonawców, większość z nich przygotowała własne aranżacje i oprawę muzyczną na żywo. Artyści zaprezentowali szeroki wachlarz możliwości, jakie niesie ze sobą śpiewanie pieśni religijnych. Na pewno można powiedzieć, że tegoroczny festiwal miał wersję jubileuszową i nie mogło być inaczej skoro świętujemy 2000 chrześcijaństwa".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy papież ma serce maryjne

2025-05-19 21:15

[ TEMATY ]

Maryja

Papież Leon XIV

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Chociaż nie wiadomo jeszcze w pełni, jakie są ulubione nabożeństwa nowego Ojca Świętego, pojawiły się już pewne oznaki jego sympatii maryjnych.

W swoim pierwszym wystąpieniu jako nowy Ojciec Święty i przed udzieleniem błogosławieństwa Urbi et Orbi z Loggii Błogosławieństw Bazyliki Świętego Piotra, papież Leon XIV powiedział: „Nasza Matka Maryja zawsze chce kroczyć u naszego boku, być blisko nas, pomagać nam swoim wstawiennictwem i miłością. Dlatego chciałbym się z wami pomodlić. Módlmy się razem o tę nową misję, o cały Kościół, o pokój na świecie i prośmy Maryję, naszą Matkę, o tę szczególną łaskę”. Następnie odmówił wspólnie ze wszystkimi modlitwę Zdrowaś Maryjo.
CZYTAJ DALEJ

Rozum i wiara, to dwa skrzydła by trwać w Jezusie – istnieć i się nigdy nie skończyć

2025-04-21 15:40

[ TEMATY ]

Ewangelia

maj

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

Fotolia.com

Rozważanie do Ewangelii J 15,1-8

Czytania liturgiczne na 21 maja 2025;
CZYTAJ DALEJ

Watykan: w czerwcu papież będzie przewodniczył licznym celebracjom liturgicznym

2025-05-21 12:55

[ TEMATY ]

Watykan

Papież Leon XIV

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Na tradycyjną trasę powróci procesja Bożego Ciała z bazyliki św. Jana na Lateranie do bazyliki Santa Maria Maggiore - wynika z programu papieskich uroczystości liturgicznych w czerwcu. Ojciec Święty będzie też przewodniczył licznym wydarzeniom jubileuszowym - czytamy w opublikowanym dziś Kalendarzu Papieskich Celebracji Liturgicznych na czerwiec.

1 czerwca, w VII niedzielę wielkanocną o godz. 10.30 Leon XIV będzie przewodniczył na placu św. Piotra Mszy św. z okazji Jubileuszu rodzin, dzieci, dziadków i osób starszych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję