Reklama

Kultura

XXIII REGIONALNY PRZEGLĄD PIEŚNI „ŚLĄSKIE ŚPIEWANIE” IM. PROF. ADOLFA DYGACZA

[ TEMATY ]

przegląd

Archiwum festiwalu

Rozpoczął się nabór do XXIII Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza, organizowanego przez Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, Związek Górnośląski, TVS oraz samorządy miast i gmin - organizatorów etapów eliminacyjnych.

Dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do udziału w przeglądach rejonowych "Śląskiego Śpiewania”, które odbędą się w: Suszcu (7 kwietnia), Cieszynie (13 kwietnia), Lędzinach (14 kwietnia), Łubnianach (21 kwietnia), Łaziskach Górnych (25 kwietnia), Zabrzu (28 kwietnia), Czerwionce - Leszczynach (5 maja), Katowicach (12 maja) i Piekarach Śląskich (19 maja). Dokładny harmonogram przeglądów rejonowych, regulamin oraz kartę zgłoszenia można pobrać ze strony internetowej Zespołu „Śląsk” www.zespolslask.pl - zakładka Projekty/Śląskie Śpiewanie.

Karty zgłoszeń można nadsyłać do 18 marca 2016 r. na adres: centrum.edukacji@zespolslask.pl, faksem pod numer 34 3106416, lub pocztą na adres: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im Stanisława Hadyny ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin.

Do udziału w konkursie zapraszamy solistów, zespoły wokalne, zespoły wokalno - instrumentalne, zespoły pieśni i tańca oraz chóry. W repertuarze uczestników Przeglądu powinny się znaleźć śląskie pieśni ludowe, a w przypadku zespołów pieśni i tańca - także śląskie tańce ludowe. Można skorzystać z repertuaru zawartego w wydanym w 2011 roku śpiewniku „Pieśni dla dzieci i młodzieży ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza” - wybór Janina Dygacz. Śpiewnik jest do pobrania w formacie PDF na stronie internetowej Zespołu, w zakładce poświęconej „Śląskiemu Śpiewaniu”.

Finał Przeglądu wraz z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród odbędzie się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, 8 czerwca 2016 r.Podczas eliminacji rejonowych oraz przeglądu finałowego jury będzie kwalifikowało wykonawców do Europejskiego Konkursu „Rozśpiewany Śląsk”, który odbędzie się podczas „Święta Śląska” w koszęcińskiej siedzibie Zespołu „Śląsk”, 2 i 3 lipca 2016 r.

Reklama

Od dwudziestu trzech lat zadaniem Przeglądu jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych. Posiadający ponad dwudziestoletnią tradycję Przegląd jest festiwalem różnorodności pod względem doboru repertuaru, kompetencji gwarowej i przygotowania strojów, a uczestników „Śląskiego Śpiewania” niezmiennie jednoczy zainteresowanie pieśnią śląską, chęć podtrzymania tradycji muzycznej, radość ze wspólnego śpiewania i słuchania pieśni. Wszystko to sprzyja umacnianiu więzi młodego pokolenia z Małą Ojczyzną.

Wszelkich dodatkowych informacji na temat tegorocznego Przeglądu udziela Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej: tel. +48 34 310 64 403, e-mail: centrum.edukacji@zespolslask.pl

2016-03-07 16:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IV Przegląd Teatrzyków Jasełkowych

[ TEMATY ]

przegląd

jasełka

elżbietanki

biblioteka norwida

Karolina Krasowska

Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Sióstr Elżbietanek w Zielonej Górze

Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Sióstr Elżbietanek w Zielonej Górze

W Sali im. Janusza Koniusza w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece im. C. Norwida w Zielonej Górze zainaugurowano IV Przegląd Teatrzyków Jasełkowych. Tegoroczny Przegląd odbywa się pod hasłem "Bóg się rodzi".

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Małujowicach oficjalnie uhonorowany

2023-02-03 22:29

Archiwum parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Wśród nich znalazł się kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję