Reklama

Kultura

X Katolickie Dni Filmowe

W dniach 12 - 13 marca 2016 roku w Centrum Łowicka w Warszawie odbędą się X Katolickie Dni Filmowe. Podczas tegorocznego przeglądu zostanie zaprezentowanych 17 filmów o różnorodnej tematyce.

Sobotnie pokazy otworzą 2 filmy Anny Teresy Pietraszek: „Żona Araba”, zapis relacji Polek, które poślubiły muzułmanów i „Orłem być” - film przywracający pamięć o polskich prekursorach himalaizmu światowego, uczestnikach pierwszej ekspedycji w Himalaje w 1939 r. Po latach poszukiwań autorka odnalazła fragment autentycznego filmu z polskiej wyprawy. Kolejnym filmem będzie dokument Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego „Dopóki żyję” o dzisiejszych Węgrzech, m. in. o wielkiej demonstracji w obronie rządu Viktora Orbana, która odbyła się 21 stycznia w Budapeszcie z udziałem niemal miliona ludzi.

Następnie, w ramach przeglądu VII Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2015”, zaprezentowane zostaną 3 nagrodzone na festiwalu filmy: „Stella” Macieja Pawlickiego, opowieść o Stelli Zylbersztajn-Tzur, Żydówce, której udało się uciec w dniu likwidacji getta i która przeżyła dzięki temu, że pomogło jej 25 polskich rodzin, „Jaster - tajemnica Hela” w reżyserii Małgorzaty Walczak i Marka Tomasza Pawłowskiego o tragicznym losie Stanisława Jastera, ps. Hel, niesłusznie posądzonego o zdradę bojownika oddziałów specjalnych Kedywu Armii Krajowej oraz „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia Nadzieja” Sławomira Górskiego o okolicznościach utworzenia organizacji WiN. Tę część projekcji zakończy film Arkadiusza Gołębiewskiego „Tropem Wyklętych”, niezwykła opowieść o muzykach, którzy w swojej twórczości podejmują tematykę związaną z Żołnierzami Wyklętymi.

Reklama

Wieczorny program rozpocznie specjalny pokaz autorski filmu dokumentalnego „List biskupów” Mirosława BorkaLink zewnetrzny otwiera nowa zakladke , zrealizowanego w ramach przygotowań do 1050 rocznicy Chrztu Polski przez Narodowe Centrum Kultury i TVP S.A. W czasie Soboru Watykańskiego II w 1965 roku polscy biskupi zwrócili do niemieckich duchownych z propozycją pojednania. Ich inicjatywa wzbudziła wściekłość komunistycznych władz i konsternację w polskim społeczeństwie. Rok później, w czasie uroczystości z okazji 1000-lecia chrztu Polski, wierni stanęli jednak po stronie biskupów. Dokument przybliża historię listu i próbuje ustalić motywy działań duchownych, którzy w Watykanie go podpisali. Prezentuje też późniejsze następstwa, m.in. reakcje Niemców i decyzje polityczne dotyczące normalizacji stosunków pomiędzy RFN a PRL. Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorem filmu. Sobotni przegląd zakończy filmowa wersja spektaklu teatralnego „Wierność” w reżyserii Pawła Woldana, którego bohaterką jest dziennikarka przygotowująca film dokumentalny o życiu ks. Jerzego Popiełuszki.

Prezentacje niedzielne rozpocznie „Pielgrzym” Pawła Jóźwiak-Rodana, filmowa opowieść o byłym przemytniku, pracowniku korporacji i więźniu, który postanowił zerwać ze swoim dotychczasowym życiem i chodzić pieszo po świecie, aby w ten sposób odpokutować błędy przeszłości. Piesza wędrówka daje szansę na postawienie sobie ważnych pytań. Kolejnym filmem będzie „Październikowa rewolucja” w reżyserii Krystiana Kratiuka o przebiegu i efektach sesji Synodu Biskupów ds. Rodziny w październiku 2014 roku.

W popołudniowym bloku tematycznym pod wspólnym tytułem „Prześladowania chrześcijan na świecie”wyświetlone zostaną 3 poruszające reportaże TV Trwam: „Tam gdzie Bóg płacze - Syria” obrazujący dramatyczny los wyznawców Chrystusa w Syrii, „Złoto próbuje się w ogniu” - świadectwo urodzonego i wyświęconego w Iraku księdza Douglasa Bazi, który był porwany i torturowany przez terrorystów muzułmańskich oraz „Niedźwiedzia przysługa” na temat problemów związanych z przyjmowaniem przez kraje Europy uciekinierów z krajów objętych konfliktami. Kolejne prezentacje to 2 filmy dokumentalne: Witolda Gadowskiego, Macieja Grabysy, Michała Króla, „Zginiecie jak wszyscy niewierni” - wstrząsający wywiad z Polakiem walczącym w szeregach Państwa Islamskiego i „Być Koptem” Macieja Grabysy i Michała Króla, ukazujący rzeczywiste skutki „Arabskiej Wiosny”, gdzie po dojściu do władzy Bractwa Muzułmańskiego dochodzi do bezprecedensowych prześladowań chrześcijan w Egipcie, przy milczeniu międzynarodowej opinii publicznej.

Reklama

Ostatnią pozycją X Katolickich Dni Filmowych będzie wieczorna projekcja hiszpańskiego dramatu historycznego „Zakazany Bóg” w reżyserii Pablo Moreno. Jest to kolejny po „Cristiadzie” obraz opisujący prześladowania Kościoła w XX wieku, a zarazem piękna i wzruszająca historia 51 błogosławionych męczenników z Barbastro, mężnych księży i kleryków, ofiar nienawiści do wiary w Boga. Ich cudem ocalałe notatki z więzienia są jednym z najpiękniejszych świadectw wiary w dziejach chrześcijaństwa.

2016-03-08 09:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seans kinowy z „Niedzielą”

[ TEMATY ]

film

Marian Sztajner/Niedziela

Tygodnik „Niedziela” po raz kolejny zaprosił swoich czytelników na spotkanie z cyklu „Film z Krzyżykiem”. Spotkanie miało miejsce 17 listopada w częstochowskim kinie Ciemna City, a tym razem okazją do spotkania był hiszpański obraz „Zakazany Bóg” Paulo Moreno, opowiadający o tragicznym losie hiszpańskich księży i kleryków w latach 30. XX wieku, podczas dyktatury generała Franco. Najkrócej opisując jest to film o nienawiści do Boga, skutkująca nienawiścią do księży i kleryków. Oblicza się, że w tamtych czasach zamordowano w Hiszpanii ok. 8 tys. duchownych. Twórcy film podjęli się więc trudnego zadania - opowiedzenia o postawach ludzki w obliczu wojny z Bogiem i Kościołem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję