Reklama

Kultura

X Katolickie Dni Filmowe

W dniach 12 - 13 marca 2016 roku w Centrum Łowicka w Warszawie odbędą się X Katolickie Dni Filmowe. Podczas tegorocznego przeglądu zostanie zaprezentowanych 17 filmów o różnorodnej tematyce.

Sobotnie pokazy otworzą 2 filmy Anny Teresy Pietraszek: „Żona Araba”, zapis relacji Polek, które poślubiły muzułmanów i „Orłem być” - film przywracający pamięć o polskich prekursorach himalaizmu światowego, uczestnikach pierwszej ekspedycji w Himalaje w 1939 r. Po latach poszukiwań autorka odnalazła fragment autentycznego filmu z polskiej wyprawy. Kolejnym filmem będzie dokument Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego „Dopóki żyję” o dzisiejszych Węgrzech, m. in. o wielkiej demonstracji w obronie rządu Viktora Orbana, która odbyła się 21 stycznia w Budapeszcie z udziałem niemal miliona ludzi.

Następnie, w ramach przeglądu VII Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2015”, zaprezentowane zostaną 3 nagrodzone na festiwalu filmy: „Stella” Macieja Pawlickiego, opowieść o Stelli Zylbersztajn-Tzur, Żydówce, której udało się uciec w dniu likwidacji getta i która przeżyła dzięki temu, że pomogło jej 25 polskich rodzin, „Jaster - tajemnica Hela” w reżyserii Małgorzaty Walczak i Marka Tomasza Pawłowskiego o tragicznym losie Stanisława Jastera, ps. Hel, niesłusznie posądzonego o zdradę bojownika oddziałów specjalnych Kedywu Armii Krajowej oraz „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia Nadzieja” Sławomira Górskiego o okolicznościach utworzenia organizacji WiN. Tę część projekcji zakończy film Arkadiusza Gołębiewskiego „Tropem Wyklętych”, niezwykła opowieść o muzykach, którzy w swojej twórczości podejmują tematykę związaną z Żołnierzami Wyklętymi.

Wieczorny program rozpocznie specjalny pokaz autorski filmu dokumentalnego „List biskupów” Mirosława BorkaLink zewnetrzny otwiera nowa zakladke , zrealizowanego w ramach przygotowań do 1050 rocznicy Chrztu Polski przez Narodowe Centrum Kultury i TVP S.A. W czasie Soboru Watykańskiego II w 1965 roku polscy biskupi zwrócili do niemieckich duchownych z propozycją pojednania. Ich inicjatywa wzbudziła wściekłość komunistycznych władz i konsternację w polskim społeczeństwie. Rok później, w czasie uroczystości z okazji 1000-lecia chrztu Polski, wierni stanęli jednak po stronie biskupów. Dokument przybliża historię listu i próbuje ustalić motywy działań duchownych, którzy w Watykanie go podpisali. Prezentuje też późniejsze następstwa, m.in. reakcje Niemców i decyzje polityczne dotyczące normalizacji stosunków pomiędzy RFN a PRL. Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorem filmu. Sobotni przegląd zakończy filmowa wersja spektaklu teatralnego „Wierność” w reżyserii Pawła Woldana, którego bohaterką jest dziennikarka przygotowująca film dokumentalny o życiu ks. Jerzego Popiełuszki.

Reklama

Prezentacje niedzielne rozpocznie „Pielgrzym” Pawła Jóźwiak-Rodana, filmowa opowieść o byłym przemytniku, pracowniku korporacji i więźniu, który postanowił zerwać ze swoim dotychczasowym życiem i chodzić pieszo po świecie, aby w ten sposób odpokutować błędy przeszłości. Piesza wędrówka daje szansę na postawienie sobie ważnych pytań. Kolejnym filmem będzie „Październikowa rewolucja” w reżyserii Krystiana Kratiuka o przebiegu i efektach sesji Synodu Biskupów ds. Rodziny w październiku 2014 roku.

W popołudniowym bloku tematycznym pod wspólnym tytułem „Prześladowania chrześcijan na świecie”wyświetlone zostaną 3 poruszające reportaże TV Trwam: „Tam gdzie Bóg płacze - Syria” obrazujący dramatyczny los wyznawców Chrystusa w Syrii, „Złoto próbuje się w ogniu” - świadectwo urodzonego i wyświęconego w Iraku księdza Douglasa Bazi, który był porwany i torturowany przez terrorystów muzułmańskich oraz „Niedźwiedzia przysługa” na temat problemów związanych z przyjmowaniem przez kraje Europy uciekinierów z krajów objętych konfliktami. Kolejne prezentacje to 2 filmy dokumentalne: Witolda Gadowskiego, Macieja Grabysy, Michała Króla, „Zginiecie jak wszyscy niewierni” - wstrząsający wywiad z Polakiem walczącym w szeregach Państwa Islamskiego i „Być Koptem” Macieja Grabysy i Michała Króla, ukazujący rzeczywiste skutki „Arabskiej Wiosny”, gdzie po dojściu do władzy Bractwa Muzułmańskiego dochodzi do bezprecedensowych prześladowań chrześcijan w Egipcie, przy milczeniu międzynarodowej opinii publicznej.

Reklama

Ostatnią pozycją X Katolickich Dni Filmowych będzie wieczorna projekcja hiszpańskiego dramatu historycznego „Zakazany Bóg” w reżyserii Pablo Moreno. Jest to kolejny po „Cristiadzie” obraz opisujący prześladowania Kościoła w XX wieku, a zarazem piękna i wzruszająca historia 51 błogosławionych męczenników z Barbastro, mężnych księży i kleryków, ofiar nienawiści do wiary w Boga. Ich cudem ocalałe notatki z więzienia są jednym z najpiękniejszych świadectw wiary w dziejach chrześcijaństwa.

2016-03-08 09:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seans kinowy z „Niedzielą”

[ TEMATY ]

film

Marian Sztajner/Niedziela

Tygodnik „Niedziela” po raz kolejny zaprosił swoich czytelników na spotkanie z cyklu „Film z Krzyżykiem”. Spotkanie miało miejsce 17 listopada w częstochowskim kinie Ciemna City, a tym razem okazją do spotkania był hiszpański obraz „Zakazany Bóg” Paulo Moreno, opowiadający o tragicznym losie hiszpańskich księży i kleryków w latach 30. XX wieku, podczas dyktatury generała Franco. Najkrócej opisując jest to film o nienawiści do Boga, skutkująca nienawiścią do księży i kleryków. Oblicza się, że w tamtych czasach zamordowano w Hiszpanii ok. 8 tys. duchownych. Twórcy film podjęli się więc trudnego zadania - opowiedzenia o postawach ludzki w obliczu wojny z Bogiem i Kościołem.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-27 11:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Włodzimierz Rędzioch

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję