Reklama

Pamięci kapłana męczennika

4 września 1939 r. w Gostyni koło Mikołowa został rozstrzelany przez oficera Wermachtu ks. Tomasz Mamzer. Był niewątpliwie jednym z pierwszych polskich kapłanów męczenników II wojny światowej. W ostatnią niedzielę września, ponad 60 lat od tamtych wydarzeń, w Mokrsku, rodzinnej parafii ks. Tomasza Mamzera, w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika została odsłonięta tablica upamiętniająca zamordowanego kapłana.
Ks. Tomasz Mamzer urodził się 12 grudnia 1903 r. w Kiku należącym do parafii Mokrsko. Wstąpił do SSD w Krakowie a następnie ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował kolejno w Dąbrówce Małej, Istebnej, Zebrzydowicach i Gostyni, która była ostatnią jego parafią. Różne są przypuszczenia dotyczące powodu rozstrzelania kapłana, nie ulega jednak kwestii, że zginął dlatego, że był polskim kapłanem. Wiadomo też, że był powszechnie cenionym i kochanym duszpasterzem, zwłaszcza przez młodsze pokolenie. Nawet dziś ludzie, którzy mieli szczęście znać ks. Mamzera, wspominają jego płomienne homilie.
Nie dziwi więc, że sprawowana 28 września Msza św. zgromadziła tak wielu wiernych. Okazją do uczczenia pamięci zamordowanego kapłana była 64. rocznica jego śmierci i 100. urodzin. Na Eucharystię przybyli przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla, poczty sztandarowe Straży Pożarnej, organizacji społecznych i politycznych a także bardzo liczna grupa młodzieży różnych typów szkół. Po przywitaniu wiernych przez dziekana ks. Szymona Szymochę i prezentacji życiorysu oraz okoliczności śmierci ks. Mamzera, bp Antoni Długosz rozpoczął uroczystą Liturgię, sprawowaną w koncelebrze Księdza Dziekana i Księdza Proboszcza z Gostynia - parafii, gdzie zginął i pochowany jest ks. Tomasz. Bp Długosz w homilii wspomniał o jubileuszu 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II. Kaznodzieja podkreślił też niezwykłą siłę Jana Pawła II przejawiającą się w pokornym i pełnym godności znoszeniu trudów choroby i cierpienia, trwających niemal nieustannie od czasu zamachu na jego życie w 1981 r. W tym zwłaszcza kontekście nawiązał Biskup do postaci ks. Tomasza Mamzera, kapłana męczennika, który oddał swe życie stając w obronie parafian. Po homilii bp Antoni Długosz wspólnie z celebrującymi Mszę św. kapłanami dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej, która wcześniej została odsłonięta m.in. przez pochodzącą z rodziny kapłana męczennika s. Antoninę Mamzer.
Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika jest wiekowa. Najstarsze zapisy jej dotyczące pochodzą z 1308 r. Na przestrzeni ostatnich 30 lat dała ona Kościołowi około 10 kapłanów. Ilu było ich przez te 700 lat nie wiadomo, ale jedno jest pewne: był wśród nich ks. Tomasz Mamzer. Dzięki staraniom wiernych i Proboszcza pamięć o nim na pewno przetrwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaplica jest sercem tego domu

2023-02-07 16:58

[ TEMATY ]

młodzież

rekolekcje powołaniowe

rekolekcje młodzieżowe

Rokitno sanktuarium

ks. Damian Drop

Dom Młodych w Rokitnie

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Jakiś czas temu pisaliśmy o Domu Młodych powstającym przy sanktuarium w Rokitnie. Dziś prawie cały budynek jest już gotowy. Pozostało jeszcze to, co najważniejsze – kaplica.

- Kaplica to tak naprawdę serce tego domu – mówi ks. Damian Drop. – Dlatego nie chcemy się spieszyć, ale staramy się, by wyszło najpiękniej jak się da. Mamy dużo fajnych pomysłów na tę kaplicę, wciąż też pojawiają się nowe. Więc myślę, że to będzie naprawdę piękne miejsce, gdzie młodzież będzie mogła słuchać Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję