Reklama

Pamięci kapłana męczennika

4 września 1939 r. w Gostyni koło Mikołowa został rozstrzelany przez oficera Wermachtu ks. Tomasz Mamzer. Był niewątpliwie jednym z pierwszych polskich kapłanów męczenników II wojny światowej. W ostatnią niedzielę września, ponad 60 lat od tamtych wydarzeń, w Mokrsku, rodzinnej parafii ks. Tomasza Mamzera, w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika została odsłonięta tablica upamiętniająca zamordowanego kapłana.
Ks. Tomasz Mamzer urodził się 12 grudnia 1903 r. w Kiku należącym do parafii Mokrsko. Wstąpił do SSD w Krakowie a następnie ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował kolejno w Dąbrówce Małej, Istebnej, Zebrzydowicach i Gostyni, która była ostatnią jego parafią. Różne są przypuszczenia dotyczące powodu rozstrzelania kapłana, nie ulega jednak kwestii, że zginął dlatego, że był polskim kapłanem. Wiadomo też, że był powszechnie cenionym i kochanym duszpasterzem, zwłaszcza przez młodsze pokolenie. Nawet dziś ludzie, którzy mieli szczęście znać ks. Mamzera, wspominają jego płomienne homilie.
Nie dziwi więc, że sprawowana 28 września Msza św. zgromadziła tak wielu wiernych. Okazją do uczczenia pamięci zamordowanego kapłana była 64. rocznica jego śmierci i 100. urodzin. Na Eucharystię przybyli przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla, poczty sztandarowe Straży Pożarnej, organizacji społecznych i politycznych a także bardzo liczna grupa młodzieży różnych typów szkół. Po przywitaniu wiernych przez dziekana ks. Szymona Szymochę i prezentacji życiorysu oraz okoliczności śmierci ks. Mamzera, bp Antoni Długosz rozpoczął uroczystą Liturgię, sprawowaną w koncelebrze Księdza Dziekana i Księdza Proboszcza z Gostynia - parafii, gdzie zginął i pochowany jest ks. Tomasz. Bp Długosz w homilii wspomniał o jubileuszu 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II. Kaznodzieja podkreślił też niezwykłą siłę Jana Pawła II przejawiającą się w pokornym i pełnym godności znoszeniu trudów choroby i cierpienia, trwających niemal nieustannie od czasu zamachu na jego życie w 1981 r. W tym zwłaszcza kontekście nawiązał Biskup do postaci ks. Tomasza Mamzera, kapłana męczennika, który oddał swe życie stając w obronie parafian. Po homilii bp Antoni Długosz wspólnie z celebrującymi Mszę św. kapłanami dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej, która wcześniej została odsłonięta m.in. przez pochodzącą z rodziny kapłana męczennika s. Antoninę Mamzer.
Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika jest wiekowa. Najstarsze zapisy jej dotyczące pochodzą z 1308 r. Na przestrzeni ostatnich 30 lat dała ona Kościołowi około 10 kapłanów. Ilu było ich przez te 700 lat nie wiadomo, ale jedno jest pewne: był wśród nich ks. Tomasz Mamzer. Dzięki staraniom wiernych i Proboszcza pamięć o nim na pewno przetrwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znana data pogrzebu ks. Aleksandra Jasiczka

2022-01-28 13:04

pixabay

W czwartek 3 lutego o godz. 11 w kościele pw. św. Stefana we Wrocławiu odbędzie się pogrzeb ks. proboszcza Aleksandra Jasiczka

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył będzie abp Józef Kupny. Złożenie trumny do grobu odbędzie się bezpośrednio po Eucharystii na cmentarzu parafialnym przy ul. Bardzkiej. 

CZYTAJ DALEJ

Prof. Szuster-Ciesielska: przejście SARS-CoV-2 w kierunku wirusa sezonowego może potrwać nawet 10 lat

2022-01-28 07:08

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

pixabay

Przejście SARS-CoV-2 w kierunku wirusa sezonowego, powodującego objawy grypopodobne potrwa około 10 lat, a być może nawet dłużej – powiedziała PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jej zdaniem Omikron nie będzie ostatnim wariantem tego patogenu.

PAP: Czy wirus SARS-CoV-2 ewoluuje już w kierunku postaci łagodniejszej, przypominającej grypę sezonową lub nawet przeziębienie? Miałoby o tym świadczyć pojawienie się bardziej zaraźliwego, a mniej zjadliwego wariantu Omikron. Takie sugestie wysunęli nawet niektórzy eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

CZYTAJ DALEJ

Afryka: tysiące ludzi dotkniętych cyklonem Ana

2022-01-28 17:29

[ TEMATY ]

Afryka

cyklon

PAP

Burza tropikalna Ana w czterech krajach we wschodniej i południowej Afryce zakłóciła życie tysięcy ludzi. Madagaskar, Malawi, Mozambik i Zimbabwe zostały poważnie dotknięte pierwszym sezonowym cyklonem w regionie. „Robimy, co możemy, ufamy, że Jezus zatroszczy się o resztę” – powiedział papieskiej rozgłośni ks. Innocent Bizimana, salezjanin.

Według danych szacunkowych, w północnym i środkowym Mozambiku cyklon dotknął ok. 45 tys. osób, w tym 23 tys. kobiet i dzieci. Liczba ofiar wzrosła do 70. Wezbrana woda zniszczyła mosty, a osunięcia ziemi uszkodziły drogi. Zalane są liczne pola upraw, rolnicy stracili także zwierzęta hodowlane. Ana zniszczyła 10 tys. domów oraz spowodowała przerwy w dostawie prądu. Co najmniej 346 sal lekcyjnych (w 137 szkołach) i 12 ośrodków zdrowia zostało częściowo lub całkowicie zniszczonych. Ponad 27 tys. uczniów zostało pozbawionych możliwości kontynuowania nauki, a wielu ludziom brak jest dostępu do usług zdrowotnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję