Reklama

Mała Piza na Rakowie

Niedziela częstochowska 45/2003

Przy dzwonnicy, na której zawieszono trzy dzwony: św. Józef, św. Franciszek i św. Władysław, stoją ks. prał. B. Preder i arch.

L. Papera

Przy dzwonnicy, na której zawieszono trzy dzwony: św. Józef, św. Franciszek i św. Władysław, stoją ks. prał. B. Preder i arch. 
<p>
L. Papera
Staraniem ks. prał. Bronisława Predera - proboszcza parafii św. Józefa w Częstochowie i zarazem kustosza sanktuarium opiekuna Świętej Rodziny z Nazaretu, zbudowana została nowa dzwonnica na placu przy kościele. Dlaczego „mała Piza”? Jak powiedział ks. prał. Bronisław Preder, we Włoszech urzekła go krzywa wieża w Pizie. Na miejsce starej drewnianej dzwonnicy, która groziła zawaleniem, postanowił wybudować nową, przypominającą wieżę w Pizie.
Dzwonnicę rozpoczęto budować w tym roku, by ukończyć na Jubileusz 25-lecia Pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Dzwonnicę zaprojektował mgr inż. arch. Lech Papera, wykonawcą była firma „Wiecha” Stanisława Pietruszki ze Słowika, pracami kierował Henryk Olszewski.
Dzwonnica wysokości 12 m, żelbetowa, posiada 36 kolumn i 30 łuków. Sześcioboczna budowla została zwieńczona stalową kopułą, pokrytą blachą miedzianą w kształcie rybiej łuski (jest to unikalne pokrycie dachu na obiekcie sakralnym w Częstochowie). Podstawą dzwonnicy jest żółty granit, w części środkowej umieszczony został kwadratowy kamień pochodzący z dawnego pomnika cara Aleksandra II, który stał na placu pod Jasną Górą. Na kamieniu przytwierdzono tablicę pamiątkową dla uczczenia Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Papieża Polaka.
Nową dzwonnicę poświęcił abp Stanisław Nowak 16 października podczas wieczornego nabożeństwa, w którym uczestniczyło ponad tysiąc wiernych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 40 lat Jasnej Góry na łódzkim Widzewie

2021-09-19 09:43

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Osiedle bez kościoła

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję