Reklama

Instytut Teologiczny

„Gaudeamus...”

17 października był dniem inauguracji nowego roku akademickiego w Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele seminaryjnym. Przewodniczył jej i homilię wygłosił abp Stanisław Nowak.
Druga część uroczystości miała miejsce w Auli Wyższego Seminarium Duchownego. Uroczyste Gaude Mater Polonia odśpiewał chór Sióstr Nazaretanek pod dyrekcją s. Andżeliki. Następnie zabrał głos Rektor Instytutu ks. prof. dr hab Stanisław Włodarczyk. Ksiądz Rektor wskazał na zadania i cele Instytutu oraz złożył sprawozdanie z jego działalności w minionym roku akademickim, odczytał również przygotowane przez ks. dr. Jana Wilka sprawozdanie z działalności Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego. Następnie głos zabrał wiceprezydent Częstochowy Bogumił Sobuś, który przypomniał o tym, że są dwie najważniejsze dziedziny wiedzy: prawo i teologia. Na potwierdzenie tych słów przytoczył słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Państwo bez prawa przeradza się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”.
Kolejnym prelegentem był dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie ks. prof. Jan Szczurek. Ksiądz Dziekan zacytował słowa Jana Pawła II, wypowiedziane w kościele św. Anny w Krakowie do świata nauki: „Niewiele jest rzeczy tak ważnych, jak posługa myślenia”. „Gdy brak myślenia - mówił Ksiądz Dziekan - to i o studiowaniu trudno marzyć. Studia teologiczne są posługą dla wiary, pomagają wierzyć i myśleć kategoriami wiary.
Następnie odbyło się ślubowanie i immatrykulacja 58 studentów I roku oraz rozdanie dyplomów magisterskich absolwentom Instytutu. W dalszej części uroczystości głos zabrał ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański z UKSW, który mówił na temat Roli uniwersytetu wobec człowieka w nauce Jana Pawła II.
Podziękowanie Rektora Instytutu, słowo końcowe abp. Stanisława Nowaka - wypowiedziane w kontekście Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II - i wspólnie odśpiewane Gaudeamus igitur oznajmiło koniec inauguracji i otwarcie nowego roku akademickiego 2003/2004.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję