Reklama

Rozmowy z bratem Stanisławem

„Ex quo nova delectat aliquando audire, oportet te exinde turbationem cordis tolerare”

Red. Lidia Dudkiewicz: - W publicystyce ludzie gonią za sensacją. Nasza „Niedziela” dba o to, by była interesująca, ale nie sensacyjna...

Br. Stanisław Rybicki FSC: - Omawiane tu zdanie z Naśladowania Chrystusa psychologicznie stwierdza, że plotkarskie zaspokajanie głodu sensacji stale wzmaga ten popyt i zarazem powoduje wewnętrzny niepokój. Biblijne zobowiązanie: „Czyńcie sobie ziemię poddaną” możemy i powinniśmy odnieść także do powinności opanowania zmysłów, a więc także mówienia i słuchania, czy też wszelkiej nieszlachetnej ciekawości. Jako chrześcijanie mamy być „solą ziemi”, czuwając, by ta „sól” nie zwietrzała przez deprawację mowy i słuchu, przez upodlenie serca: Wtedy bowiem zasłużylibyśmy na podeptanie.
I przeciwnie - dobrym słowem, prawdziwie apostolskim, kulturalnym, mówionym czy też pisanym, możemy przyczynić się do ewangelizowania siebie i drugich.

Reklama

- Pedagogiczne mówienie i słuchanie ma moc integrowania, przyczyniając się do uwspólnotowienia.

- Podczas gdy plotkarstwo i agitacja bywa czynnikiem i źródłem groźnych nieraz podziałów, sporów, a nawet wojen, dobra mowa wlewa w serce dobroczynną radość. Znakomitą ilustracją takiego oddziaływania jest scena, jaka miała miejsce w wieczór paschalny. Ci dwaj uczniowie (Łukasz z Kleofasem) szli ze smutkiem w sercu do Emaus. („Spotkał ci ich Pan Jezus”). Przygodny Towarzysz włączył się do ich rozmowy. To, co przedtem mówiły niewiasty, dzieląc się wieścią o zmartwychwstaniu z Apostołami, brzmiało jak sensacja. Teraz jednak, gdy ów Towarzysz drogi rozmawiał z nimi i „Pisma im wyjaśniał”, ich smutek zmienił się w radość. I oto poznali Pana w znaku eucharystycznym. W następstwie tego wrócili do wspólnoty i stali się głosicielami wspaniałej wieści, że „ON ŻYJE”.
Złe gadanie rodzi zamęt w sercu, dobre słowo uszczęśliwia mówiących i słuchaczy.

- Co jeszcze sprzyja dobrej mowie i dobremu słuchaniu?

- Co? Filozoficzna i ewangeliczna cisza. O tym pisze Adam Mickiewicz: „Głośniej niźli w rozmowach, Bóg przemawia w ciszy i kto w sercu zamilknie, zaraz Go usłyszy”. Wtedy bowiem otwieramy się na działanie Ducha Prawdy i Miłości, a także - prawdziwej radości.

- Dziękuję za rozmowę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć

2021-07-30 07:24

[ TEMATY ]

szczepienia

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - mówi dzisiejszemu dziennikowi szef MZ Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że miałoby to rację bytu.

Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw Covid-19 dostawali świadczenie 500 plus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję